Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı Nedir Ve Niçin Yapılır?

Varis ameliyatı,cerrahi yöntem uygulanarak varisin ve genişlemiş olan safen toplardamarın çıkartılmasıdır.Böylece bu damardan aşağı doğru olan istenmeyen kirli kan akışı da ortadan kaldırılmış olur.Şöyle açıklamak gerekirse;toplardamarlardaki kirli kan,temizlenmek için akciğerlere gider ve temiz kan haline dönüşür.Eğer bu toplardamarlarda,kirli kanın geriye kaçmasını önleme görevini üstlenen kapakçıklar,bu görevi yerine getiremezse,o damar ve bölge varisli bir görünüm kazanırlar.İşte yaygınlığına ve şiddetine göre değişmekle birlikte,ameliyatı gerekli kılan durum budur.

Varis Ameliyatı Öncesindeki Hazırlık Aşaması

Ameliyat yapılmadan önce,hastada işlem yapılacak bölgelerin tespit edilmesi gerekir.Böylece işlem esnasında yapılması muhtemel fazla kesilerin önüne geçilerek,hem hastanın ilgili bölgesinde oluşacak hasar hem de operasyon sonrasında varisin tekrar nüksetme ihtimali en aza indirilmiş olacaktır.Ameliyat öncesinde yapılması gereken bu tespit,doppler aracılığıyla ya da konuyla ilgili gelişmiş bir aydınlatma tekniğiyle mümkün olabilmektedir.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Eskiden yapılan varis ameliyatlarında,işlem yapılacak damarın ve bölgenin tespiti gözle yapıldığından,görünmeyen damarlar problem yaratabiliyordu.Ayrıca kesi büyüklüğü de fazla olduğu için operasyon sonrası ağrı,toparlanma süresi,iz kalması,tekrar nüksetme gibi durumlarda,olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyordu.Ancak günümüzde klasik cerrahi yöntemlere alternatif olarak radyofrekans,lazer,köpükle tedavi gibi çok başarılı teknikler uygulanmakta,bazı durumlarda hala geçerliliğini koruyan ve yapılması gereken ameliyat işleminde bile riskler,eskiye göre en aza indirilmiştir.Duruma göre kasıktan,dizden ya da ayakbileğinden gerçekleştirilen küçük bir kesiyle hastalıklı damar bulunup,tel aracılığıyla stripping venoktomi yöntemi uygulanmaktadır.Bu yöntem sayesinde kanama ve hasar en aza indirilmektedir.

varis ameliyatı

varis ameliyatı

Ayrıca mikro cerrahi denilen tekniklerle,kesi yapmak yerine,açılan çok küçük deliklerden girilerek sorunlu olan damar çıkartılmaktadır ve dikişe gerek kalmadan bantlarla kapatılabilmektedir.Varis ameliyatı sonrası hasta,aynı gün ya da bir gün bekletilerek evine gönderilir.1 gün boyunca ayağa kalkmadan yatarak istirahat verilir.Ameliyat sonrası,1 aya yakın bir süre de varis çorabı giymesi önerilir.İzler kendiliğinden iyileşip kaybolacaktır.Ameliyat için kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

 • Hook Venoktomi:Bir kanca yardımıyla sorunlu olan damarın çıkartılması işlemidir.Çok kalın olan damarlarda tercih edilmektedir.
 • Stripping Venoktomi: Stripping venoktomi,varis başlangıcı olan yerde küçük bir kesi atılarak,varisli damara bir telin sokulması ve bu damar boyunca devam ettirilerek en sonunda sorun olan damarın vücuttan çıkarılması esasına dayanır.
 • Pake eksizyonu:Problemli damarın iki ucunun kesilmesi ve damarın uçları bağlanarak ilgili damarın yok edilmesidir.

Varis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi,bu ameliyatı olanlar,belli başlı bazı risklerle karşı karşıyadır.Bunlar:

 • Pıhtının akciğer damarlarını tıkaması yani emboli(Nadir görülür fakat ölüme sebebiyet verebilir)
 • Doku içine doğru kanama olması sonucunda bacaklarda oluşan morluklar
 • Dikiş atılarak yapılmışsa bunların çıkması
 • Ağrı
 • Damarlarda iltihap
 • Yapılan işleme bağlı olarak oluşabilecek izler.

Varis Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 1. Varis ameliyatı olanlar,iltihabla karşı karşıya kaldıkları zaman,antibiyotik tedavisi görmelidirler.İltihabın durumuna göre bu bazen ağızdan bazen de kalçadan uygulanır.Şunu da belirtmek gerekir ki;iltihabı önlemek ve ameliyat sonrası ağrıyı kesmek için de zaten hastaya antibiyotikler verilmektedir.
 2. Kan Sulandırıcılar (aspirin gibi),pıhtılaşmayı önlemek için kullanılır.
 3. Varis ameliyatı olanlar,bacaklarda ağrı ve morluklar oluşmasını önlemek için birkaç hafta istirahat etmelidirler.Doktorun önerdiği süre kadar da varis çorabı ve bölgesel sıkılaşmayı sağlaması açısından elastik bandajlar kullanmalıdır.
 4. Operasyondan sonra atılan dikişler söz konusuysa,bu dikişlerin alınacağı tarihten önce banyo yapmamaları önerilir.
varis ameliyatı

varis ameliyatı

Varis oluşumuna,çoğunlukla uzun süre ayakta durmak yani bacaklardaki toplardamarlarda oluşan aşırı basınç sebep olduğundan,kişinin gün içinde uzun süreli ayakta durmasını gerektiren bir mesleği varsa,mümkün olduğu kadar kendine dikkat etmesi gerekir.

Varis ameliyatı,yukarıda bahsedildiği üzere çeşitli sıkıntılara neden olduğu için,hastaların radyofrekans,köpükle tedavi ve lazer tedavisi gibi ameliyatsız tedavi yöntemlerini tercih etmesi daha doğru ve mantıklı bir karar olacaktır.

Ameliyat harici diğer yöntemleri öğrenmek için ameliyatsız varis tedavisi‘ne tıklayın..

 

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan