Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık,genelde yanlış beslenmeden dolayı günümüzde hemen hemen herkeste görülebilen bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır ve yine sıklıkla cevap aranan bir sorudur kabızlığa ne iyi gelir sorusu.Buna cevap olarak,önce kabızlığa iyi gelen besinleri sayarak başlayalım.Daha sonra başka bir yazımızda, yapılabilecek doğru eylemlerle ve uygulamalarla,kabızlık nasıl geçer konusuna değineceğiz.

Karında şişkinlik,dışkının aşırı sert ve büyük olması,karın ağrısı,tuvalette çok fazla ıkınmaya neden olması gibi şikayetlerle kendini gösterir.Tuvalete çıkmak,kişinin korkulu rüyası haline gelir.Kişinin yaşamını da olumsuz yönde etkiler.Kişinin bu dönemde yediklerine her zamankinden daha fazla özen göstermesi ve seçici olması gerekmektedir.Dikkatli bir diyet sonrası kişinin bu rahatsızlıktan kurtulması çok basittir.

Konuyla ilgili bütün uzmanların buluştuğu ortak nokta,bu rahatsızlığa karşı lifli gıdalar tüketmek yönünde olduğundan,hem lifli besinleri hem de bu rahatsızlığa çare olacak diğer yiyecekleri sayalım.

Kabızlığa Ne iyi Gelir?-Sebze-Meyveler

Kabızlık nasıl giderilir diye sorulan bir soruya aşağıdaki besinleri tüketmeyi önererek cevap vermek mümkündür.

İncir:Lif açısından çok zengindir ve kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında en üst sıralarda yerini alır.Kuru olarak tüketildiği gibi taze olarak da yenilebilir.Sabahları kahvaltıdan önce yenilen incir ve sıcak bir suya konulup ve biraz bekletildikten sonra suyuyla beraber tüketmek,etkili bir sonuç verecektir.İçeriğindeki şeker oranından dolayı diyabet hastalarının fazla tüketmemesi önerilir.

Üzüm:Üzüm,çekirdeği ve kabuğu sayesinde bağırsak hareketlerini canlandırarak sindirim sistemini hızlandırır.

Kayısı:Kabızlığa ne iyi gelir diye sorulunca ilk akla gelen besindir.Taze ve kuru olarak,komposto şeklinde

kabızlığa ne iyi gelir

kabızlığa ne iyi gelir

tüketilebilir.

Elma:Elma da kabızlığa iyi gelen gözde besinlerden biridir.Maksimum fayda sağlaması açısından,yemeklerden önce kabuğuyla yenilmesi gerekmektedir.

Pırasa:Mide ve bağırsak rahatsızlıkları konusunda başlı başına bir şifa kaynağıdır.Özellikle pirinçsiz zeytinyağlı pırasa yemeği,bağırsak florasını düzene sokar ve düzenli olarak tüketildiğinde kabızlıktan eser kalmaz.

Zeytinyağı:Yüzyıllardan beridir sağlık açısından faydası bilinmekte olan zeytinyağı,barsaklarda besinlerin  hızlı emilimini sağlayarak sindirime yardımcı olur.Dışkıyı yumuşatarak bağırsaklardan geçişini kolaylaştırır.Bu yönüyle,küçük bebeklerde kabızlık döneminde sık kullanılır.

Sinameki:Bu bitkinin müshil etkisini neredeyse herkes bilir.Mutlaka bi yerlerde sinameki çayını duymuşsunuzdur.Kabızlığa iyi gelir fakat uzun süreli kullanımı,bağırsaklarda dışkının geçişini kolaylaştıran ve kaymasını sağlayan mukozanın yok olmasına neden olabilir.Bu da sancılı bir kabızlığa neden olur.

Lahana:Bu sebze de bol lif içerdiğinden bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar.Her şekilde tüketilebilir.

Ispanak:Anne ve babalar tarafından çocuklara sıklıkla yedirilmeye çalışılan ıspanak,içinde bir çok fayda barındırır.C vitamini ve demir içerir.Soğuğa karşı dayanıklılığı artırır.Kansızlığa karşı etkilidir ve kabızlığa çok iyi gelir.

Erik:İçinde bir çok vitamin ve mineral bulunduran erik,hem idrar söktürücüdür hem de iyi bir kabızlık savaşçısıdır.Hem taze hem de kuru olarak tüketilebilir.

Havuç,patates,brüksel lahanası,brokoli,enginar,kuşkonmaz

Kabızlığa Ne İyi Gelir(Diğer Besinler)

  • Baklagiller ve Fasülye

    posalı besinler

    posalı besinler

  • Tahıllar:Özellikle kepekli tahıllar.Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeği tercih etmek gerekir.Ayrıca yulaf,arpa,mısır..
  • Meyve Suları :Kayısı gibi bazı meyve suları.
  • Su:Zaten günlük tüketilmesi gereken bir su miktarı vardır.Bunu yeterli oranda sağlayarak hem vücut için hem de kabızlık için fayda sağlamış olursunuz.Ayrıca Barsakların iyi çalışması ve dışkının yumuşaması için gereklidir.
  • Ceviz:Tüketimini biraz artırmak müshil etkisi yaratacağından kabızlığa ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesidir.
  • Yoğurt Ve Kefir:Bu dönemde kesinlikle tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan