Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Makatta Kanama

Makatta Kanama Nedir?

Ülkemizde sıkça görülen ve bir çok kişinin dile getirmeye utandığı ve görülme sıklığı açısından erkekte ve kadında hemen hemen eşit olan makatta kanama problemi,ciddi sonuçlara kadar giden kötü bir hastalığın habercisi olabilmektedir.Tuvalet esnasında makat bölgesinden parlak kırmızı kan gelmesine denmektedir.

Makat bölgesinde kanama görülmesi,çoğunlukla akla ilk olarak hemoroidi getirir.Genel olarak birçok sıkıntıyı da beraberinde getiren hemoroid kanama,ağrı,kaşıntı,makatta dolgunluk hissi gibi şikayetlerle kendini gösterir.

Makatta Kanama Hangi Renkte Olur Ve Kaynağı Neresidir?

Makat kanamasının büyük bir kısmı,kalın bağırsağın son kısımları olan rektum ve anüsten kaynaklanmaktadır.Gelen kanın rengi de kanamanın kaynaklandığı yere göre değişkenlik gösterir.Örneğin kırmızı renkli bir kanamanın varlığı,kalın bağırsağın alt taraflarında olan bir hastalığı işaret eder.

makatta kanama

makatta kanama

Basur(hemoroid),anal fissür(anüsteki çatlaklar),gibi rahatsızlıklarda kan,kırmızı,dışkıya bulaşmayan ve damlama şeklindedir.Kalın bağırsağın daha yukarısından,ince bağırsaktan,mideden ve ince bağırsağın ilk ve en kısa kısmı olan duodenum yani on iki parmak bağırsağı kısmından gelen makattan kanama ise,dışkıya bulaşmış şekilde,koyu kırmızı ve siyaha çalan bir renktedir ki buna tıp dilinde melena denmektedir.Koyu veya siyah görünmesinin nedeni de,kan uzun süre barsakta bulunan bakterilerle temas halinde olduğunda,bakterilerin sindirmesinden dolayı rengi koyu bir hal alır.Fakat daha yukarılardan yani mide,duedonum,ince bağırsak ve kalın bağırsağın ilk kısımlarından olan kanamalar ise,hızla aşağıya ineceğinden dolayı bakteriler tarafından parçalanamaz ve anüsten dışarı kırmızı ve taze kan şeklinde çıkar.

Makatta Kanama Her Zaman Tespit Edilebilir mi?

Kaynağı,ister kalın bağırsağın yukarı kısımları,ister alt kısımları olsun,kanama bazen çok az olmasından dolayı,gözle farkedilmeyebilir.Örnek vermek gerekirse,kolon kanserlerinin habercisi olan poliplerde veya kolon kanserinin kendisinde kanama çok az olabilir ve dışkıya karıştığından dolayı kendini bariz bir şekilde belli etmeyebilir.Böyle durumlarda,hastada devamlı ve yavaş yavaş olan bir kanamanın varlığı söz konusu olduğu için kansızlık yani anemi ortaya çıkar.

Makatta Kanama Hangi Durumlarda Daha Ciddi Ve Tehlikelidir?

Bu bölgedeki kanama,yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı,az ya da çok,koyu ya da açık parlak kırmızı olabilir.Küçük miktarda ve kendiliğinden duran kanamalar,genellikle aciliyet gerektirmeyen fakat tedbir adına ilk fırsatta hastaneye gidip bir kaç tahlil ve tetkikle tanısının koyulup tedavisinin de buna göre başlanması gerekir.

Makatta kanama,orta ve ağır şiddette olmak üzere daha ileri boyutta da olabilmektedir.Orta şiddette biraz daha fazla gelen kanama pıhtılı ya da taze olabilir.Gaitaya bulaşarak da gelebileceği gibi direkt olarak da gelebilmektedir.

kalın bağırsak

kalın bağırsak-makatta kanama

Orta şiddetli ve ağır şiddetli makatta kanama durumu,aşırı kan kaybına neden olabilir.Bu da baş dönmesi,çarpıntı,düşük tansiyon ve bayılma gibi sonuçlara neden olabilir.Hatta öyle ki;hastayı şoka sokacak kadar ağır kanamalar bile görülebilir.Böyle durumlarda hastaya kan transfüzyonu,yani kan nakli gerekebilir.

Sebebi her ne olursa olsun,ister hemoroid ister anal fissür yani anüste oluşan çatlaklar olsun,makatta kanama problemi olan kişilerin mutlaka bir genel cerrahi uzmanı tarafından görülüp incelenmesi gerekir.Özellikle 50 yaş üzeri olan ve daha önce hiç makatta kanama problemi yaşamamış olan kişiler,mutlaka ama mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekir.

Makatta Kanama Belirtileri Nelerdir?

 • Makattan farklı renklerde ve farklı şekillerde kan gelmesi.Yani koyu renkli ya da açık ve parlak kırmızı renkte olması.Ayrıca kanın dışkıda görülmesi ya da sızıntı veya tuvalet kağıdında farkedilmesi gibi..
 • Özellikle ağır şiddette olan kanamalar başta olmak üzere orta ve ağır şiddette olan  kanamalarda, hastanın yaşlı olmasına ve kalp rahatsızlıklarına sahip olmasına bağlı olarak şok tablolarının gelişmesi
 • Hastada kanama miktarının fazla olmasına bağlı olarak anemi yani kansızlık görülmesi,halsizlik,baş dönmesi,çarpıntı,tansiyon düşmesi,bayılma görülmesi

Genel Olarak Makatta Kanama Nedenleri Nelerdir?

 • Anal fissür yani makatta çatlak
 • Perianal fistül,anorektal fistül
 • Alınan bazı ilaçlar(ağrı kesiciler,kan sulandıran bazı ilaçlar yani coumadin vs..)
 • Bağırsak polipleri ve bağırsak kanserleri
 • Basur yani hemoroid.Diğer adıyla da mayasıl.
 • Bağırsakta oluşan iltihaplanmalar
 • Cinsel temasla bulaşan makat hastalıkları.Kondilomlar gibi..
 • Gastrointestinal sistemde en sık görülen damar anomalisi olan anjiodisplazi
 • Barsağı besleyen damarların tıkanması ve kanlanmasının azalması sonucu barsağın beslenmesinin bozulması yani iskemik kolit.Özellikle yaşlı hastalarda sık görülür.
 • Yine damarsal problemlere bağlı kanamalar
 • Anal ilişki de makatta kanama görülmesine neden olabilir.

Hastada Makatta Kanama problemi Varsa Ne Yapmalıdır?

Hastada makatta kanama olması durumunda,herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmak yerine,basur hastalığında olduğu gibi utanma duygusuyla hasta,kendi kendini tedavi etmeye çalışmaktadır.Eczaneden ilaç alarak ya da araştırıp çeşitli yöntemler bulup uygulayarak iyileşmeye çalışma yoluna gitmektedir.Bu da tanının geç konulmasına ve makatta kanama nedeninin bulunmasında gecikmeye neden olmaktadır.Vakit kaybetmeden bir kolorektal uzmana,genel cerrahi uzmanına başvurmak en doğru hareket olacaktır.Konuyla ilgili daha fazla ve daha ayrıntılı bilgiler edinmek istiyorsanız makat kanamasına tıklayın..

Aynı dertten müzdarip olan kişilerin de bu yazıdan faydalanması adına aşağıdaki sosyal paylaşım butonları aracılığıyla sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yapabilirsiniz..

Etiketler: , , , ,

Makatta Kanama Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Ergun çolak dedi ki:

  arkadaşlar makattan kan geldiğinde mutlaka genel cerrahi dr.muracaat etmeniz gerekir.Allah korusun kanser belirtisi olabilir.doktora giderken hiç çekinmeyin.ne kadar erken davranırsanız o kadar erken tedavi imkanına kavuşursunuz.Erken tedavi herzaman çok önemli.ihmal etmemek gerekir.utanma duygusunu yaşarsak geç kalmış oluruz.

 2. Seyit dedi ki:

  Merhaba arkadaslar bendede bir haftadan beridir makattan kan geliyor tuvalete ciktigimida çok zorlaniyorum vede karnim agriyor inceden ne yapmam gerekiyor aceba ALLAHIM kimsenin basina vvermesin çok kötü bir durum afedersiniz dogru duzgun wcye cikamiyorum sivi kipkirmizi kan geliyor makattan hemen doktora gidecegim

 3. Hayri dedi ki:

  3 gundur bende makatimdaki agridan ve yanmadan sikayetciyim.memeler cikmis durumda.sadece abdestimi yaparken degil gun icerisindede 4-5 kere peceteyle siliyorum kan goruyorum.sebebi nedir acil yardim lutfen. 🙁

 4. Şükrü Şengel dedi ki:

  Bu hastalık denen illet resmen insanı emiyor vampir gibi hastalık. En kısa zamanda bir genel cerrahi doktoruna baş vurun ben yıllardır ilaç kullandın hep utandım baktım artık gerçekten olmuyor mecbur artık her yola baş vurdum örneğin doktorun önünde resmen domaldım ki bu hastalık ta olan herkes domalmıştır 🙂 Allah şifa versin herkese dediğim gibi sakın utanmayın bunu öğrendim bu yaşta tıpta utanma yoktur:) Saygılar sevgiler herkese.

 5. Yasin dedi ki:

  herkese mrb. arkadaşlar bendede son 2 haftadır var bu kanama, ama bildiginiz gibi bişi degil, tuvalete çıktıgımda aşırı derecede zorlanıyorum ve dışkıyı yaptıktan sonra bildiğiniz çeşme gibi kan akıyor..
  ama bu son 1 haftadır şey olmaya başladı, kan akıyor temizlerken elime böyle siyah siyah pırtılaşmış kan yada et 2 sinden biri emin degilm öyle bişeyler çıkıyor 2 3 santim bişi.. ben bukadar ciddi bişi olduugnu sanmıyordum yara olmuş sanıyordum, burdaki yorumlarıda görünce.. ilk işim hasteneye gitmek olcak .. ama iştenasıl göstercem ben kalçamı gösteremem :/ mertlige sıgmaz :S

 6. Ercan dedi ki:

  Merhaba hayırlı günler benimde en büyük sorunum basur..45 yaşındayım bu belirti yaklaşık on yıldır var yaklaşık 7 yıl önce agrıdan dolayı dr a gittim sanırım iki hap vermişti iyi gelmişti..şu an yine çok kısaagrı oluyo aradar bir fakat kışa girmemizle birlikte hemen hemen hergün dışkıdan sonra damla damla kan geliyor,yazın bu durum çok nadir oluyor bu konuda bir öneriniz olabilirmi ilaç gibi falan yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden telekkürler..

 7. Engin dedi ki:

  Merhaba arada bir makattan kan gelmesi oluyor genellikle damla damla ama bazen küçük bir sızıntı halinde tazyikli bir şekilde kanama oluyor yıkadığında tazik duruyor damla damla akıyor kan pıhtılaşmış halde geldiğide oluyor ama bi süre yıkadıktan sonra kesiliyor ne yapmalıyım

 8. levent dedi ki:

  merhaba ara ara makatan kan gelmektedir. Bu neyi habercisidir.ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz

 9. Barış dedi ki:

  Merhaba iki ğündür büyük abdestimden sonra kan geliyor çok deyil tükürük kadar koyu parlak kırmızı renkte ve çok korkutuyor sebebi nedir acaba kabızlık yok isal yok gayet sağlıklıyım şükür olsun Ağrı sızı yok sebebi nedir

 10. Fatma dedi ki:

  Merhaba ilk olarak popomun içi ve yanlari acıştı.bi 5 6 gün oluyor.sonra bir gun lavabodayken buyuk abdestimi yapiyordum .Affedersiniz ama baya zorlandim yapmakta.sonra peçete ile sildim .kan geldi.ne yapmam gerek acill

  • orhan dedi ki:

   Merhaba fatma hanım aynı şikayet bende de vardı ..Genel cerrahi bölümüne gittim kolonoskopi yaptılar geçti. Yalnız şunu söyliyeyim öyle basit bise değil. .Diyet yapıyorsunuz 3 gün sadece sıvı şeyler yiyorsunuz..Zehir gibi şurup ve lavman yapıyorsunuz..Tertemiz girmeniz lazimmis ameliyata..Ben girdim ve çıktım hiç bise anlamıyorsun zaten uyduruyorlar..Geçmiş olsun size de …

 11. İsak dedi ki:

  Meraba acı yedikden sonra makattan acık renkte kan geldi az miktarda elime biraz bulaştı bu hastalık neyin habercisi

 12. ugur dedi ki:

  bu olayları yaşamış biri olarak diyebilirim ki bitkisel olaylar iç basura etki etmiyor ben daflon adında bir ilaç içtim basur hapı işe yaramadı fitil kullandım işe yaramadı. her türlü mehlem denedim işe yaramadı. patlıcan sapı kaynattım işe yaramadı. suya oturdum işe yaramadı . olay içerde ve meme dediğiniz oluşumlar baya içerde yukarda yani fitilin vs temas edecek yerde bile değiller . lazerle yaktılar bu içtiğiniz ilaçlar sadece süreci hafifletiyor denemiş biri olarak diyebilirim ki asla tedavi etmiyor benim allaha şükür halsizliğim bile gitti demek ki baya kanıyormuş utanmayın gidin genel cerraha gösterin . benimde öyle ayda yılda kanıyordu sonra birden her hafta kanamaya başladı sonra bir baktım her gün kanamaya başladı halsizlik bile yapıyordu size tavsiyem memeler büyümeden kötüleşmeden gösterin tedavinizi olun o meme patlıyor kanıyor ilaçla ya da kendisi kapanıyor kabuk bağlıyor ama en ufak dışkı sertleşmesinde yine kanıyor . hepimize geçmiş olsun

 13. Murat dedi ki:

  Daha önceleri fazla acılı olmasa da ufak bir meme çıkıyordu ilaç tedavisi ile 2 gün de atlatiyordum ama bu sene baya sancılı ve büyümüş şekilde memeler çıktı bitkisel olarak tedavi mi devam ettirdim bu 5. Gün ve kanama yapmaya başladı bu iyiye delAlet mıdır yada neler yapmalıyım

 14. Ayse dedi ki:

  Makatimda eskiden kanama oluyodu bu aralar buyuk abdrstimi yaparken bazende oluyo. Bu aralar olmuyo fazla ama.ozel gunlerimde oluyo ne yapmam lazim hemen cevap verebilirmisiniz tesekkurler

 15. Sedat dedi ki:

  Hocam iyi günler.Yaklasik 5-6 önce benim arka tarafımdan kan gelmişti. Ben o gün bugündür doktora gitmedim. Çünkü çok utanıyorum. Aslında utanmam saçma çünkü doktorum görevi o. Sadece bir kere kan geldi. Ondan sonra hiç kan gelmedi. Sizce hastalığımın boyutu nedir? Doktora görünmeli miyim?

 16. Makatta çatlak dedi ki:

  Bende 4. 5 aydır anal fissül var..çok agrım oluyo ve bir haftadır da tualetimi yaparken büyük abdestle birlikte açık renkte kan sızıyo hızla.sizce nedir?

 17. Aziz dedi ki:

  selam. Az evvel tuvaletde bûyük abdestimi yaparken dışkıdan sonra makatı yıkıyarken elimde parlak koyu kırmızı kan olduğunu gördüm. Su makata deyerken yanma acıma oluyordu.ne kadar yıkadımsa kan durmuyordu. Delik Ağızda yanma oldu. Bazen geceler yatağımdayken kaşınma oluyor tuvalete gidiyom makatımı yıkayınca kan görüyom aynı şekilde. Bu olay 2 senedir var. Ayda bir veya 2 ayda bir oluyor. Acaba hastalığımın adı nedir?

 18. Tugce dedi ki:

  Merhabalar bir iki hafta önce diskilama sırasında makatımdan kan geldğini farkettim yanılıyorum sandım peçetedede vardı ama önemsemedim bugün yine aynısı oldu ne yapmam gerekiyor ?acil bir durum mu 10 ay önce dogum yaptım onunla ilgisi bar mı acaba .yardımcı olabilirmisinz gerekeni yapıp hastaneyede gidicem simdiden tesekkürler

 19. osman dedi ki:

  büyük abdestimi yaparken biraz kabız olmuşum ve sonunda kanama oldu ve 2 gündür devam ediyor.acaba sorunum nedir aydınlatabilirmisiniz.teşekkürler

 20. irfan yalçın dedi ki:

  tuvaletten sonra kagıtlamakatımı silince bazen kan bulaşmış oluyor kagıda ne olabilir…

 21. Fırat dedi ki:

  Bir haftadır büyük abdestimi yaparken açık renk kanama oluyor ne yapmam gerekiyor

 22. Mehmet Salih dogan dedi ki:

  Merhaba benimde sorunum aynı ve çok utangaç olduğum için kimseye söyleyemedim her gün kanama yok ama bir veya iki ayda bir kanama oluyor bunun için ne yapmam gerekiyor

 23. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. İkinci doğumdan sonra uzun süre kabızlık sorunu yaşadım. Diskilama sırasında peçeteye kan bulastigini gördüm. Şimdi aralıkla aynı olay oluyor ve sonrasında kaşıntı oluyor.önemli biseymi acileyiti varmı? Teşekkürler..

 24. Adınız dedi ki:

  Buyuk abdesti yaptiktan sonra temizlenirken tuvalet kagidina kan bulastigini gordum.Bu araliklarla 2.kez oluyor.Genelde aci yedikten sonra oldu.Herhangi bir agri kasinti yada kanama olmuyor.Ne yapmak lazim

 25. Seda dedi ki:

  Bugun kilodumda makat bolgesnde gelen kahverengiye donuk kan gibi akinti gordum…oyle makatta agri aci tuvalet sorunu vs.de yok.ne anlama geliyor sizce?

 26. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, 16 yaşındayım ve erkeğim büyük abdest yaptıktan sonra makat bölgesinden kan geldi kanın miktarı fazla değil bu ilk defa başıma gelmektedir nedir sizce? Bilgilendirirseniz teşekkur ederim

 27. Paşa dedi ki:

  Peçetede kanama oldugunu farkettim ilk defa basima geliyor bu Olay sizce me yapmaliyim saglik kurulusunda hangi bölüme gitmem gerekiyor cevabiniz icin simdiden tesekkurler

 28. mahmut dedi ki:

  anüsten büyük abdest sırasında zorlandım bunun sonucunda 2 sefer açık renkte kanama oldu ne yapmalıyım?

  • Durmuş dedi ki:

   Kabiz oldum dördüncü günümde acık renkte dışkımın ardından bir yemek kaşığı kan geldi sorun veya hastalığım ne olabilir

 29. Suzan dedi ki:

  Uzun suredir basurum var ama bu beni çok rahatsız etmiyordu. İki gündür salgın olan diare olduğumdan dolayi her 10 dkda bir tuvalete çıkardım basurum dışarı çıktı çok fazla acıyor ve kanadı bu önemli bişey mi kendi kendini tedavi eder mi ?

 30. Yavuz selim dedi ki:

  Tuvalet sırasında ağır bir biçimde kanama oldu bayağı kan aktı ne yapmalıyım

 31. İsmail Görgülü dedi ki:

  10 yıldır 5mg comadin kullanıyorum son bir yıldır ayda bikaç defa büyük abdestimi yaptığımda kan geldiğini gördüm geçer diye bekledim sanırım yanıldım aralıklı olmak kaydıyla ayda bir iki defa geliyor.. tehlikelimi hangi bölüme gozukmem gerekir??

 32. PERVIN ELIYEV dedi ki:

  Merhaba makatta kanama yilda 1-2 kere olursa sorun olurmu ve bunun karsisini nasil ala bilirim

 33. Erdal dedi ki:

  Makata zaman zaman kanama genelde aci biber yediyimde oluyor disdan biseyok ic basur olabilirmi yada kotu hastalikmi bu durumda napmaliyim

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan