Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Makatta Çatlak

Makatta Çatlak Nedir?

Makat hastalıkları kategorisinde basurdan sonra en sık görülen anal fissür yani makatta çatlak,ıkınma ve kabızlık gibi sebeplere bağlı olarak anüs etrafından görülen ve kanama,ağrı ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olan yırtılmalardır.Anüs çatlağı,çok ağrılı ve ızdıraplı bir makat hastalığıdır.Erkeklerde,bayanlara nazaran daha az görülür.Nedeni ise,bayanların gebelik ve doğum döneminde yaşadıkları düzensiz dışkılama hareketleridir.

Makatta Çatlak Neden Olur?

Aynı basurda yani hemoroidde olduğu gibi lifli gıdalar,sebze meyve yememek,kabızlığa neden olur ve bu kabızlık da makat çatlağına yani anal fissüre neden olur.Yine ishal,çok fazla acı yeme,doğum esnasında aşırı ıkınmak gibi sebepler de anüste çatlağa sebep olur.

Makatta yırtık,oluştuğu ilk günlerden itibaren kanama oluşabilir.Zamanla da acı ve ağrı şikayeti eklenir.Makatta yırtık oluşumuna neden olan diğer faktörler arasında,bazı enfeksiyonlar,Crohn hastalığı,lösemi,anüs kanseri de bulunmaktadır.

Makatta Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Makat bölgesinde ağrı,kanama,yanma,akınıtı,kaşıntı,şişme,meme oluşumu gibi şikayetlere neden olur.Ayrıca tuvalet esnasında sanki hasta,makatını cam parçasıyla çiziyorlarmış gibi hissettiğini söyler.Tuvaletten sonra ağrının olması ve makatta çatlak olan kısımda meme görülmesi,hastalığın artık sürekli hale geldiğinin işaretidir.Hasta,eğer ilaç kullanıyorsa,rahatsızlığın artık ilaçlarla kendiliğinden iyileşmeyeceğini bilmelidir.

Makatta yırtık  probleminin bir diğer belirtisi olan kanama,tuvalet kağıdında veya dışkı üzerinde görülerek farkedilir.Kanamanın rengi taze kırmızıdır.

Makatta Çatlak Tedavisi

Akut gelişen makatta çatlak problemlerinin tedavisi genel olarak cerrahi müdahale yapmaya gerek duymadan iyileştirilebilir.Anüste çatlak problemi başladığı zaman ilk bir ya da iki ayda ilaçlarla ve çeşitli kabızlık önleyici besinlerle kabızlık giderilmeye çalışılır.Kabızlık ortadan kalktığı zaman,dışkılama yaparken makatta duyulan ağrıda epeyce bir azalma olur.Yani ilk olarak kabızlık probleminin giderilmesi,bunun için dışkı yumuşatıcı önlemler alınması ve basurda olduğu gibi,günde bir kaç defa on ya da yirmi dakika oturma banyoları yapılması,anal fissürün büyük ölçüde iyileşmesini sağlar.Ayrıca steroid içeren kremler gibi ilaç tedavileri uygulanır.
Bu gibi yöntemlerle iyileşmeyen makatta yırtık problemleri,cerrahi müdahale gerektirir.Cerrahi yöntemler uygulanan anal fissürlerin de neredeyse tamamı iyileşmektedir.

Sfinkterotomi:Anal fissür cerrahi müdahalesi denince genel ve yaygın olarak uygulanan ve 5-10 dakika gibi kısa bir süre alan standart bir yöntemdir.Makat bölgesine yakın olan bir bölgeye küçük bir kesi atılarak spazm olan kasın gevşetilmesi esasına dayanır.Neredeyse tedavide başarı oranı yüzde yüzdür.Yan etki olarak neredeyse yok denecek kadar nadir görülen kanama ve gaz kaçırma problemidir.

Makatta Çatlak Tedavisinde Botox Yöntemi

makatta çatlak botox tedavisi

makatta çatlak botox tedavisi

Makatta çatlak tedavisinde uygulanan cerrahi müdahaleye alternatif olarak uygulanan botox tedavisi,başarı oranı yüksek bir yöntemdir.Ya da anüste çatlak, ameliyat harici yöntemler ve ilaç tedavisine cevap vermediği durumlarda kullanılan başarılı bir yöntemdir.Muayene şartlarında sadece bir enjeksiyon süresi kadar kısa bir sürede uygulanan bir uygulamadır.

Anüste çatlak tedavisinde uygulanan botox uygulaması,çok ince bir iğne ucuyla,herhangi bir yan etki  ya da risk olmadan felç edilmek istenen ilgili kasa enjeksiyon yapılarak gerçekleşir.Enjeksiyondan hemen sonra hasta günlük yaşamına dönebilir.Botox yöntemiyle anal fissür tedavisinde başarı oranı yüksek olmasına rağmen,çok azında başarılı olmadığı durumlarda,hastanın durumuna göre ameliyat gerekebilir.Botoxdan sonra bir ay içinde hastanın şikayetleri düzelmezse,yeniden  ikinci bir enjeksiyon gerekebilir.

Botox Yöntemiyle Makat Çatlağı Tedavisinin Avantajları

 • Narkoz alamayan hastalara iyi bir alternatiftir.
 • Çok kısa bir zaman alır dolayısıyla çok pratiktir.
 • Ağrı yok denecek kadar  azdır.
 • Makat şeklinde herhangi bir deformasyona,şekil değişikliğine neden olmaz.
 • Ameliyatta ve sonrasında görülen kanama,iltihap,dikişin açılması gibi komplikasyonlar görülmez.
 • Gaz ve dışkı kaçırma sorunu gibi durumlar söz konusu değildir.
 • Hasta hemen sosyal yaşantısına dönebilir.

Botox Yöntemiyle Makat Çatlağı Tedavisinin Dezavantajları

 • Botoxla makatta çatlak tedavisi,kullanılan ilacı devlet karşılamadığı için ekonomik anlamda durumu olmayanlar için biraz pahalıdır.1000-2000 tl arası bir mebla söz konusudur.

Makatta Çatlak Problemiyle Karıştırılabilen Hastalıklar

 • Hemoroid
 • Anal Polip
 • Perianal fistül
 • Rektal Polip
 • İlgili bölgede kaşınmaya neden olan mantar gibi etkenler
 • Anal prolapsus
 • Crohn Hastalığı
 • Kalın bağırsak ve anüs kanserleri
 • Makatta cinsel yollarla bulaşan kondilomlar

Konuyla ilgili daha farklı ve ayrıntılı bilgiler bulmak istiyorsanız makat çatlağına tıklayın..

Etiketler: , , , ,

Makatta Çatlak Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Emir dedi ki:

  Bendede makattan kan gelmeyle başladı sonra acı hissetmeye başladım kısa bir süre sonrada makatta memeler oluşmaya başladı.Ben iyileştirdim 2 haftada.Öncelikle bi doktora gidin ben sağlıkocağına gittim ve doktor bi krem birde fitil yazdı onları kullandım.Bunun yanında kuru ısırgan otu kürü yaptım ve onla birlikte geçti.İnternetten prof. Dr.ibrahim saracoğlunun videosunu izleyin.Daha çok sebze meyve ağırlıklı beslenin.Bolca su için gün içinde.Tuvalete girmeden önce hergün aynı saatlerde sıcak suya oturun 10 dakika ki tuvaaletinizi yaparken acı olmasın.Ben ayrıyetten yağ sürüyodum ki rahat yapabiliyim.Ve geçene kadar 1 kere bile acı veya kanama olmadı hergün tuvalete çıktığım halde.Hergün aynı saatlere ayarlayın ki tuvaletiniz alışsın hergün gelsin.Bunları yaparsanız atlatırsınız yakın zamanda hemde acı kanama olmadan.

 2. Talip dedi ki:

  Arkadaş lar rabbim hepinize şifa versin.Bu yazıyı yazma sebebim ben de bulunan anal da çatlak ve basur olmasıydı .Çok agrım oluyor du.Her türlü ilacı kullandım doktora gittim ameliyat dediler herkes birşeyler söylediler.Allaha hamdolsun rabbim şifayı verdi.
  Kullandığım bitki çoban çantası ve ısırgan otu oldu .
  Herğün sabah ları aç karnına bir fincan çoban çantası nı çay şeklinde içtim.
  Geceleri de ısırgan otu nu kür olarak analdaki çatlak üzerine koydum yarım saat .Allaha hamdolsun rabbim şifayı verdi.
  Allah İbrahim saraçoglundan razı olsun onun vesilesiyle bu hastalık tan iyileştim.Rabbim bu acı da olana şifa versin .Amin

 3. Mdne dedi ki:

  Bende de çatlak olustü ve ihtiyaç gif erirken kanama oluyor çok acı yok yanlız kötü hastalıklardan korktum inşallah öyle deGiydir ne yapmak gerekir

 4. ısımsız dedi ki:

  arkadaşlar bır ayce makattta yırtık olmustu napcagımı bıledım ıhtıyac gıderırken kanıyor ve acıyordu bende kendımce arastırmalar yaptım ve sonuda kendı kendımı tedavı ettım sıze onerım arkdaşlar sulu corba ve uzerıne bol kıvırcık semız otu maydonoz en onemlısı ısırgan otu karıstırın lımonlayın ve yıyın arkdaşlar ve katı yemekler alsa yemeyın kı dıskınız sert ve buyuk gelmesın bu sekılde ben 3 haftada ıylestırdım kendımı gunde bır kere ıhtıyacını gıderın baska yapmayın bu arada makatınızı normal kıremle kremleyın ole yatın 4 hafta boyunca yesılık ve sulu corbayla beslenın ve sonucu sızde fark edıceksınız tek ogun yıyın ve olabıldıgınce ısırgan otunu suyda kanynatın suyunu ıcın her zman bır de akrdaşkar ayakta durun oturmayın asla ayakta durun ve spor yapın bırde cunku makat cok onemlı bır ıhtıyac gıderıcıdır oyuzden cok ıyı bakın arkdaşlar sukur olsun ben kurtuldum bu sorundan catlagım buyuyodu ve bu sekılde mudale ederek kurtardım ıns sızlerde kurtulursunuz

 5. POYYYYY dedi ki:

  MATATA BIR CIZIK GIBI CATLAKLIK VAR KREM KULLANDIM 2,3 AYA ONCE SIMDIYE KADAR SIKINTI YOKTU DUN AKSAM GINE KAN GEDI KULLANDIGIM KREM BAS AGRISI YAPIYOR GUNDE BIR DEFA SURUYORDUM DOKTURMU DEGISTIREYIM YOKSA BASKA TEDAVISI VARMI

 6. Osman dedi ki:

  Unuttuğum bir şey daha var onu da eklemek istiyorum.Eğer kabızlık sorununuz yoksa duphalac almanıza gerek yok ben almadım.Eğer varsa eczaneyle konuşup ayarını dozajını iyi konuşun.Ben duphalac yerine,eczalnelerde satılan minik şırıngadan aldım.Aktardan da orjinal kantaron yağı aldım.Şırıngaya(tabiki de iğnesiz şekilde) 4 derece kadar doldurup makatın yarım cm içerisine gelecek şekilde 10-15 gün boyunda bu yöntemi yaptım.daha sonra lansinoh lanolin kremini sürdüm.Lansinoh lanolini de 2 hafta kadar kullandım akıntı ve kaşıntı kalmadı çok şükür.Tekrar tekrar geçmiş olsun.Bu fikrin sahibi fizikci06 dan da Allah razı olsun.

 7. Osman dedi ki:

  Arkadaşlar yıllarca ağrıdan çekmiş biri olarak yazıyorum inşallah sizde de işe yarar.Göndereceğim alıntıdan önce ben ektra olarak pruzon krem kullandım yaklaşık 1 ay kadar.Pruzon krem ağrılarımı azalttı fakat makatta kaşıntı ve akıntıyı geçirmedi.Göndereceğim alıntıdan önce pruzon kremi denemeniz eğer geçmezse bu yöntemi daha sonra kullanmanızı tavsiye ederim.Alıntı olan kısımda benim akıntı ve kaşıntım geçti,ağrı ve sızıyı geçirir mi bilmiyorum.Allah şifa versin herkese…

  ALINTIDIR: Fizikci06

  Aşağıda anlatacaklarım 3 yıl önce fissürden muzdarip olmuş, doktor, kocakarı ilaçları, bitkisel ilaçlar dahil herşeyi denemiş bendenizin birebir yaşadıkları ve bu süreç sonunda KESİN çözüme ulaşmamın hikayesidir. Umarım benim gibi sizde sonuca ulaşırsınız. Ama şunu da belirtmeliyim ki; uyguladığım yöntemi kendim oluşturdum, başkalarında da aynı sonuca ulaşılabilir mi bilmiyorum ama ulaşılacağını düşünüyorum.
  Önce rahatsızlığımı hemoroid ile karıştırdım, hemoroid olduğumu düşünmüştüm, internette yazan herşeyi denedim. Daha sonra belirtilerin hemoroidden farklı olduğunu anladım, durumu kesinleştirmek için doktora gittim. Yukarıda doktora giden arkadaşların belirttiği gibi krem tedavisi verdiler olmazsa ameliyat dediler, tabiki işe yaramadı. (Kimsede de yarayacağını düşünmüyorum). Ameliyat dediler. Bir doktor arkadaşım kesinlikle tavsiye etmedi. Çünkü ameliyatta oradaki kasların bir kısmı alınıyor, bununda ileride dışkı tutmada sorun oluşturacağını ifade etti. ( Hem de tekrarlama riski var).Bende alternatif çözümler aradım,İnternet forumlarında yazan herşeyi denedim, olmadı.
  O günlerde kızım dünyaya geldi. Eşimin göğüs uçlarında çatlaklar oluşmuştu. Bunu için en etkili yolun “Lansinoh Lanolin” adlı krem olduğunu öğrendik. Gerçektende eşim hemen iyileşti. Üstelik bu kremi sürdükten hemen sonra bile çocuğu emzirebiliyorsunuz(Yan etkisi yok demek ki) . Bende gayet düz bir mantık kullandım; “göğüsteki çatlağı iyileştiriyorsa anüstekini neden iyileştirmesin?” Doktor arkadaşımın tavsiye ettiği “Duphalac” şurupla birlikte kremi kullanmaya başladım. Duphalac’ın görevi nedir diyeceksiniz. Duphalac dışkıyı yumuşatmayı sağlıyor, sert dışkılama iyileşen bölgeyi yeniden tahriş edeceği için buna ihtiyaç var. Ancak oranını kendi bünyenize göre ayarlamalısınız. Fazlası ishale neden oluyor, ishalde fissürün daha da artmasına. Bir ölçekle başlayıp dışkının yumuşaklık durumuna göre ayarlama yapmalısınız.( gece yatarken kullanırsanız sabaha etkisini görebilirsiniz). Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var : 1o günden fazla kullanım bağırsak tembelliğine yol açıyor. O yüzden kullanırken bu duruma dikkat etmelisiniz. Ben bu yöntemi kullanarak 7 günde tamamen iyileştim. Duphalac ı kestim ama kremi bir müddet daha kullanmaya devam ettim. Tüm bunları yaparken yine doktor arkadaşımın tavsiyesine uyarak düzenli olarak tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirdim. Her sabah ve akşam büyük tuvaletimi yapmaya başladım. İnanılmaz bir şekilde vücut bir müddet sonra bu duruma uyum sağlıyor ve hep aynı saatte tuvalet ihtiyacı hissediyorsunuz.
  İyileşmemin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti, Allah’a şükür hiç bir sorun yok artık. Umarım sizin de şifaya ulaşmanıza vesile olabilirim. Eğer iyileşirseniz ailem ve çocuklarım için duanızı esirgemeyin lütfen:) Herkese geçmiş olsun.

 8. FARUK dedi ki:

  öLUYORUM ACIDAN YANMADAN ACIL YARDIM

 9. Naim dedi ki:

  Suan makattın dış kisminda 1 cm den az yırtık var doktor anestol kremi ve oturma banyosu yap dedi makatim şuan cok dar ne zaman düzelir besinlere dikkat ediyorum

 10. Mahmut işbilir dedi ki:

  Arkadaşlar. Bu rahatsızlığı çeken bilir. Ağlayarak girip ağlayarak çıkıyordum.wc den Kerem kullandım bitti ccumartesi pazar evde kıvranıyordum. Anamdan Allah razı olsun. İlk dediğinde karşı çıktım ama. İnanın bana tek kelime 10dk eser kalmadı 24saatte tamamen. Pamuk hak.zeytin yağına batır.memeye yerleştir. Ve 4saate bir yenile. Bukadar.
  Not.bana dua etmeyi unutmayın. Rahatlama aklınıza gelirim. (1kaç gün bunu kullanın)

 11. Reis dedi ki:

  Anal fisur çaresi. Arkadaslar bende bu hastaliktan cok cektim.tibbi tedavi ve dogal ilac tedavisi gördüm ama ilesmedim. Ama bu hastaligi yendim nasilmi. Kimisine sacma gelebilir ama belki uygulayip bana dua edenler olur diye yaziyorum buraya. Kefir icin isterseniz marketlerden alin isterseniz evinizde kendiniz yapin ben evde yapiyorum ve halen devam ediyorum. Çünkü icinde bulundugu probiotikler vücudunuzu ve bagisiklik sistemini yeniden insa eder ve hastaliklara karsi korur. internetten kefirin faydalarini araştırın göreceksiniz ne kadar mucizevi bir icecek olduğunu. Kullanip faydasini görenler lutfen duasini esirgemesin gecmis olsun.

 12. Yusuf dedi ki:

  Nurten abla bitkinin adi ney ogrene bilirmiyim rica…

 13. Can dedi ki:

  BEN PROCTO GLYVENOL KREMINI KULLANDIM VE SORUN ORTADAN KALKTI 🙂 🙂

 14. Sabahittin dedi ki:

  Makatta bazen kan tuveleti yaptigimda geliyor birde birgun iyiyimsonra tekral geliyor bunu aydilatmanizi rica ederim

 15. ekrem erk dedi ki:

  makat catlagı bendede vardı.ilac tedavisi sıcak su legenlerine oturdum.botoks yaptırdım.hic faydasını görmedim.sadece gecici rahatlama saglar.botoks 6 aydan sonra etkisini kaybeder.en saglıklısı AMELİYAT DIR.AMELİYATIDA KONUSUNDA UZMAN GENEL CERRAH PROKTOLOG YAPMASI GEREKİR.SAYGILARIMLA

 16. Nurten dedi ki:

  Ya bende 6ay cektim ve gına geldi insan tuvalete giderken ağlarmi cok kotu krem suremiyon aciyo ya neyse yasayan bilır.bitki satan yere Oray’a gittm anlatım derdimi 1aylık ilaç yaptı ve13gun içiyorumşuan cok rahatm hem basur hem çatlak geçiyorAllahima şükürler olsn bence otlardan şifa buluyoruz doktorada gıtmedm sizde öyle yaparsinz

  • Yusuf dedi ki:

   Makat catlagina ne iyi geliyo bende agri oldukca fazla hergun sicak suya oturuyorum aciyimiyorum soguk icmiyorum

   • Ebru dedi ki:

    Bayanlar bugun genel cerraha gittim bende cok kasiniyodu makat fakat vajinal mantar oldugunu söyledi aksam yatarkande yuzustu yattigim icin vajinadan akan mantarli sivi makata akmis o yuzden makati kasindiriyor suan 2 tane hap bir tane fitil ve 2 tane krem verdi ilk gunum kullandim cok sukur rahatladim bugun.

 17. ali pekmez dedi ki:

  Selamun Aleyküm bu problemle 2 kurban bayramında karşılaştım hastaneler kapalı olduğundan kendim tedavi etmeye çalıştım doğru bulmuyorum
  ama mecbur kaldım denile bilir uzatmadan yöntemlerimi yazıcam imkanı olan doktoruna danışmadan tedaviye kalkışmasın

  -Madecassol ve Anestol Pomad kremlerini duydum(doktora danışmadan deneme)
  aldım banyoda leğene sıcak su koyup üstüne 2 yemek kaşığı kadar karbonat attım(karbonat cildi yumuşatır ayak el çatlaklarını iyileştirir)
  rahatlattı sonra melhemleri sürdüm 1.gün çok zor geçen tuvalet evreleri resmen beni bu yöntemle rahattlattı şuan
  geçti denilecek kadar az problemim var ve tuvalette acı sıkıntı çekmeden yapabiliyorum bunu yazmamın amacı kurtulursam bu hastalıktan
  yardımcı olucam diye söz verdim…Yöntemler çok etkilidir melhemler sabah akşam karşıtırılarak sürülede bilir 30dk araylada sürüle bilir.

 18. Sema dedi ki:

  Selam bundan 5 6 gun once kabiz oldum
  Kendimi zorladim butuk abdestm geldkten snra makatta sknti yasamya basladim surkli canm yaniodu neredeyse oturamiodum batiordu sanci oluyodu hafif iylesmiy gibiydi eskisi kadar canim yanmiyordu bugun lavaboya ciktim yine kendimi zorladim ve kanama oldu kanamam koyu kirmiziydi. Ne olabilir bunun sebebi ?? Byram oldgndn dolayi hastanyede gidemiorm ne olur siz soyleyin 🙁

  • Ebru dedi ki:

   Çatlama efendim o çünkü sizin gibi bendende oluyordu doktor bana çatlama dedi ilaç tedavisi görüyorum ve geçmezse ameliyat dedi doktor ondan sıcak suya oturun ağrılarına acınıza iyi gelir ben bile çok korkuyorum ama kötü bir şey degil dediler

 19. emre dedi ki:

  Arasira kabizlik cekiyordum gectigimiz gun buyuk abdeste ciktim zorlama yaparken elimle mudahale ettim ve bianda camla kesmis gibi catlak olustugunu anladim . Simdi ne onerirsiniz daha yeni basima gelior ne yapmam gerek catlagin kapanmasi icin

 20. Ahmet dedi ki:

  Bende lösemi hastasıyım ve şuan makatta çatlak var büyük abdest için çıkamıyorum korkuyorum resmen ağlıyorum ilaçla tedaviye başladık

 21. gburcu dedi ki:

  Benimde makstta ara sıra kaşıntı oluyor ve biraz şişkinlik de. Var AMS hiç kanamam olmadı sebebi ne olabilir sizce

 22. elif dedi ki:

  sıcak suya bir avuç karbonat atın ve oturun çok iyi geliyo

 23. ali dedi ki:

  arkadaşlar 3 ay boyunca anal fissurdan hayatım alt üst oldu. gittigim bütün genel cerrahlar kronik analfissur olduğumu söyledi birkaci acilen ameliyat olmamı bazıları da tedaviyle devam etmem gerektigini soyledi. ancak bu süreçte yaşadığım acıların tarifini yapamam. her tuvalete çıktığımda ağladığını itiraf ediyorum ve ağrıların yüzünden 3 4 kere acile kaldirildim.size ufak bir hatırlatma çoğu cerrah yapmaz ama kesinlikle analfissur iken parmakla muayene yaptirmayin.O an yaşadığım acı hayatımdaki yaşadığım en büyük acıdır resmen ağrı şokuna girdim .ilacli tedaviyye devam ettiğim surede nöbetçi meme de çıktı. ancak 3/3,5 ay sonra bu hastalıktan kurtuldum ve inanın yeniden doğmuş gibi oldum. nasıl kurtuldugumu tam olarak bilmiyorum ancak 2 ay boyunca sadece ilaç kullandim ve hic bir değişme olmuyordu son 1 ay kullandığım fitili bazen kantaron yagına bulayip öyle kullandım bazen de sığla ağacı yagina bulayip kullandım ve 1 ay içerisinde mucizevi şekilde iyileştim .bahsettiğim 2 yağin da ozelligi yara iyileştirme özelliğinin bulunması. hiç bir yan etki yasamadim ancak dediğim gibi iyileştiren buydun diyemem ancak son olarak bunları denedim ve iyilestim

 24. cüneyt dedi ki:

  Merhaba ismim cüneyt ben senelerce cektim bu aciyi bendede fistür denilen rahatsizlik varmis neyse birgün canima tak etti doktora gittim kesinlikle ameliyat dedi gözümu kararttim ve oldum ameliyati aradan 7 veya 8 ay sonra tekrar oldu ve dahada derin bir yirtik ortaya cikti kesilen yer tekrar acildi öncekinden farkim kalmadi birde pis bir koku oluyor sakin ameliyat olmayin derim doktorumda kesin cözülür problemin demisti ama pisman oldum ameliyat olduguma simdi neyapacagimida bilmiyorum cok kötü bir durum

 25. Ebruli dedi ki:

  Arkadaşlar bende bundan 2 ay önce aşırı derecede ağrı çektim kremler kullandım doktora gittim fazla faydası olmadı hergün 3 4 adet kaysi yedim sonra biri bana denizi önerdi birde fito kremi anastol pomadi birada sürmem gerektiğini ben birhafta surdum bu kremleri ve denize girdim 3 gun şimdi tamamen iyilestim allah kimseye bu acıyı vermedin çok kötü bi aci dayanilmazdi. Bu yazdıklarım makat çatlağı icin

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan