Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Hemoroid Lazer Tedavisi

Hemoroid Lazer Tedavisi İle Nasıl Geçer?

Bir çok tedavi yöntemi bulunan hemoroid lazer tedavisi ile de kolaylıkla çözüme kavuşturulabilmektedir.Hemoroidin yani basurun en zahmetsiz ve konforlu tedavisidir denilebilir.Bu yöntem,klasik ameliyata göre ideal bir alternatiftir.1. ve 2. derece hemoroidlerde,hafif şekilde oluşan basur memelerini söndürmede kullanılır.3.ve 4. derece hemoroidlerde,daha da büyümüş basur memelerini,ameliyat esnasında kesmek için kullanılır.

Lazer,kontrol edilebilir ve zaman olarak ayarlanabilir sıcak bir ışık olarak tanımlanabilir.Anında kanamayı durdurabilir ve 10 gün gibi kısa bir zaman içinde hemoroid yani basur problemini ortadan kaldırabilir.

Hemoroid ile lazer tedavisinde,yüksek enerjili lazer diye tabir edilen ışın ile dışarıdan damar yatağına girilerek,hemoroidlerin adedine göre bunlara müdahale ediliyor.İşlemden hemen sonra zaten yarıya yakın kısmında hemen küçülmeler oluyor.Yaklaşık bir ay içinde de bu yapılar tamamen kaybolmaktadır.

Hemoroid lazer tedavisini kendi içinde ikiye ayırmak mümkündür.Ameliyatsız ve ameliyatlı hemoroid lazer tedavisi olmak üzere,farklı başlıklar altında toplanabilir.

Ameliyatsız Hemoroid Lazer Tedavisi

hemoroid lazer tedavisi

hemoroid lazer tedavisi

Yukarıda da belirtildiği gibi 1. ve 2. derece hafif hemoroid tablolarında ameliyatsız bir şekilde lazer ışınından faydalanılır.Burada makat dışına doğru sarkan memeler söz konusu değildir.Henüz dışa doğru sarkma yapmamış iç kısımdaki memelerin pıhtılaştırılması ya da söndürülmesi için kullanılır.Lazer ışını olarak ifade edilen aslında infrared yani kızılötesi ışındır.

Klasik ameliyatlarda olduğu gibi kesme ve dikme işlemi yapılmaz.Işıkla tedavi de denilen lazerle hemoroid tedavisinde kullanılan teknik;yüksek ısıya sahip kızılötesi ışın,ilgili basur memesine odaklanarak,çevre dokulara zarar vermeden,memenin büyüklüğüne bağlı olarak değişen oranda ve sürede bir ısı verir.Bir süre sonra,yanan ve zarar gören meme,yavaş yavaş yok olarak yerine sağlam doku gelir.

Sinirlerin zayıf olduğu bölgede uygulandığından,hasta, yanma hissini çok az hisseder.Kanama olan basur(hemoroid)larda uygulandığında kanama durur.

Ameliyatsız Hemoroid Lazer Tedavisinin Avantajları

 • Makat bölgesinde darlık komplikasyonu gelişmez.Makat bütünlüğü sağlanmış olur.
 • Muayenehane şartlarında uygulanabilir.
 • Yaş sınırı yoktur.
 • Enfeksiyon ve iltihap kapma riski çok azdır.
 • 5-10 dakika gibi kısa bir sürede işlem tamamlanır.
 • Hasta kısa sürede işine geri dönebildiğinden zaman ve işgücü kaybı yaşanmaz.
 • Kanama riski en aza iner ya da hiç olmaz.
 • Ağrı şikayeti çok azdır.Normal yaşantısını sıkıntıya sokmaz.
 • Anesteziye gerek yoktur.
 • Dışkı ve gaz kaçırma problemi olmaz.
 • Klasik hemoroid ameliyatı yönteminde kullanılan neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından,o bölgedeki kaslar hasar görmez.
 • Hastanın işlem öncesi,barsaklarının yıkanması ve temizlenmesine gerek yoktur.Lavman işlemi yapılmaz.
 • Normal klinik şartlarında yapıldığı için hastanede kalma gibi bi durum söz konusu değildir.
 • Bazı durumlarda tekrar yapılması  gerektiğinde,yeniden uygulanması daha kolaydır.
 • Basurda kanama varsa,aynı teknikle kanama durdurulabilir.

Ameliyatsız Hemoroid Lazer Tedavisinin Dezavantajları

hemoroid ve lazer tedavisi

hemoroid ve lazer tedavisi

 • Dış basurlarda uygulanmaz.
 • Üçüncü ve dördüncü derece iç basurlarda da yapılmaz.
 • Bir süre sonra az da olsa tekrarlanma ihtimali olabilir.Fakat denildiği gibi zahmetsiz ve kolay bir uygulama olduğu için problem teşkil etmez.

Ameliyatlı Hemoroid Lazer Tedavisi

Üçüncü ve dördüncü derece gibi ilerlemiş bir hemoroid lazer ameliyatı ile tedavi edilebilir.Neşter yerine bu lazer ışını denilen yüksek ısılı ışın kullanılarak doku kesme işlemi gerçekleştirilir.Bu işlem yakarak yapıldığı için neşter kesisine oranla,kanama daha az olmaktadır.Fakat sonraki dönemlerde daha çok şişlik oluşur.Aynı sebepten makatta darlık oluşma ihtimali daha yüksektir.Ameliyatlı hemoroid lazer tedavisinde,neşter aracılığıyla kesme işlemine göre kasların kesilme ihtimali daha yüksektir.

Buradan görüldüğü üzere 1. ve 2. derece hemoroid için kullanılan lazer tedavisinin ameliyatsız olanı,daha risksiz ve daha konforludur.Hemoroid söz konusu olduğu zaman,özellikle birinci ve ikinci derece olmak üzere,yöntem olarak lazer tedavisinin tercih edilmesi,birçok konuda avantajlar sağlamakta,işlemin ve sonuca ulaşma süresinin,diğer yöntemlere göre çok daha kısa sürmesinden dolayı ,tedavi konusunda utangaç ve çekingen olan hemoroid hastaları için iyi bir seçenek olmuştur.

Etiketler: , ,

Hemoroid Lazer Tedavisi Hakkında Yapılan Yorumları

 1. MADUR dedi ki:

  BENİ UYUTUKTAN SONRA KIÇIMA LAZER MAKİNASINI SOKMUŞLAR.SONUÇ BERBAT. LAZERLİ AMELİYAT SONRASI Dışkı kaçırma AKINTI problemi OLUYOR DUŞMANIMA TAVSİYE ETMEM

 2. uğur dedi ki:

  Ben lazerle tedavi oldum çok ama çok memnun kaldım henüz 1 ay olmadı kanamalarım ve ağrılarım gitti. bu işlemin en zor yanı kolonoskopinin küçük olanı 40 50 cm bir alana bakıyorlar iç hemoridler için. çünkü parmak ve diğer plastik parça o kadar uzun değil göremiyorlar. ben bayıltmadan yaptırdım canlı canlı sadece içeri hava basrken biraz canım yandı o kadar ama basurun acısının yanıda devede kulak kalır beni yerden yere vuruyordu dışkı yaptıktan sonra bazen 1 2 saat hareket edemiyordum. ne zaman kanayacağıda belli değil kadınları çok iyi anladım kadınlar gibi arkamı kontrol ediyordum pantolana falan geçiyordu yaptırdım kurtuldum. benim dışta da çatlak vardı oraya da botox yaptırdım ikiside şuan için harika gidiyor günde 15 dk sıcak suya oturuyorum ve çatlak için krem kullanıyorum. korkan utanan varsa 1 saniye durmasın sağlık bu .. bende utandım korktum ama belli bir yerde insan ölecekse ölelime geliyor lanet bir hastalık kanser gibi hani derler ya insanın poposyla derdi varsa dünya malı umrunda değildir diye aynen öyle.. güzelce traş edin gidin . ben lavmanda yapamadım gittiğim yerde hasta bakıcıya yaptırdım koydum cebine 10 tl fıs fıs 15 dk ara ile yaptı evde uğraşmaya gerek yok hazırlık aşamasıda zor ben beceremedim neyse son söz olarak utanmayın tıpta utanma olmaz hatta muayene hariç 2. kez lazerle kesmeye gittiklerinde içerde pislik kalmış ben yapmadım sizin adamınız yaptı dedim :] oraya gidince insana bir deli cesareti geliyor . en son hemşireye kıçımı örter misin demiştim içerisde makara kukara oluyor devamlı gördükleri şey zaten kim ne yapsın bizim kuru kıçımızı demem o ki gidin belki önemli bir şeydir bende 5 tane meme vardı lazerle yaktılar inşallah tekrar etmez yemeye içmeye birazda spora falan başlıcam allah hepimize şifa versin acısın

  • Yakup dedi ki:

   Uğur bey geçmiş olsun sizlere. bir kaç sorum olacak size sizin ki kaçıncı dereceydi ve nerede oldunuz bende 4. Derece var ben de lazerle ameliyat olmayı düşünüyorum.bir çok sitede lazerle ilgili yorumlar okudum pek çoğu memnun değiller tabiki doktordan doktora ve hastadan hastaya farklılık gösterebilir ondan dolayı bilgi verirseniz memnun olurum bir de maliyeti ne kadardı teşekkürler

 3. selahattin doğan dedi ki:

  Çok ishalim var. Yemek yedikten sonra zorlama var ve gece bazen bir veya iki sefer tuvalete giderim çaresizim yardım

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan