Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Varis

Varis Ne Demektir?

Vücutta bulunan toplardamarlar duvarları zayıfladığı zaman,bu duvarlarda kalıcı bir genişleme meydana gelir ve uzayıp büklümlü hale gelmesine varis denir.

Toplardamarların içinde kanın kalbe tek yönlü olarak taşınmasını sağlayan kapakçıklar vardır.Eğer toplardamarlarda tıkanıklık varsa veya aşırı bir basınç söz konusuysa,bu kapakçıklar görevini tam olarak yerine getiremediği için geriye doğru sızmalar olur.Dolayısıyla bacaktaki toplardamarlar genişler,uzar ve akarsulardaki menderes oluşumu gibi büklümlü bir hal alarak kendini bariz bir şekilde gösterir.

Varisin Nedenleri ve Risk Altındaki Kişiler

Bugüne kadar yapılan çalışmalara rağmen,neden olduğuna dair kesin bir bilgi bulunamamıştır.Asıl sorun,toplardamar duvarındaki bozukluktan dolayı toplardamarın genişlemesidir fakat hastalığın çıkış noktası,damar içindeki kapakçığın hasara uğraması mı yoksa toplardamar duvarındaki bozukluk mu net değildir.

büyük varis

büyük varis

Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir.Bunun nedeni kadınlardaki hormonal sebeplerdir.Bu özellikle hamileliğin son 3 aylık  dönemindeki süreçte daha geçerlidir.Ayrıca bu dönemde genişlemiş olan rahmin toplardamarlara uyguladığı basınç da oluşuma etki eden faktörler arasındadır..Fakat hamilelik döneminde oluşanların büyük bir kısmı sonradan iyileşir.Doğum kontrol hapı kullanmak da hormonları etkilediğinden sebepler arasında sayılabilir.

Bir diğer sebep de ayakta uzun süre hareketsiz olarak durmaktır.Baldırdaki kasları hiç kullanmadığı için bu kişinin bacağındaki ve ayağındaki toplardamarlarda oluşan aşırı basınç,damar cidarına ve damar içindeki kapakçıklara zarar verecektir.Bu açıdan risk grubunda olan kişiler arasında sayılabilecek meslekler arasında;diş hekimleri,cerrahlar,pazarcılar,öğretmenler sayılabilir.

Hemoroid yani basur sebeplerinden biri olan uzun süre oturmak da oluşum sebepleri arasında sayılabilir.Saatlerce oturup hareketsiz kalmak da toplardamarlarda basınç oluşturabilir.

Genetik yatkınlık da bir diğer sebeptir.Ailesinde bu problemi yaşayan birinin de bu rahazsızlığa yakalanma olasılığı yüksektir.

Özellikle bayanlarda olmak üzere aşırı kilolu kişilerde de olma olasılığı yüksektir.Ayrıca gelişmiş toplumlarda,yaşam kalitesini ciddi biçimde etkileyen bu rahatsızlığın görülme oranı daha fazladır.Bunun nedeni ise,oturarak yapılan masa başı iş türünün fazla olması ve hareketsiz yaşamın gelişmemiş toplumlara göre daha fazla olmasıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle,derecesine göre değişmekle birlikte,yerine göre görsel açıdan estetik olmayan anormal bir görüntüye neden olurlar.Örneğin,varis kılcal damarlarda olduysa,ince ince ağ şeklinde ipliksi bir görüntüye neden olurlar.

Daha büyük olanlarda ise,genişlemiş ve büklüm büklüm olmuş bir damar görünümü söz konusudur.Böyle bir görüntüye sahip olanlar,tedavisi epey ertelenmiş,artık morlaşmış ve cilt dışına taşmış ileri derecede varislerdir.Tedavi yine uzun sürelerde ertelenirse,ciltte iyileşmeyen yaralara sebebiyet vermektedir.

Bacaklarda ağrı ve kramp varsa,akşama doğru bacaklarda bir ağrı ve çabuk yorulma oluşuyorsa,varis hastalığı habercisi olabilir.Bu şikayetlerden duyulan rahatsızlığı giderme adına kişi,bacaklarını yukarıya kaldırarak dinlendirme ihtiyacı hisseder.

Yine bacaklarda uyuşma ve karıncalanma,şişlik ve ödem,kaşıntı ve fazlaca terleme de görülebilecek belirtiler arasındadır.

Çeşitleri Nelerdir?

 

kılcal varis

kılcal varis

Kılcal Varis:İnce iplikçikler şeklinde,kırmızı veya mor renkte,cilt dışına çıkıntı yapmayan türdekilerdir.Kılcal damarların genişlemesi diye de adlandırılır.Diğer çeşitlere göre toplumda daha sık görülür.

Bu türde olanlar,sadece bir bacakta bir kaç tane olabileceği gibi iki bacakta birden yaygın ve geniş bir alana yayılmış olarak da görülür.Yayılmış ve geniş olanlarda kaşıntı,ağrı ve sızlama şikayeti görülebilir.Tedavi edildiği zaman bütünüyle iyileşip kaybolurlar.

Orta Boy:Çapları 2-3 mm’dir.Koyu yeşil ve mor renginde,kıvrımlıdırlar.Cilt dışına hafif çıkıntı yaparlar.Tek olarak görülebildiği gibi ağsı yapılar şeklinde toplu olarak da görülürler.Çoğunlukla diz bölümünün arkasında bulunurlar fakat bacağın bütün kısımlarında da görülebilirler.Genellikle kişide yakınma olmaz.Sadece görünüm itibarıyla rahatsızlık oluştururlar.Orta boy varisleri köpük tedavisiyle tedavi etmek çok kolaydır.Tekrar nüksetme ihtimali çok azdır.

Büyük:Çapları 3 mm’den fazladır ve cilt yüzeyine doğru büyük çıkıntılar oluştururlar.Bacaklarda bulunan ana damarlardan herhangi birinin kapak yetmezliği,büyük varisin ana nedenidir.Yani kaynağı,safen damarı denilen kapak yetmezliği olan ana damardır..Bu damar tedavi edildiği zaman,büyük varis de yok olur.

Varisten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçının:Sabit bir pozisyonda sürekli olarak ayakta duran veya oturan ve bacak bacak üstüne atan kişilerde sık görülür.Meslek icabı ayakta kalmak zorunluluğu varsa,varis çorapları giyilmelidir.

Aşırı kilo varsa fazla kilolardan kurtulun:Fazla kilo kanın bacaklardan yukarılara doğru akışını engelleyerek dolaşım bozukluğuna yol açar.Bu, toplardamarların da bozulmasına yol açar.

Aşırı alkol tüketiminden kaçının:Fazla alkol tüketimi damarlarda genişlemeye sebep olur.

Güneşin altında fazla kalmayın:Güneşten gelen sıcaklığa fazla maruz kalmak da damarlarda genişlemeye neden olur.

Çok dar olmayan kıyafetler giyin:Dar kıyafetler kan dolaşımını bozarak varis oluşumuna sebep olur.

Soğuk veya ılık suyla bacağınıza masaj yapın:Bir hortum aracılığıyla fışkırtmak suretiyle ayağınızdan yukarılara doğru soğuk veya ılık su uygulaması yapın.

Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir:Bu davranışla kalça kaslarının çalışıp baldır kaslarının çalışmamasından dolayı dolaşım bozulur.Spor ayakkabı gibi rahat tarzdaki ayakkabılar giyilmesi daha doğrudur.

Ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin:Günde bir kaç defa olmak üzere uzanarak ya da oturarak ayaklarınızı kalp seviyesine kadar kaldırıp 5-15 dakika kadar dinlendirin.

Yatarken bacaklarınızın altına bir yastık yerleştirin:Bu da dolaşımı rahatlatarak varis oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapın:Spor ve hareketli yaşam kan dolaşımınızı düzene sokacaktır.

 

varis çorabı

varis çorabı

Doktorunuzun önerilerine uyun:Örneğin ilaç veya varis çorabı verdiyse bunları uygulamaya özen gösterin.

 

Varis Tedavisi

 

Tedavi,problemin şekline,görünümüne ve çeşidine göre değişir.

Kılcal varisse:Yani ince ipliksi görünümde dallanmalar varsa harici lazer tedavisi uygulanabilir.Ya da skleroterapi(iğne tedavisi) uygulanabilir.

Küçük ve orta büyüklükteyse:Skleroterapi yöntemi uygulanır.Bu da ultrason yardımıyla olur.Bir kaç seansta varisleşmiş damarların içine ilaç verilerek tedavi etme esasına dayanır.Orta boy varis tedavisi en kısa ve en kolay  olanıdır.Tedavisine her zaman ihtiyaç duyulmayabilir.

İleri boyuttaysa:Bacaktaki ana damarların birinde yani safen veninde kapak yetmezliği varsa,endovenöz lazer(damar içi lazer) ya da cerrahi yöntem uygulanır.Ayrıca buhar tedavileri,RF  tedavileri uygulanabilir.

Lazerle varis tedavisine bir başka yazımızda değineceğiz.Hoşçakalın.

 

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan