Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Kanser Evreleri

Kanser Evreleri Ne Demektir Ve Kaç Tanedir?

Kanser tedavisini belirlemek ve tedaviye yön vermek için kanser evreleri yol gösterici olmaktadır.Bu evreler,oluşan kanserli yapının büyüklüğü ve yayılma miktarının ne kadar olduğuyla alakalı bir terimdir.Bunları belirleyebilmek için de çeşitli görüntüleme yöntemleri ve labaratuvar testleri gibi yöntemlerden faydalanılır.

Kanser evrelerinin derecesi arttıkça hastalığın da boyutu ve ciddiyeti de artarken hastanın yaşama şansı azalır.Dolayısıyla kanser ne kadar erken teşhis edilirse,yani henüz daha ilk evrelerde farkına varılırsa,sonuçlar da o kadar olumlu olacaktır.

Kanser Evreleri Ve Tanı Yöntemleri

Kanser,belirli bir süreden sonra vücutta yayılmaya başlar ve bu yayılmayı belirli yollarla gerçekleştirir.Bunlar kısaca şunlardır:

 1. Kan Yolu İle:Kanserli hücrelerin kılcal damarlar aracılığıyla vücuda yayılmasıdır.
 2. Doğrudan:Kanserli hücrelerin,çevredeki dokulara doğru ilerlemesidir.
 3. Kanser hücrelerinin,lenf sistemi yoluyla vücudun çeşitli bölgelerine yayılma yapmasıdır.

Kanser türlerinin çoğunda 4 evre bulunmaktadır.

 • Birinci evre:Hastalık henüz bölgeseldir.Herhangi bir bölgeye doğru ilerleme,yaklaşma söz konusu değildir.Hastalık bu evrede teşhis edildiğinde,ameliyatla iyilelme şansı çok yüksektir.
 • İkinci evre:Hastalık,lenf düğümlerine doğru ilerleyerek yaklaşmıştır.Bu aşamada ameliyatla iyileşme şansı devam etmektedir.
 • Üçüncü evre:Tümörlü hücreler,lenf düğümleri ve etrafında kendini göstermiştir.Çevredeki doku veya organlara sıçraması muhtemeldir.
 • Dördüncü evre:Tümörlü hücreler,çevre doku ve organlara yayılmıştır yani metastaz söz konusudur.Kanser evreleri arasında en ileri boyuttaki evredir.iyileşme şansı çok çok düşüktür.Radyoterapi,kemoterapi ve destek tedavi yöntemleriyle,hastaya daha uzun ve daha konforlu bir yaşam sağlanır.
kanser evreleri ve metastaz

kanser evreleri ve metastaz

Kanserin ne kadar erken evrede teşhis edilirse,hastalığın tedavisinin de o kadar olumlu olacağını söylemiştik.Vücutta tespit edilen kanser hücresinin,tam olarak ne zaman oluştuğu ve o bölgede kendini gösterdiğini belirlemek çok zordur.Belli başlı kanser türlerinde belki bunu söylemek biraz daha kolayken,örneğin;deri kanseri,bazılarında ise daha zor olmaktadır.

Kanser evreleri arasında birincil ve ikincil kanser olarak anılan bir kavram da vardır.Birincil olanda kanserli hücre,başka bir yere taşınmamıştır,yani oluştuğu bölgede kalmıştır.İkincil olanda ise kanserli hücrelerin bir kısmı,akkan yani lenf sistemi yoluyla başka doku ve organlara taşınmıştır.Yani kanserin ilerlemiş ve gelişmiş halidir.

Kanserin vücuttaki tanısı koyulduktan sonra evreleme işlemine geçilir.Tanı koymak için de bazı yöntemler vardır.

 • Akciğer Röntgeni:Akciğerlerin röntgen yoluyla değerlendirilmesidir.
 • PET(Pozitron Emisyon Tomografisi):Belirli miktardaki şekerin,hastaya damardan verilmesiyle beraber çekilen tomografidir.Bu şekilde,vücutta şeker tüketen kanserli yapıların parlayarak tespit edilmesi sağlanır.Çok etkili bir yöntemdir.
 • MR(Manyetik Rezonans):Vücuda manyetik alan uygulayarak,bölgelerin ayrıntılı görüntüleri elde edilir.Damardan ilaç verilerek,kanserli yapıların daha belirgin görünmesi sağlanır.
 • Lenf Bezi Biyopsisi:Lenf bezinin çıkartılarak patoloji labaratuvarlarına gönderilip mikroskop aracılığıyla ayrıntılı olarak incelemesidir.
 • Kan Sayımı:Trombositler,alyuvarlar,akyuvarlar incelenir.

Kanserin görülme sıklığı,ülkelere göre kıyaslandığında,Türkiye’de hem kadın hem de erkeklerde,diğer dünya ülkelerine göre daha düşük bir hızdadır.Genel olarak ülkemiz de dahil olmak üzere bütün dünyadaki erkeklerde en sık görülen kanser türleri;soluk borusu yani trakea,bronş ve akciğer kanseri,prostat,mesane,kolorektal ve mide kanseridir.Kadınlarda ise en başta meme kanseri bulunmaktadır.Ondan sonra sırasıyla,tiroid,kolorektal,uterus korpusu,trakea,bronş ve akciğer kanseri gelmektedir.Lösemi ise çocukluk çağında sık görülen kanser türüdür.Gençlik döneminde de(15-25 yaş arası) en çok  kemik ve testis kanseri görülmektedir.Yine bu yaş grubu bayanlarda ise Hodgkin Hastalığı ve tiroid kanseri görülmektedir.

kanser evreleri-kanser

Kanser evreleri,kanserin türüne göre uzak bölgelere sıçraması ve yaşama şansı oranı gibi konularda farklılıklar gösterebilmektedir.Örneğin akciğer kanserinin erken teşhisi biraz daha zor olmaktadır ve metastaz yapma olasılığı yüksektir.

Etiketler: , , , ,

Kanser Evreleri Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Muzaffer dedi ki:

  Annem meme kanseriydi yayılıp ciğerinin biri bitirmiş digeride tamamiyle kanser bulaşmış ne tafsiye edersiniz yardımcı olun

 2. Fatma dedi ki:

  Benimde esim dudak kanseri ameliyat olmustu 2 yil once simdi boynunu sarmis fakat esim kemotrepi istemiyor ne yapmaliyiz simdiden tesekkurler

 3. Seyhan turan dedi ki:

  Kayinvalidem 9 yil once memekanserinden ameliyat oldu kemoterapi ve radyoterapi aldi kemikte kalca kemiginde vardi ama 9 yil boyunca iyiydi yasi 75.simdi ca 15 degeri 3000 lere kadar cikti her seferinde artiyor.kemikte yayildigi soylendi.simdi kemoterapi gormeye basladi haftada bir kez kemik iligi boypsisi istediler bu arada agrilari basladi hastalik hangi evrededir iyilesne sansi varmidir lutfen bilgilendirin tesekkur ederim

 4. merve dedi ki:

  merhaba benim kuzenim kan kanseri ve yataklara düştü birden bütün organları iflas etmiş hic yaşama sansı yokmu 15 yaşında 5 yaşından beri şeker hastası 1 haftadır kan kanseri olduğunu öğrendik mide bulanrısıyla gitti hastaneye ve yoğun bakımda şuan durumu cok kötüymüş yaşama şansı varmı

 5. Mahmut dedi ki:

  Merhaba Hocam

  Babam 4.evre akciğer kanseri tanısı yedikule hastanesinde konuldu PET-CT ve patoloji sonuçları sonucunda Dr. Kemoterapi ve radyoterapi önerdi ve bu durumda sadece 2 veya 3 ay kazanacağımızı kesin bir çözüm olmayacağını söyledi. Kanser hücrelerinin boyun akciğer ve kasıklara kemiklere kadar Aksetmiş olduğu bu yüzden ameliyat durumunun kolmadığını peki bu caresiz durumda çıkacağımız bir yol var mı hocam bize öneriniz nedir? bitkisel veya tıbbı önerileriniz nelerdir Allah rızası için yardımcı olur musunuz.

 6. Sevda dedi ki:

  Babam akciğer kanseri yeni ameliyat oldu ameliyat iyimi iyilese bilirmi😢😢😢😢😢😢😢

 7. Şule yapan dedi ki:

  Merhaba , annem 56 yaşında ve akciğer kanserı olduğunu öprendık. Kendısı sigara kullanmıyor. Sağ akciğerının üst kısmında bir tümör tespıt edıldı. Ama doktorlar şanslı olduğu ve bu hastalığın bu evrede çok nadir tespıt edıldığını söyledıler. Pazartesı amelıyat olucak. Bu şekılde bır hastanın kanserden kurtulma olasılığı yüzde kaçtır. Bilgilendirirsenız sevınırım. Saygılarımla

 8. Ayşe dedi ki:

  Merhaba bnm annem pankreas kanserıydı 2 yıl önce amelıyat oldu gayet iyiydi faket sımdı metastas yapmış dr 4 ewre dedı ve yapacak bısey olmadıgını söyledı bu kanser turunun cok yavas ilerledıgıni ve annemi idare edebılecegını söyledı bu nedemek

 9. yasemin dedi ki:

  merabalar benim babam mesane kanseri oldu.. mesanesi alındı yerine yapay mesane yapıldı… şimdi ise sol bacağında kemik erimesi oluşturup kanser bacağa kemiğe sıçramış. merak ettiğim kaçıncı evredeyiz? ve sonucu nedir? tedaviyle iyileştiği?

 10. Hülya dedi ki:

  Çok korkuyorum cok…
  Ne yazık ki rektum ikinci evre:(

 11. Veli Çetin dedi ki:

  Öncelikle Allah tüm hastalara şifa ihsan etsin. Maalesef günümüzün çaresiz olarak bırakıldığı bir hastalık Kanser. Babam 78 yaşında bugüne kadar hiçbir rahatsızlığı olmayan hiç hastaneye gitmemiş birisi olarak 4 ay önce tam teşhis konarak bize bildirildi. Babam AML KanKanseri.Sonra ise mücadelemiz başladı. Doktorlar kemoterapi dedi. Araştırdığımızda şuan Avrupanın bir çok kliniğinde kemoterapilerin yasaklanmaya başladığını gördüm. Ölen tüm hastalara ölüm nedeni olarak kanser demediklerini çeşitli sebepler yazdıklarını gördüm. Kanserin aslında öldürmediğini anladık. 1972 yılında bulunmuş ilaçların hala kullanıldığını gördüm. 1944 ikinci dünya savaşı sırasında patladığını gördük. Bir kanser ilacının fiyatının şuan ki fiyatının 21 gün kullanımlı hapın 14.780TL olduğunu büyük bir rant kapısı olduğunu gördüm.Kemoterapinin sadece hastalığı baskıladığı tamamen ortadan kaldırmadığını ama 3 gün ama 5 ay ama 2 yıl sonra çıkmayacağının garantisini veremediklerini gördüm. İsrai de tek bir kanser olayının olmadığını gördüm. Şeker ve tüm meyvelerdeki şeker ile beslendiğini gördüm ve hepsini kestim babam üzerinde. Gümüş suyu 400 zararlı mikrop ve virüsü öldürüyor bunu gördük. Humik asit tüm bozulan dna zincirini onardığını gördük. Sodyumbikarbonat ile vücut ph’nın dengelendiğini gördük. Kanser mikrobunun asit ortamda yayıldığını oksijenli ortamda barınmadığını gördük. Tüm işlenmiş gıdaların bırakılması gerekmekte. Bu ülkede maalesef en büyük terör gıdada yaşanmaktadır bunu gördük. Kenevir yağının mucizesini gördük. Türkiyede bulamayacağımız ABD’de ise canabis kenevir yağının kanserde kullanıldığını gördük. Şuan müthiş bir mücadele veriyoruz. Abim ben ve annem babamla birlikte savaşıyorız. Allaha dua ediyoruz. Bu bir RANT. Modern Tıp İnsanları öldürmek üzere kurulmuş bir sistemdir. En azından %70lik kısmı öyle bu kesin. Bunu öğrendik. Bu müthiş bir Rant sanayisi… Kanser yüzyıllardır insanlar üzerinde oynanan bir oyun. Profesörler diyor ki kemoterapi kendi anne ve babalarına da aynı tedaviyi uygulayacak kaç prof çıkar bir araştırın.
  Saygılarımla

 12. Funda Aydın Karayiğit dedi ki:

  Medikal park bahcelievler hastanesinde tedavi goruyor annem

 13. Elif dedi ki:

  Nalan hanım yok olduysa iyileşmişsiniz sanırım.Geçmiş olsun

 14. Nalan dedi ki:

  Ben serviks ca bir sene oldu tedavi olalı şükür yok oldu ışın kemoterapi 3.evre kime sorsam bilmiyor yaşam süresini belli olmuyormu bilemedim bilen varmı bilsemde için rahatlasa hep ölümü bekliyorum 😑

 15. Sait dedi ki:

  Merhaba babamın boynunda çıkan bikac kitle için doktora gittik 2 kez iğneyle parçalardan Sıvı alındı normal cikti ama doktorumuz bu kitleler normal görünmüyor dedi ve bir parçayı cerrahi aldı. Patoloji sonucunda ileri seviye kanser olduğunu öğrendik maalesef. Yarın kesin tanı ve vücuda ne kadar yayıldığını öğrenmek için kan vericek tomografi vs neyse. Hastane yüzü görmemiş adam nefret eder duramaz hiç . Çok zorluyor bizi.
  Zorla kontrole getirdik . Kemoterapi ve radyoterapi göreceği kesin gibi nasıl ikna edicez bilmiyorum. Rabbim herkese sağlık versin . Ne uzulebiliyorum ne gulebiliyorum ruhum nötr oldu resmen. Ne önerirsiniz nasıl hazirlanmaliyiz bu evreye

 16. Sibel dedi ki:

  Benim annem kolon kanseri 4. Evre doktorlar kemoterapi uyguladılar ama bu süreçte yine kanserli hücre %40 artista bulunmuş ve artik kemoterapi bile vermiyorlar sadece ağrılarını geçirmek için her gün hastaneye geliyoruz şuanda bir de sarılığı çıktı onun içinde dışarıya torba verdiler kısacası artık pekte fazla bir yasam süresinin kalmadığını söylüyolar hatta doktorumuz hastaneden çıktıktan 2 saat sonra hastamin ölüm haberini alsam sasirmam diyerek durumu bize belirtti ben her zaman bir umut olduğuna inanmisimdir sizin onedebileceğiniz tedavi vb bir şey var midir yoksa bu saatten yapacak bir şey gerçekten kalmadı mi ?( yaşı 31)

  • Asiyaacelik@hotmail.com dedi ki:

   Çok geçmiş olsun benim esimdde kolon 4,evre GATA da hemen emliyata aldılar 20cm bardaktan aldılar..ameliyat neden onermediler komple bütün bardağını sarmismi ki İstanbul Sultan abdulhâmit han hastanesii bu konuda iyi..geçmiş olsun tekrar

 17. Meryem dedi ki:

  Oncelikle Merhaba Allah’ım herkese şifa versin. Benim amcam kemik ve akciğer kanseri bugün doktorundan 4.evrede olduğunu öğrendim.Kemoterapiye başlanmıştı ilki ise yaramamisti tekrar bi kemoterapiye başlandı 4 gün Ardarda verilecek ilaç 21 gün arayla tekrar verilebileceği söylendi.Tabi bu kemoterapi bi ise yararsa.Hala aklım almıyor.Bu ne demek oluyor ona ne kadar bi fayda sağlar. Sizce başka ne yapabiliriz yapmamız gereken herhangi birsey var mı ?

 18. Duygu dedi ki:

  Merhaba annem Yumurtalık kanseri 3. evre dediler ameliyata aldılar ameliyattan sonra kemoterapi görecek dediler. Anlamadığım konu ise 3.evre olan bir kanser hastasına neden ameliyat uygun görülüyor öncesinde kem oterapi görmesi gerekmezmi?

 19. Üzülme dedi ki:

  Merhaba Tuğçe kardeşim şu an annen ne durumda bilmiyorum ama Rabbim şifa versin bundan birbuçuk ay önce eşimi bu hastanede kaybettim karaciğer kanseri idi 3 kür kemoterapi aldı bir sabah eşim fenalasti kan tahlili yapın dedim Dr dün yapılmış yapamayız dedi günlerden ctesi idi Dr bir tane üniversite hastanesinin yetersiz ilgisizligi eşime bir ay içinde bu hastanede yeterli ilgi gosterilmedi açıkçası

 20. Tuğçe dedi ki:

  Mrb annem serviks ca (rahim ağzı) kanseri 4 wvre ilk ogrendgmizde 3 b idi kocaelide umuttepe tip fakultesinde tedaviye baslandi ve tedavinin 6 ayinda yuksek dozda kemoterapi verdiler istemeden oldgunu solediler sonrasinda farkli seyler oldu vajinal kanamalari basladi ve kan dursurulamadgi icin 2 saat icinde bi operasyon gecirdi bi damar tikandi sonra sakat kaldi kalcasnda buyuk bi yara olustu bn 25 annem 46 yasinda doktorlar terminal donemde dediler yani olucek ama biz sure veremioruz dediler hatta onkoloji doktorlari artik bakmiyor bile benm tek merak ettigim bilen varmi bu sion evre nasil oluor biz bitkisel ilaclar kullanioruz kendimizce bi umut ama farkli farkli seylerde oluo cogu zamn sorduklarima cvp vermio ve 3 gndur yemek yemio elleri titriyo surekli duvarlara bakio konusmuo biri yardimci olabilir mi kotu durumdami sizce yaklasik 2 aydr yatalak bu kadar cabuk ilerlemez dmi kurtulan vardir illaki bilen varmi

 21. Aslı dedi ki:

  Ben rahim ameliyatı oldum yumurtalık ve rahim alındı evresi için a1 dediler dr un biri 3 kür kemoterapi almam gerektiğini söyledi başka bir hastaneye gönderdi oradaki Dr lar gerek yok dediler ne yapacağımı şaşırdım sizce ne yapmalıyım sizce

 22. Pastadan dedi ki:

  benim annem de son evre kanserdi genel cerrah prof ünal aydın ameliyat etti kemoterapi aldı suan cok iyi 5 sene oldu bu konuda dogru doktoru bulmak önemli ameliyat oluyorsunuz cerrahi sınırlarda tümör oluyor o kalan tek hücre bile tekrar kanser olusması icin yeterli doktorunuzu iyi seçin.

  • Erhan çetin dedi ki:

   Annenjzin kanser türünü ogrenebilir miyim ve HER2 negatif miydi pozotifmiydi bilgilendirisenjz sevinirim

 23. pınar dedi ki:

  rahim kanseriyim serviks ca.6 kür kemoterapi 28 gün radyo terapi aldım.brekiterapiye yolladılar.rahim duvarında sorun cıktı alamadım 5 kere daha ışın aldım doktor artık konseyi bekliyeceksin dedi neden

 24. Tuba dedi ki:

  Merhabalar. 25 yaşındaki erkek kardeşime maling tümör sol sakralda metaztaz teşhisi konuldu. Adana balcalica tedavi gorecek ve ben çok endişeliyim işlemler çok yavaş ilerliyor. Alanında uzman bir doktor var mi türkiye yada türkiye dışında.cevap verirseniz sevinirim.

 25. zana dedi ki:

  mmrb benim esim kemik kanseri memede sicmamis 8.9 kemige ameliyat oldu sirtinda doktorlar bize diyor gec kalmissiniz esim su an memotarpi guruyor iki senasdir durmu ne olur sizce

 26. Hatice dedi ki:

  Iyi gunler,benimde babam bundan 10 ay once mesane kanseri oldugu teshisi konuldu,ve agustos ayinda ameliyat oldu cok iyi oldugunu soylemislerdi fakat simdide kalca kemiklerine sicramis oldugunu ve cok gec oldugunu yani son evrede oldugunu soylemisler,yapilacak bisey yok sadece acilarini azaltiriz demisler,lutfen bize bir yok gosterin cok kotuyum babami cok seviyorum. 😢

  • isjdjkdkd dedi ki:

   Arkadaslar babamin mide kanserinin 4 .evresinde oldugunu ogreneli iki hafta oldu.Sizden ricam doktorlarin ne soyledigini bosverin ve hic durmadan basta kendi hastaniz olmak uzere diger butun hastalara tum samimiyetinizle dualarinizi edin. İnanin ki karamsarlik ve uzuntu hem hasta yakininin hem de hastanin en guclu dusmani . Umudunuzu kesmeyin kolay olan bu .Siz zor olani yapin ve umut edin , dua edin ,sabredin ,sukredin.Allaha emanet olun.

 27. baran dedi ki:

  merhaba hocam dedem 78 yaşında mide kanseri 4. evrede şu anda karaciğerede bulaşmış kan damarları kan yolu açamayacak kadar küçülmüş halsizlik iştahsızlığı var bide midesinde şişme gibi rahatsızlığı var bu şişme normal mi ve şimdi dedem ne durumda cevaplarsanız çok sevinirim

 28. eyup can dedi ki:

  annem hastaneye gidip duruyodu benden bişey saklıyo belli araştırıp buldum boynunda 4 milimlik tümör var kaçıncı evrede ve iyileşme durumu nedir ?

 29. Esra dedi ki:

  Hocam lösemi beyin Mr nda ortaya cikarmi

 30. aliseyda dedi ki:

  6 yıl önce rektum kanseri ameliyatı oldum gayet iyiydim son günlerde bağısakta kanama oluyor ne yapmalıyım

 31. Dinçer dedi ki:

  Hocam Merhaba,Babam Karaciğer kanseri Sağ lob biri 5 cm diğer 11 cm Radyoembolizasyon yapıldı sonrasında sol lob yeni oluşan tümör mevcut kemiğede metastas yapmış olduğunu gördük.Tedavi için Heyete sokup bir karar verecekler.İnüsülinli Radyoterapi diye birşey gördüm tavsiye edermisiniz.

 32. melek dedi ki:

  annaannem rahim kanseri ve son evresinde ve çok kilolu ameliyat yapamıyolar hepsi beni aşar diyo sizce kurtulurmu

 33. ayse demır dedi ki:

  cok yakınım lenf kanserı oldu 4. evrede cok uzuluyorum. 4. evre kotu durumda demek mi?

 34. Gözde Sihir dedi ki:

  Kuzenim henüz 6 yaşında, erkek. 1yıldır kanserle mücadele ediyor. Beyninde tümör var. 2 kere beyin ameliyatı oldu. Kemoterapi, ışın tedavisi gördü. Bunun dışında ilaç tedavileride uygulandı. Fakat hiçbiri tedavide işe yaramadı. Hemde hiçbiri. En ufak iyleşme göstermedi. Doktor şuan sadece 3 aylık bir tedavi sundu ve bir ilaç kullanmasını söyledi. Verdiği ilaçla büyüyen tümör yavaş yavaş küçültülecek ve sonra tedavi ile yapılabileceklere bakacaklar. Çok çabaladılar. Tümör ciddi anlamda büyüme gösterdi. Hatta kafasında eti bile şişti. Gözlenebilecek durumda. Dün ise şiddetli ağrıdan hastaneye kaldırıldı ama malesef doktorlar ilaçlarla ağrıyı geçirmekten başka bir şey yapamıyorlar. Hiçbir şey kalmadı çünkü. Napacağımızı bilmiyoruz. Ben 17 yaşındayım fakat araştırmalaar yapıyorum kendimce. Kanseer hakkında çok şey öğrendim. Bir işe yaramıyor benim araştırmalarım fakat elimden bir şey gelmiyor. Mesela Almanya da aşı ile tedavi uygulandığını duydum. Bu ne kadar doğru? İyleşme şansı var mı.

  • Fatma dedi ki:

   Almanyada yapilan bu asi dedikleri sey cok agir.. Cocuk kaldirabilirmi bunu doktorunuza danisn

 35. ayşe dedi ki:

  Lütfen yardım edin!
  Istanbulda önerilen doktorların neredeyse tümüne gittik bundan üc ay önce ananemin ağrıları mide bulanmaları başladı ananem 64 yaşında hiçbirşeyi yoktu je olduysa bi anda oldu iki aydan beri hastalığının ne olduğunu bulmaya çalıştılar vede ananem gün geçtikçe eridi bi hastanede sonucu 15 günde bir veriyolardı özel hastaneler yapiyor bide bunu.şimdi ise bugün doktor yapacaklari bisey olmadigini soylemis fakat ananem sabahtan aksama kadar yatiyor ama konusuyor ayagada kalkabiliyor normal gripli bir insan gibi davraniyor kanserin son evresi oldugunu soylemis kemoterapi gorecegimi soylemisler vede pankreas kanseriymis hic boyle bir durumda olupta iyileseniniz yok mu Allah askina bize yardim edin biz ne yapacağız ananemi annemden daha cok severim bende onunla birlikte eriyip gidiyorum sanki

 36. Gizem dedi ki:

  Ablam akdeniz anemisi ve 42 yaşında lösemi teşhisi konuldu ve tüm vücudunu sardığını söylendi şuan hastanede yatıyo iyileşme durumu nedir ?

 37. Orhan kurt dedi ki:

  Babam 64 yasinda 6 yil once yemek borusunun bi kismi alindi ameliyati riskliymis ama guzel gecmis.15 gun once yemek yiyememeye basladi ve en son karaciger parankimi icerisinde buyugu sag lop anteriorsuperorda 42×38 boyutlarinda etrafinda hipoekoik halosu bulunan hetorojen hiperekoik olmak uzere cok sayida solid kitle lezyonu vardir metastaz.acaba nasil bi bilgi verebilirsiniz tesekkurler.

 38. tekin dedi ki:

  Mrb hocam babam yaklaşık 2 ay önce kalça femur kiriğindan ameliyat oldu kemik ilik kanseri olduğunu öğrendik 2 defa kemoterapi aldı ağrıları var 3. evredeymiş konu hakkında bilgi verirmisiniz

 39. kerim kaya dedi ki:

  Babam kanseri 3 yıl önce yendi ve şimdi gene kansere yakalandı şimdi kanseri 4 evre ilk yakalandinda 2 evre rektum saydı şimdi bi parça kanser kalmış o yenilendi tüm kalçasını sarmış doktorlar 6 ay ve 1 sene yaşar dedi hiç yemek yemiyo sizce kaç ay dayanır dondur caklarmis dondurulduktan sonra ne kadar yaşar nolur cevap verin 🙁

 40. Burak dedi ki:

  İç organlarinin tumunu saran kanserli birisi en fazka kaç gün yaşar cevaplarsaniz sevinirim

 41. Kahraman dedi ki:

  Mrb hocam.halamin bagirsak kanseri oldgunu soylediler ve diger tum organlarada sicramis kemoterepi goruyor.bunun caresi yokmu.tedaviyle kanseri yenmenin caresi varmidir:(( lutfen bizi aydinlatin.saygilar hocam

 42. mustafa dedi ki:

  eşim akciyer kanseri ultrason tomoğrafi pet uygulandı ve dördüncü safhada karaciyere ve kemiklerede sıçramış herhangi bir tedavisi varmı neler yapmalıyız

 43. Aslı dedi ki:

  Babam gırtlak kanseri ve şuan kemoterapinin 3.evresinde . doktorlar bünyesinin kuvvetli olduğunu söylüyor ama bugün aldığı ilaçlardan olsa gerek sinirlenmeye çok müsait oluyorlar . odasını değiştirdikleri için sinirlenip son ilacını almadan cıkmış . bunun ciddi bir zararı olur mu vücuduna ? Ve diğer evrede almadığı ilacı verirler mi ? Teşekkür ederim şimdiden

  • Meral Şendoğan dedi ki:

   Daha yeni ablamın gırtlak kanseri olduğunu öğrendik ok meydanı hastanesinde yatıyor doktorlar yapılan tahliler çekilen temografiler sonucunda gırtlağın tümünün alınması gerektiğini söylediler 4 . evreye geçmiş ameliyat sonrasında radyoterapi göreceğini söylediler 4.evre olduğu için çok endişeliyiz doktorlarlar çok net konuşmuyorlar metastas yapmışmı bilmiyoruz bilgisi olan yardım !!!

 44. Selma dedi ki:

  Iyı gunler babama bundan yaklaşık 5ay once kanında ıltıhap teshısı sebebıyle belırlu ılaclar kullanıldı ve rontgen fılmı sonucu akcıgerınde tumor saptandı cıgerınden parca alındı ve kansse teshısı konuldu fakat erken teshıs dedıler ped cekkldı ve baska yerındd sıcrama olmadıgı ıcın amelıyat kararı alındı sımdı sorum su patolojı sonucu kanserın dişi oldugu soylendı pekı boyleyse amelıyat ve bıcak degmesı sakıncalımıdır erken teshste yayılma olasılıgı yuzde kactır tesekkurler

 45. perihan dedi ki:

  İyi günler annem akciger kanseri 3evre dedi dokturumuz ama kan tahlilleri temiz cikio tedavi suresince annem duzelme şansi nekadar yuksek ne olur cvp verin.

 46. Berat dedi ki:

  Merhaba babam akciger kanseri 4 uncu evre oldugunu ogrendim 2 gun oldu ellim kollum baglandi ne yapacagimi sasirdim yardimci olrusaniz fransa da kaliyom ne yapmali simdilik

 47. orhan dedi ki:

  Meraba benim kız kardesim 19 yaşında 2014de bobrekte kist nedeni ile amaliyt oldu sol böbreği alindi oqunden bu qune 3ayda bir kontrol oluordu 2016nin subt ayında tekrar akcigerin alt tarafinda kist ckti amaliyat oldu lenf bezleri alındı iğne tedavisi başlandı buqune kadar ilaç tdavisi almamisti doktor 4.evre olduğunu söyledi kemoterapiye baslamadi kurtulma sansi ne kadar

 48. ERTAN dedi ki:

  Merhaba babam Kalın bağırsaktan başlayıp karaciğere sıçrayan metastas özelelik gösteren kanser hastası şuan stivarge 40 mg kullanıyor günde 3 adet. kemoterepi ilaçları göbekte fıtık oluşmasına sebep oldu mide asit sıvısı oluşuyor ilk sıvıyı aldırdıktan 15 gün de bir sıvı aldırdık şimdi ise bu süre 5 güne kadar indi ner de ise sıvı aldırdıktan sonra aynı gün sıvı birikiyor mide de. karın boşluğunda birikin sıvı iç organlarına baskı yapara rahtsızlık verir diyor dr’miz ama sıvı aldırdıktan sonra sağ göğsünün orada ağrı oluyor neden olduğu anlamıyor bide sırt kısmında ağrı olmaya başladı hastalığın etkisini yoksa ilacın etkisi mi ne yapmamız gerek lütfen cevap verir misini. lütfen

 49. Busra dedi ki:

  Merhaba.annem rahmi kanseri biz 2 evrede fark ettık. Kemoterapi ve ısın tedavısı görüyor sizce ıkıncı evrede kurtulma şansı neydir

 50. Şafî dedi ki:

  Merhaba benim annemde 4. Evre kemik metastazı çok korkuyorum anneme bir şey olmasından.

 51. derbder dedi ki:

  sözlerime başlamadan evvel allahim bütün dertli kullarına deva hasta kullarina acil sifa versin bizleride aralarından ayırmasın. Kardesim 28 yasinda böbrek üstü bezinde 20 st kara ciyer ve bagrsaklarada sicramiş 4cü evre dediler aşiri sekilde vücütta sişmeler var kemoterapi vereceyini söylediler ne yapmaliyiz iyileşme durumune

  • Sena dedi ki:

   Hastanızın tam olarak tanısı ne mesela malign feokromasitomamı ,cerrahi düşünüldü mü ve kemoterapiye baslandı mı ?

 52. Necla dedi ki:

  Sizlerden birseyler yazmanizi bekliyorum .62 yasinda cok uzuluyoruz .hic birsey yapamiyor .surekli yatiyor evde .dermani gucu kalmadi

 53. Necla dedi ki:

  Slm annem kemik ilgi kanszr oldugunu ogrendik temuz ayinda .kemoterapi gordu 5 seans .tam nakil olacakti .geri hastalik cogalmis 20 gun arasinda.su an radyoterapi ve degisik kemoterapi gordu ayni anda ama cok agirlasti zayifladi .agzi bogazi migdesi hep yara oldu .yemek yiyemiyor .suyu bile icemiyor.sizce boyle haldeyken iyilesirmi .cok umitsizim

  • Funda Aydın Karayiğit dedi ki:

   Benim anneme de multiple myeloma teshisi konuldu, bir yil önce. Aylarca kemo gordü, kok hucre nakli oldu; sizin yazdığıniz aşamalardan hep gecti; bir ay ne yemek ne su… hastanede mamaya ve seruma baglandi. Cok degil, üç beş ay once. Hepsi geride kaldı. Sabir ve moral… en onemlisi. Doktorumuz çok guzek şeyler soyledi. Hastaliğı atlattık; yalnizca korunma iğnelerimiz var.. çok zor bir süreç; sabır ve moral… sadece bu ikisi…

   • Funda Aydın Karayiğit dedi ki:

    Bu arada özur dilerim, mesajınızin tarihi simdi dikkatimi cekti ;( siz bizden cok daha once tecrube etmissinizdir buna benzer sıkıntılari. Umarım hersey gönlunüzce olmuştur..

   • esma dedi ki:

    merhabalar benim anneemde kanser son bir ay icinde ne bir tabak corba nede bi su icebiliyor çok zor bi durum rabbim herkeze sifa versin annenizede hangi hastanede tedavi görüyor yardimci olurmusunuz rica etsem

 54. kayınvalidem kolon kanseri son evre söylendi daha net açıklarmısınız dedi ki:

  kayınvalidem kolonkanseri lenf lerde ve kemiklerde oldugusöylendi şimdide son evreoldusöylendi net cevap lütfen

 55. Babam mide kanseri dedi ki:

  Babam mide kanseri karacigere metastas yapmış 10 gün kllanıyoruz 10 gün dinleniyor ilaclarımız kapede500mg borea 160mg 4 ay oldu kusma blantı sırt agrılarımız var evre olarak 4 evredeyiz agrı icin contramal ve cok olursa bant kullanıyoruz.2 tomaografide doktorumuz karacigerdekilerin capının kücüldügünü soyledi .Durumumuz nasıl cokmu kötüyüz agrı ve kusma icin başka ne yapa bilirim hocam bilgileriniz için teşekkür ederim Allah isnizi rast getirsin

  • pnr dedi ki:

   Aynı hastalık bizde de var karacigere metastas yapmış kemoterapi tedavisi başlandı 4. Evre mide kanseri.simdi gördüm sorunuz şuan babamız nasıl.

 56. sumeyye dedi ki:

  Merhaba annem
  45 yasnda 4. Ewrede rahim kanseri
  Bir bucuk yil once amelyt oldu 8 kur kemoterapi aldi
  Ilk ameliytnda karacigere sicramisti 2 kurden sonra kaybolmustu amelyttn bir yil sonra rahim bolgsnde tekrrdan kitle olustu amiytla alindi ardindan kemoterapiye baslndi suan 2.kuru aldi 2. Amliyttan sonra cekln tomografide rahimde ve karacigrde ayni yerde yumusak doku ve lezyon izlenmis bu durum hakknda ne diyeblirsnz . iyilesme durumu nedir szce

 57. Elif dedi ki:

  Annem apandist ameliyatı oldu yani apandist diye girdik fakat tümörede rastladığını söyledi doktoru. 3 ayda bir MR istiyor tümör büyüyor mu yayılıyor mu diye. Bugün MR sonucuna göre tümör karaciğere sıçramış. Ne yapmalıyız nerelere başvurmalıyız. Çok tehlikeli birsey mi

 58. Ne. In dedi ki:

  Merhabalar abime non hodking T kanseri teshisi konuldu burnunda 5. Cm buyuklugunde tumor var ve alninda var 3. Evrede diyorlar fakat agiz ici damakta mantar seklinde cikan yaradan baska bir belirti yok 40 yasinda baska hastaligi yok ilk kemoterapi Aldi ve basarili sonuc aldiklarini soylediler ama 2 hafta oldu ilik ve kemikten Parca yada sivi alinimi fakat bir sonuc verilmedi daha. Sizin fikriniz nedir ve bana ne onerirsiniz? Tabiki siz insanlarin yasam sansinin ne kadar oldugunu bilemezsiniz ama bu hastalikla bilginizin cok oldugunu gørdugumden dolayi sormak istiyorum yasam sansi ne kadar?

 59. Can dedi ki:

  Babamın safra kesesi kanalinda kist bulunmuş . Hastalik 2. Asamadaymis . kanal , mide , bagirsakda temizlenmis . iylesme asamasi sizce nasil olur ? Kemoterapi vb. islemler yasar mi yoksa ilac tedavisi mi olur ?

 60. Neslihan dedi ki:

  Merhaba benim babam akciger kanseriydi ameliyat oldu bir ay sonra beyninde tümör cikti böbrek hastasi oldugu icin kemoterapi uygun görülmedi radyoterapi yapildi bir ara yürüyemiyordu simdi yavas yavas yürüyor ama konusmasi degisti bundan sonra tekrar radyoterapi olmicak 2 ay sonra tekrar kontorele gidicek bu radyoterapi bu tür hastalara iyi geliyor mu..yoksa doktorlarin sadece aileyi avutmak icin yapilan bi tedavi midir..

 61. seda yeşilkaya dedi ki:

  merhaba kayın babama kanser teşhisi konuldu bugün ve kötü huylu olduğu söylendi. elimde nükleer tıp raporu ve ciğerdeki yaraların resimleri var. beş tane tümör olduğu yazıyor ve en büğü 4cm boyunda. ve raporda fizyolojik sınırda diyor. sonuç bölümünde ise : sağ akciğerinde primer hastalığı ile uyumlu malignite düzeyinde hipermetabolizma gösteren lezyonları saptanmıştır. Mediastende saptanan hipermetabolik LAP lar matastaz ile uyumlu bulunmuştur. Sağ akciğerinde alt lob superior segmentinde ametabolik yapıda öncelikle benign değişiklikleri telkin eden nodüler lezyon mevcut.. rapor böyle. ne yapabiliriz. hastalık kaçıncı evrede ve bize hekim önerebilirmisiniz. cevap verirseniz çok memnun olurum.

 62. Damla dedi ki:

  Merhaba benim babamın gözünün arkasında Timor var 3 evre çok korkuyoruz birsey olur die yaşama süresi ne kadar oluyor
  4 kemoterapi aldi

 63. lale kaya dedi ki:

  Merhaba eşim küçük hücreli akciğer kanseri 1,5 santimdi kitle kemoterapi gördü ve şuan 7 milim kaldı bunuda ilaç ile tedavisini görüyor ayrıca kitle lenf bezlerine sıçramıştı onu aldılar amelyatsız ve kitle kemoterapi sırasında mutasyona ugradı yalnız şuan kaçıncı evrede doktoru erken teşhis dedi fakat bi evre sölemedi şuan ki durumu nedir sizce napılması gerekiyor

 64. ahmet kaya dedi ki:

  Mrb hocam babam 1 ay once apandist ameliyati oldu patoloji sonucuna gore apandist mc dediler ne yapmamiz gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim
  Teşekkürlr…

 65. Safiye dedi ki:

  İyi günler, bizim bir hastamız var. Böbrek yetmezliği vardı ve bunun için bir yıl öncesine kadar 12 ay süresince periton diyalizi yapıyordu. Değerleri normale döndüğü için diyalizi bıraktık doktor kontrolünde. Bir ay öncesinde safra kesesinden ameliyat oldu ve kanserli kitle tespit edildi karaciğerde. Alanında uzman hekimlere yönlendirdi ameliyatı yapan cerrahımız. Sonuçları kendisine ulaştırdı bugün eşim ve hastamızıda gördü doktor. Ameliyat için görüşmüştük bi tanıdık vasıtasıyla am doktor sonuçları görünce 4 evre olduğunu ve ameliyat olamayacağını önce kemoterapiyle başlanıp işe yararsa ameliyat olabileceğini söylemiş. Asıl sorumsa 11 ay önce yapılan kontroldeki testlerde kanda ca değeri normal değerler içerisinde çıkmıştı. Şimdi 1 yıldan daha kısa sürede kanserin 4. Evreye ulaşmış olması gibi bir durum var mıdır? Yoksa biz başka bi hekime daha danışmalı mıyız yanlışlık olma gibi bi durum var mıdır? Teşekkürler şimdiden.

 66. Tuğba dedi ki:

  Annenme kanser dedıler ama tanısını koyamıyrlar ne tur kanser oldugu bellı degıl ve hızlı bır sekılde yayılıyr 4 evrede olabılırmış bu konuda uzman dıktor tanıyrmusunz

 67. ceylan dedi ki:

  Annem malıng melanom kanseri kan yoluyla metastaz yaptı suan beynini sarmış radyo terapi aldı temadol kullandı Mr çekildi işe yaramamis kitleler büyümüş ödem ler oluşmuş 4 evre oluyor demi simdi kortizon başladılar ödem için annem güneş gibi bi açıyor bi kapanıyor anlamadım hasta olduğu hiç belli değil aradabi şiddetli baş ağrısı var.

 68. enes dedi ki:

  Annem aml hastası ve Dicle Üniversitesi sinde yatıyor ve enfeksiyon kapmış kan kanseri 3. evre sizce iyileşir mi 🙁

 69. havin dedi ki:

  Esim karaciger kanseri ( HCC)teshisi konuldu ayrica hepatit b siroz ve sejwr teshisleride konuldu dicle unversitesinde yakkasik 45 gun serum tedavisi yapildi yasi75 su soruyu cevaplandirmanizi rica ediyorum hcc kac evrenden olusur 3 evrenin sonu 4 evrenin basi dediler ben bunu anlamadim lutfen daha acik bizim anlayacagimiz dille anlatirsaniz cok sevinirim

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan