Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

İç hemoroid

iç Hemoroid Nedir Ve Doku Olarak Nerede Bulunur?

Latince ismi linea dentata olan dişli çizginin üst kısmında ve anüsün iç kısmında bulunan  iç hemoroid dokusunun görevi;istemsiz olarak dışkı ve gaz kaçırmayı önlemektir.Bunu da şöyle yerine getirir:Kalın bağırsağın son kısmında basınç değişimleri olduğundan,bu değişimlerle birlikte yastıkçık şeklinde  şişer ya da söner.Bu şekilde çalışarak,kontrolsüz olarak anüsten dışarı sıvı ve gaz çıkmasına engel olur.

iç hemoroid memeleri,makat dışından bakıldığı zaman farkedilmezler fakat dışkılama esnasında dışarı çıkarak tekrar içeri girerler.

İç hemoroidi,dış hemoroidten ayıran kendine özgü bazı farklılıkları bulunmaktadır.Bunları kısaca

iç hemoroid görüntüsü

iç hemoroid görüntüsü

özetlemek gerekirse:

 1. Dış hemoroidte makat dışına sarkan şişlikler vardır fakat iç hemoroidde yoktur.
 2. İç hemoroid genellikle ,makat dışına sızan bir kanamayla kendini gösterir.Dış hemoroidde ise makatta ele gelen bir şişlik,yanma,anüs dışına sızan bir akıntı,dolgunluk hissi gibi semptomlar vardır.

iç Hemoroid Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süren kabızlık ve ishal
 • Tuvalette çok uzun zaman geçirmek ve dışkılama esnasında çok fazla ıkınmak
 • Hamilelik
 • Çok şiddetli ve sürekli öksürüğü olanlarda.Bu durum makat bölgesinde basınç oluşturarak hemoroid oluşumunu tetikler.
 • Meslek gereği uzun süre ayakta durmak ve uzun süre oturmak

iç hemoroid dokusunun kalın bağırsak cidarında tutunmasını sağlayan bağlar harap olursa bu hemoroid dokusu sarkma yapar ve şişer.Bunun sebesi ise hemoroid memesine ait kirli kanı taşıyan damarların sarkması ve bu yüzden açılanma yapması ve kirli kanın geriye akışındaki düzenin bozulmasıdır.Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen ve oldukça  yaygın olarak karşılaşılan,hemoroid rahatsızlığı kategoroisinde asıl sıkıntı oluşturan,işte bu iç hemoroiddir.

Hamilelikte iç Hemoroid

Bebeğin büyümeye başlamasıyla beraber,makat kısmında artan bir baskı olur.Buradaki damarlar ve hemoroid dokusu şişebilir.Bu dönemdeki hormonal değişiklikler de iç hemoroid oluşumunu tetikler.Örneğin hamilelik döneminde progesteron hormonu çok arttığı için bu durum,damar duvarının gevşemesine ve dokunun şişmesine neden olur.

hamilelikte iç hemoroid

hamilelikte iç hemoroid

Gebelikte kan hacminde büyük bir artış olur.Nitekim toplardamarların içindeki basınçta da artma olur.Bu basınç artışı özellikle bacaklardaki toplardamarlarda daha belirgin olur.Uterusun da büyümesiyle ana damarlara oluşan baskı,toplardamarlar içindeki basıncı daha da arttırır.Bunun neticesinde de akım yavaşlamaktadır.Bu yavaşlamanın da sonucu olarak yüzeyel toplardamarlarda varisleşme görülür.Zaten hemoroid de bir varis türüdür.

Hamilelik döneminde barsak hareketlerinde bir yavaşlama meydana gelir.Çünkü hormonlardaki değişimler düz kasları gevşetir.Böylelikle tembelleşen bağırsaklarda kabızlık ortaya çıkar.Bu durum da hemoroid oluşumuna çok büyük bir sebeptir.

iç Hemoroid Evreleri Kaç Tanedir?

Hemoroidin tedavisi,evresi arttıkça  zorlaşır.

 1. Evre 1:Sarkma durumu olmamasına karşın hemoroid dokusunda büyüme olmuştur.Ikınmadan dolayı kanama görülebilir.
 2. Evre 2:Kabızlıktan ya da aşırı ıkınmaktan dolayı iç hemoroid dokusu makat dışına çıkabilir.Buna rağmen bir süre bekledikten sonra kendiliğinden içeri girer.Normalde iç hemoroidde ağrısız kanama,çok sık görülen bir belirtidir.Fakat bu evrede kanamayla beraber ağrı da hissedilmeye başlar.
 3. Evre 3:İkinci evrede dışarı çıkan hemoroid dokusu daha da büyümüştür.Bu nedenle kişi,dışarı çıkan bu hemoroid memesini eliyle kendisi içeri sokma ihtiyacı hisseder.Ağrı ve kanama biraz daha artmıştır.Çünkü zorlanma ve şişlik söz konusudur.
 4. Evre 4:Bu aşamada dışarı çıkan hemoroid memelerini,kişinin içeri elle sokması mümkün değildir.Devamlı dışarıda sarkık şekilde durduğu için aşırı bir hassasiyet ve ağrı vardır.Buna bağlı olarak kişi,dokunmaya çekindiğinden,tuvaletten sonra temizlik konusuna fazla özen de göstermeyebileceğinden hijyen sıkıntısı baş göstermiştir.Kişinin yaşam kalitesini oldukça sıkıntıya sokar.Bu evrede dış ve iç hemoroid birlikte seyreder.Makatta kanama,ağrı,akıntı,enfeksiyon görülür.

İç hemoroidin kolonoskopik olarak video görüntüsüne ulaşmak için tıklayın..

 

Etiketler: , , , ,

İç hemoroid Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Kübra dedi ki:

  Hocam yaklaşık 6 ay önce normal doğum yaptim ve tam 6 aydır lavabuda aşiri derece kabızlık kanama kaşıntı çekiyorum basur dışarda değil sizce ben ne yapmaliyim

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan