Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Plantar Fasiit

Plantar Fasiit Nedir?

“Plantar Fasiit  nedir?”sorusunun en kısa cevabı;topuk kemiklerini ayak parmaklarına bağlayan plantar fasya denilen düz bağdoku şeridinin mikropsuz bir şekilde  iltihaplanmasıdır.Genel olarak topuk ağrısına neden olur.Plantar fasya denilen düz ve ince ligament,ayağın kavisini destekler ve yürüme eylemine yardımcı olur.Ayrıca ayakta oluşan sert darbeleri emerek ayak tabanının zarar görmesini engellemektedir.Günlük yaşamda devamlı hareket halinde olduğumuz için bu hareketlilik,bir süre sonra plantar fasyalarda aşınmalara neden olabilir.Ayağa binen fazlaca basınç,bağlara zarar verir,plantar fasyada enflamasyonlara neden olur.Sonunda Plantar Fasiit denilen ağrılı durum ortaya çıkar.

“Plantar Fasiit  nedir?” sorusunun cevabı,çoğu zaman topuk dikeni olarak verilmektedir fakat bu ikisi farklı durumlardır.

Plantar Fasiit Belirtileri

Belirtiler arasında en sık görüleni,zaman içinde yavaş yavaş gelişen topuk ağrısı ve sertlik hissidir.Bu histen dolayı yürümek ve merdiven çıkmak gibi aktivitelerde kişi zorlanabilir.Uzun  süre hareketsiz kaldığınızda (oturmak ve yatmak gibi) veya sabah yataktan kalkıp yürümeye başladığınızda ağrı artar.Daha sonra dokular ısındıkça ve esnedikçe ağrı azalmaya başlar.

Plantar Fasiit ağrısı,tek ayakta görülebileceği gibi  her iki ayakta da olabilir.Kişi keskin bir ağrıdan bahseder,aynı zamanda ayak tabanında yanma ve sızıdan şikayet eder.Kişi uzun süreli aktivitelerden sonra dinlenmeye geçtiği zaman ağrının arttığından şikayet eder.

Gece ayakta oluşan bir ağrı varsa,tarsal tünel sendromu da söz konusu olabilir

plantar fasiit a

plantar fasiit ağrısı

Plantar Fasiit Kimlerde Görülür?

Uzun süre ayakta kalmayı gerektiren mesleklerde sıkça görülür.Örneğin,garsonlarda,fabrika işçilerinde vs..Aynı zamanda spor aktivitelerinde bulunanlarda,özellikle uzun mesafeli koşu yapan atletlerde,ordu mensuplarında.

Özellikle bazı atlerde daha fazla rastlanmaktadır.Şöyle ki;ayak ve ayak bileği yeteri kadar esnek değilse,iki bacak kası arasında güçlülük yönünden belirgin bir fark varsa,uygun olmayan egzersizler yapılıyorsa,sık sık dik yokuşta koşu yapılıyorsa,tabanı rahat olmayan,eski ve kemer desteği kötü olan ayakkabılar giyiliyorsa,koşarken aniden hızlanmak ve yavaşlamak gibi eylemler yapılıyorsa,bu atletlerde  görülme ihtimali daha fazladır.Yaş olarak ise orta ve ileri yaşlar,bu rahatsızlığın en çok görüldüğü dönemlerdir.

Plantar Fasiit Sebepleri?

Başlıca sebepleri sayacak olursak;

 • Aşırı kilolu olmak
 • Kısa zamanda çok kilo almak
 • Hamileliğin son dönemlerine doğru kilo arttığı için ayak tabanında plantar fasyaya binen basınç fazlalaşması
 • Özellikle sert zeminlerde sık sık uzun koşular yapmak.Bunun için uygun ayakkabılara sahip değilseniz risk daha da artar.Örneğin;kavis desteği iyi olmayan ve tabanı yumuşak ayakkabılar giymek bu rahatsızlığa yakalanma riskini arttırır.
 • Ayak kemerinin yüksek olması,düz tabanlık ve aşil tendonlarının normale göre daha sıkı olması
 • Plantar fasiit sebepleri arasında ayakları içe doğru basarak yürümek de sayılabilir.
 • Cinsiyet faktörü (Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.)
 • Sık sık uzun süre ayakta kalmak.Asker,garson,atlet gibi bazı meslek grupları risk grubundadır.

                                                    Plantar Fasiit Tanısı Nasıl konur?

Ayaktaki ağrı ve hassasiyetin kaynağının tespit edilebilmesi için,doktor kapsamlı bir muayene yapar.Bunun sonucunda topuktaki ağrının,başka bir ayak probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespitini sağlar. Kesin tanı için bazı testlere tabi tutar.Örneğin,topuktaki ağrının nedeni bir kırıktan kaynaklanabilir.Bunun tespiti için doktor,röntgen ya da manyetik rezonans (mr) gibi bazı görüntüleme yöntemlerine başvurabilir.

Doktor hastaya bazı sorular sorarak teşhise yardımcı olabilecek şikayetlerini değerlendirir.Örneğin;
 • Ayakta durmadan ve topuğa herhangi bir yük binmeksizin dinlenme halinde topukta geçmeyen ağrı
 • Uyumak gibi uzun süren dinlenmelerden sonra ayağa kalktıktan sonra ilk birkaç adımda ayakta meydana gelen ağrı ve bu ağrının yürüdükçe azalması
 • Ayak tabanının iç kısmında aşırı hassasiyet ve ayak yukarı doğru esnetildiği zaman ağrının artması

Doktor ayrıca teşhisi kolaylaştırmak için hastaya bazı sorular sorabilir.

 1. Daha önce geçirilen hastalıklar ve sakatlıklar
 2. Tam olarak ağrının yeri ve günün hangi saatlerinde ağrıdığı
 3. Kişinin spor hayatıyla ilgili sorular.Örneğin,hangi aktiviteleri nasıl ve ne sıklıkla yaptığı gibi..

Komplikasyonlar

Oluşan belirtiler dikkate alınmazsa,topuk ağrısı kronikleşebilir.Yürüme şekli değiştiği için bu durum,diz,bel ve kalça gibi extremitelere zarar verebilir.

Tedavide bazı uygulamalar da komplikasyonlara neden olabilir.Cerrahi tedavide anesteziyle ilgili komplikasyonlar;kanama,enfeksiyon riski gibi..

Steroid içeren ilaçlı tedavilerde ise plantar fasya bağının zayıflaması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Plantar Fasiit Tedavisi

Uygulanabilecek  tedavi şekilleri başlıca;evde tedavi,doğal tedavi,fiziksel terapi,cerrahi tedavi olarak sayılabilir.Plantar Fasiit  tedavisi geniş bir konu olduğu için başka bir yazımızda üzerinde duracağız.Bu rahatsızlıktan korunma yolları,alınabilecek önlemler,evde yapılabilecek tedavi yöntemleri ve egzersizler gibi konulara değineceğiz. Yazıya ulaşmak için lütfen Plantar Fasiit  Tedavisi ‘ne tıklayın.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan