Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Varis Neden Olur

Varis Neden Olur Ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Varis nasıl olur sorusunun cevabını vermeden,önce varisin ne demek olduğunu bilmek gerekir.Aslında vücudun herhangi bir bölgesinde olabileceği gibi genelde bacaklardaki toplardamarların,içinde bulunan ve kanın kalbe doğru taşınmasını sağlayan kapakların,uzun süre ayakta hareketsiz kalmak gibi sebeplere bağlı olarak fonksiyonunu yitirmesi sonucu,genişleyerek büklümlü bir hal almasına varis denmektedir.Varis neden olur sorusuna gelince,bunun pek çok sebebi vardır.Şimdi bunlara ayrıntılı bir şekilde değinelim.

varis neden olur-toplardamar tıkanması

varis neden olur-toplardamar tıkanması

Derin toplardamarların tıkanması:Bu toplardamarların tıkanması sonucu,kanın yukarılara doğru taşınma işlevini yüzeyel damarlar üstlenir.Bu da yüzeyel damarlara fazladan yük bindirdiğinden,aşırı  basınçtan genişler.

Kilo Problemi:Aşırı kilo,toplardamarlarda fazlaca basınç oluşturacağından kanın geri dönüşüne mani olur ve varise neden olur.

Yaşam Tarzı:Egzersiz ve spor,bir çok hastalığın oluşmasına engel olmaktadır.Sağlıklı bir kan dolaşımı,varis dahil basur yani hemoroid gibi,kireçlenme,kanser gibi çeşitli hastalıkların oluşma ihtimalini azaltmaktadır ve önlemektedir.Hareketli bir yaşamdan uzak kalmak,uzun süre ayakta durmak veya oturmak gibi eylemler varise neden olur.

Mesleki Nedenler:Bacaklarda varis neden olur sorusuna bir diğer cevap da,yukarıda söylediğimiz gibi yani uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslek türleridir.Öğretmenlik,diş hekimliği,cerrahlık,büro çalışanları,kuaförlük gibi meslekler örnek gösterilebilir.

Genetik Yatkınlık:Ailesinde varis öyküsü bulunan kişilerin de bu rahatsızlığa yakalanma ihtimali çok yüksektir.Annede veya babada varsa kişinin kendisinde de oluşma olasılığı oldukça fazladır.Genelde bu yatkınlığın sebebi,toplardamarlarda bulunan kapakçık bozukluğu problemidir.

Gebelik:Bu dönemde oluşan hormonal değişklikler ve ana rahminin gittikçe büyümesinden dolayı,damarlara uyguladığı basınç da hamilelikte  varis neden olur sorusuna verilebilecek cevaplar arasındadır.

Cinsiyet:Yüksek bir fark olmasa da varisin erkeklere göre kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir.Buna kadınlık hormonu olan östrojenin neden olduğu söylenebilir.Çünkü bu hormon damar duvarının basınca karşı mukavemet gücünü azaltmaktadır.

Hormon İlaçları:Bu ilaçların içindeki etken maddeler,damarın fazla yumuşamasına neden olarak kolayca genişlemesine sebep olur.

Daha farklı ve ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız varise neden olan faktörlere tıklayın…Şimdi de farklı bir konuya değinelim.

Varisli Bir Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Kişide eğer varis varsa yapması ve yapmaması gereken şeyler vardır.Bunlara dikkat etmek,hastanın yararına olacaktır.

E vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmek:Fındık,fıstık,ay çekirdeği,badem,kuşkonmaz,brokoli,kivi vs..Bu tür besinler vücutta bulunan toplardamarların güçlenmesini sağlıyor.

Denize girmek ve güneşlenmek:Deniz ve aşırı olmamak kaydıyla güneş ışığı bacaklarda rahatlamayı sağlar.

Beslenmeye dikkat etmek:Kafein gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.Yüksek lif içeren besinler tercih edilmelidir.

Soğuk suyla masaj yapmak:Banyoda sıcak suyla banyo yapılabilir fakat banyodan sonra soğuk suyla bacaklara masaj uygulamak fayda sağlayacaktır.

Kişinin uzun süre ayakta durmasını veya oturmasını gerektiren bir mesleği varsa ufak yürüyüşler yaparak,sabit bir pozisyonda kalması engellenmelidir.

Doktorun önerilerine dikkat etmek:Doktorun tavsiyelerine uymak ve verildiyse varis çorabını söylendiği şekilde giymek

bacakta varis neden olur

bacakta varis neden olur

Varis neden olur başlıklı yazımızı bitirirken özellikle kadınlarda geçerli olmak üzere,varisin,oluştuğu yerde çirkin bir görüntü meydana getirdiği için psikolojik bozukluklara da neden olduğu gerçeğini de belirtmek gerekir.Uzun süre varis çorapları kullanmak zorunda kalmak da buna eklenebilir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan