Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Kanser Belirtileri

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser,günümüzün sık karşılaşılan ve herkesin korkulu kabusu haline gelen ciddi hastalıklarından bir tanesi haline geldi.Öyle ki;artık genç yaşlı ayırt etmeden,çeşitli sebeplere bağlı olarak görülen kanser erken dönemlerde de gençlerde kendini gösterebilmektedir.Kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak,hastalığı tanımak ve erken teşhisi kolaylaştırmak açısından büyük bir  önem arz etmektedir.

Aslında kanser,çok erken dönemlerde kişiye rahatsızlık vermediğinden,yani kanser belirtileri kendini hissedilir bir şekilde göstermediğinden,erken teşhis biraz zor olmaktadır.Bu sebeple herkesin kendini rutin aralıklarla,tarama ve testlerle ,bir sağlık kuruluşuna başvurarak kontrol ettirmesi gerekmektedir.Zira erken teşhis edilen kanser vakalarının çoğunun önüne geçilebilmektedir.

Kanser belirtileri şöyle sıralanabilir:

 1. Sebepsiz kilo kaybı
 2. Ağrı
 3. Kanama
 4. Ben ve siğillerde meydana gelen değişiklikler
 5. Gittikçe artan yorgunluk ve halsizlik
 6. Ateş
 7. Ciltte meydana gelen değişiklikler
 8. Yutkunma güçlüğü ve ses kısıklığı
 9. İdrar ve dışkılamada yani tuvalet alışkanlığındaki değişiklikler
 10. Horlama ve öksürük
 11. Boyun,kasıklarda ve koltuk altı gibi lenf bezlerinde büyümeler ve ele gelen kitleler
 12. Bayanlara özgü bazı değişiklikler
 13. Uzun süren karın ağrısı ve karında baskı hissi

Şimdi bunların açıklamalarını tek tek ele alalım.

 • Sebepsiz kilo kaybı:Diyet,aşırı stres gibi sebepler olmaksızın 5-6 kilonun üzerinde kısa bir zamanda kaybedilen
  ben,siğil ve kanser belirtileri

  ben,siğil ve kanser belirtileri

  kilo kaybını dikkate alıp,altında bir anormalliğin olduğunu düşünerek gözden geçirmek gerekmektedir.Zira sebepsiz kilo kaybı,kanser belirtileri arasında en yaygın olanlardan  bir tanesidir..Özellikle akciğer,mide,gırtlak,pankreas kanserinde kendini çok belli eder.

 • Ağrı:Bu belirti genelde kanserin ilerleyen evrelerinde kendini belli eder fakat testis ve kemik kanserinde erken dönemlerde de belirti vermektedir.
 • Kanama:Vücutta görülen anormal kanamalar da kanserin habercisi olabilir.Kanamanın görüldüğü bölge ve organa göre çeşitli kanser türlerini işaret edebilir.Mesela dışkıda kan varsa kalın bağırsak kanseri(hemoroidde de görülebilir),balgamda görülüyorsa akciğer,idrarda kan varsa mesane,cinsel birleşme sırasında görülen kanamalar gibi adet dönemi haricinde görülen kanama belirtileri de rahim veya rahim ağzı yani serviks kanserinin habercisi olabilmektedir.
 • Ben ve siğillerde meydana gelen değişiklikler:Hemen hemen herkesin vücudunda,belli bölgelerde ve belli büyüklükte benler veya siğiller mevcuttur.İnsanlar yıllarca bu benlerle yaşadığı için nerede oldukları ve ne büyüklükte olduklarını bilirler.İşte bu ben ve siğillerde meydana gelen renk,büyüklük ve şekil değişikliklerinin de farkına varma olasılıkları çok fazladır.Meydana gelen bu değişiklikler dikkate alınıp bir doktora başvurulmalıdır.
 • Gittikçe artan yorgunluk ve halsizlik:Kan basıncının düşmesine neden olan kanser,yorgunluğa ve halsizliğe neden olabilmektedir.Daha önce gün içerisinde uyuma ihtiyacı hissetmeyen bir kişi bir kaç saat uyuyarak dinlenme ihtiyacı hissediyorsa bunun araştırılması gerekir.Yorgunluk;şeker,kansızlık,kalp problemleri gibi rahatsızlıkların ve uyku düzensizliğinin de  belirtisi olarak kendini gösterebilir.
 • Ateş:Ateş,diğer kanser belirtilerinden olan ağrı gibi ilerleyen evrelerde ortaya çıkar.Lenf bezi tümörleri ve lösemi(kan kanseri) gibi kanser türlerinde ise erken dönemlerde kendini gösterebilir.
 • Ciltte meydana gelen değişiklikler:Uzun süreli güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.Ciltte iyileşmeyen yaralar varsa,kızarıklık,ermerleşme ya da sarılık varsa,ciltte döküntüler varsa bunlar kanser belirtileri olabilir.
 • Yutkunma güçlüğü ve ses kısıklığı:Ağız kanserine özgü kanser belirtileri içerisinde yer alan dudaklarda oluşan ve iyileşmeyen yaralar,anormal kanamalar,ağızda oluşan uyuşma ve ağrı,gırtlakta görülen iltihaplar görüldüğü zaman derhal doktora başvurulmalıdır.
 • İdrar ve dışkılamada yani tuvalet alışkanlığındaki değişiklikler:İdrarı yaparken sancı ve  kan görülmesi,idrar yapma sıklığındaki değişmeler mesane kanserinin ya da prostat kanserinin bir belirtisi olabilmektedir.Uzun süren ishal veya kabızlık ya da dışkı boyutundaki değişmeler de kalın bağırsak kanseriyle alakalı olabilir.
 • Horlama ve öksürük:Akciğer kanserinin belirtisi olan geçmek bilmeyen öksürük ve gırtlak kanserine işaret eden horlama görüldüğünde yine dikkate alıp derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekmektedir.
 • Boyun,kasıklarda ve koltuk altı gibi lenf bezlerinde büyümeler ve ele gelen kitleler:Göğüs ve testis kanseri gibi bir çok kanser türünün belirtisi olabilir.Erken evrede de son evreler de de kendini gösterebilmektedir.
 • Bayanlara özgü bazı değişiklikler:Memede ele gelen kitle,meme üzerinde çökme ya da çekilme,kalınlaşma,meme ucundan kanlı ya da berrak akıntı varsa,adet düzensizlikleri,uzun süreli ve aşırı kanama,iki adet dönemi arasındaki kanamalar,cinsel ilşki sonrası görülen kanamalar,aşırı görülen vajinal akıntılar..
 • Uzun süren karın ağrısı ve karında baskı hissi:Karın bölgesinde hissedilen şiddetli karın ağrıları,başka rahatsızlıkların da sebebi olabileceği gibi kanser belirtileri arasında da yerini almıştır.
karın ağrısı ve kanser belirtileri

karın ağrısı ve kanser belirtileri

Yukarıdaki kanser belirtileri,kanseri ele veren işaretlerdir.Bunların bir kısmı erken dönemde kendini gösterirken malesef bir çoğu da erken evrelerde ortaya çıkmamaktadır.Bu yüzden belirli aralıklarla kanser tarama testleri yaptırmak,bu hastalığı erken teşhis etmede en etkili yoldur.

 

 

 

Etiketler: , , , ,

Kanser Belirtileri Hakkında Yapılan Yorumları

 1. sebnem dedi ki:

  Mrb!babam mide kansri olarak ameliyata alindi ama ameliyat olmaDan batin kapatildi,yayilma olustugu icin..Yani lenf digumlerine ve karaciger zarina metastaz olusmus,kemoterapi deniyor yaptirmalimiyiz?bilginize

 2. fatma dedi ki:

  acaba lenf kanseri normal kan testinde veya sedimantasyon kan tahlilinde belli olurmu ayrica lenf kanseri bir kisiye bulasinca tedavi edilmezse ne ksdar surede bir kisinin ölümune neden olur

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan