Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Plantar Fasiit Tedavisi

Plantar Fasiit Tedavisi

Plantar fasiit tedavisi,plantar fasyada oluşan ağrı ve enflamasyonu en aza indirmeyi veya ortadan kaldırmayı amaç edinir.Tedavi olarak şöyle sınıflanabilir:

 1. Evde Tedavi
 2. Tıbbi ve İlaçla Tedavi

Plantar Fasiit Evde  Tedavisi

Ameliyat ve ilaç haricinde evde yapılabilecek bazı yöntemleri içermektedir.Çoğu tedavi,plantar fasiit problemini tek başına çözmez.Mutlaka başka bir tedavi yöntemiyle desteklenir.Ağrı söz konusu olduğunda da rahatlama için yapılabilecek bazı uygulamalar bulunmaktadır.Evde yapılabilecek başlıca plantar fasiit  tedavi yöntemleri şunlardır.

 • Şişliklerden ve ağrılardan dolayı rahatlama sağlamak için topuklara buz koyulabilir.Günde 3-5 defa olmak üzere 10-15 dakika buz uygulanabilir.
 • Baldır ve topuk esneme hareketleri yapılabilir.Özellikle sabahları kalkıldığı zaman havluyla topuk esneme hareketleri yapmak önemlidir.
 • Ayakları zorlayan ve ağrımasına neden olan aktiviteler azaltılabilir.Sert zeminlerde koşmamaya ve yürümemeye dikkat edilir.Bu şekilde ayaklar dinlendirilmiş olur.
 • Ayakkabı seçerken tabanı rahat ve ayak kemerini iyi destekleyen ayakkabılar seçilmelidir.Topukta ve ayak tabanında ağrılar varsa derhal bu özelliklere sahip yeni bir ayakkabı alınmalıdır.Ya da plantar fasya üzerindeki baskıyı ve zorlanmayı azaltan plantar fasiit  için tabanlık veya ayakkabı dolguları alınmalıdır.
 • Mümkün olduğu kadar evde yalın ayak dolaşılmaması gerekir.Evde dolaşmak için ayak topuğunu ve kemerini destekleyen tabanı rahat bir ayakkabı ya da plantar fasiit tabanlığı alınabilir.
 • Duş alırken çok sıcak su kullanılmamalıdır.
 • Gece atelleri kullanılmalıdır.Bu ateller,ayağı fleksiyon pozisyonda tutarak gece boyu plantar fasyayı ve aşil kirişini esneterek gerilmelerini engeller.
 • Aşırı kilo,ayaklara oluşan baskıyı artıracağından fazla kilolardan derhal kurtulmak gerekir.

Tıbbi Ve İlaçla Plantar Fasiit Tedavisi

Plantar fasiitten dolayı oluşan ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için doktorunuz ilaç tedavisini tavsiye edebilir.Fakat şunu da belirtmek gerekir ki,ilaç tedavisi plantar fasiit iiyileştirmez.Sadece ağrıyı azaltarak germe gibi bazı egzersiz hareketlerini yapmayı kolaylaştırır.

plantar fasiit tedavisi

plantar fasiit tedavisi-gece ateli

 

Plantar fasiit belirtileri birkaç gün ya da birkaç hafta sürerse, iltihap sökücü steroid içermeyen ilaçlar kullanılır.Örneğin;Aspirin,naproksen ve ibuprofen gibi.2 aydan daha uzun süren belirtiler varsa bu ilaçlar işe yaramayabilir.Bu durumda doktor kortikosteroid iğneler verebilir.Bu iğneler ağrıya çare olsa da plantar fasya yırtığı ve yağ yastığı atrofisi riski taşır.Doktorunuz,ayağın ilgili kısmına kortikosteroid enjeksiyonu yaparken,en doğru yerin tespiti için ultrason cihazından faydalanabilir.

Tıbbi plantar fasiit  tedavisi olarak bir de ESWT (Extracorporeal Wave Therapy) şok dalga tedavisi bulunmaktadır.Bu tedavi yöntemi,kronik hale gelmiş vakalarda uygulanabilmektedir.

Plantar fasiit tedavisinde iyi sonuçlara ulaşmak için biraz sabırlı olmak gerekmektedir.Özellikle yukarıda belirtilen doğal tedavi yöntemlerini uygularsanız ve ayağınıza iyi bakarsanız,genellikle iyileşme sağlanır.Yeter ki belirtiler ortaya çıktığında bunları görmezden gelmeyin ve bir an önce tedavisine başlayın.

Plantar Fasiit Tedavisi-Cerrahi

Çoğu zaman ameliyat gerekli görülmez.Vakaların %95’i cerrahi müdahaleye gerek kalmadan istenilen düzeylere getirilmektedir.Yine de doktor,cerrahi müdahale olmadan diğer tedavi yöntemlerinin yeterli olmadığı kanısına varabilir.Ayrıca ağrıların günlük yaşamı kısıtladığını düşünüyorlarsa,cerrahi yönteme başvurabilir.Örneğin,6-7 ay gibi bir süreyle uygulanan cerrahi dışı tedavi yöntemleri yeterli olmadıysa ameliyat gerekli görülebilir.Uygulanan bazı cerrahi yöntemler şunlardır:

 1. Plantar faciayı serbest bırakma:Plantar fasiit bağ dokusunun  bir bölümünün kesilmesi işlemidir.İltihaplanmayı  ve gerginliği azaltır.
 2. Ayak sinirlerinden bir kısmını germe ya da gevşetme veya topuk dikenini alma:Günümüzde topuk dikeninin plantar fasiite neden olduğu düşüncesi zayıflamıştır.Bu yüzden topuk dikeni alma ameliyatı çok nadir yapılmaktadır.

Plantar fasiit tedavisi,dikkate alınması gereken bir konudur.Problem önemsenmezse gittikçe kronik bir hal almaya başlar.Yürüme fonksiyonlarına ve üst kısım fonksiyonlarına olumsuz etkiler yapabilir.Plantar fasiit  tedavisi konusunda vakit kaybetmeden her zaman konuyla ilgili doktorlara başvurunuz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan