Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

hemoroid ilaçları

Hemoroid ilaçları Hangileridir?

Basura yakalanmış kişilerin doktora gitmeden,hastalığın çok ağır seyretmediği durumlarda hemoroid ilaçları hastanın imdadına yetişmektedir.

hemoroid ilaclari
hemoroid ilaclari

Grip gibi basit bir hastalığa yakalandığımız zaman iyileşmek için ilaçlar kullanırız ve nitekim düzenli bir kullanım sonrasında da iyileşiriz.Fakat basur hastalığında kullanılan hemoroid ilaclari aynı şekilde sonuç göstermeyebilir.Çünkü kullanılan ilaçlar,basurun ağrı,kanama,kaşıntı gibi şikayetlerini baskılamakla sınırlıdır.Yani belirtilerden kaynaklanan şikayetleri en aza indirir.Hastalığı iyileştirme konusundaki olumlu etkileri,hemoroidin derecesi ve çeşidine göre değişmekle beraber sınırlıdır.Özetle söylemek gerekirse;bu ilaçlar,basur(hemoroid) hastalığını tedavi etmez,hastalığın derecesi bile aynı kalır.Çünkü alınan ilaçlar yıpranan bağdokuları ve genişleyen damarları hastalıktan önceki durumuna döndüremez.Fakat hastaları rahatlatma adına etkili bir fayda sağlarlar.Yine de hemoroid şikayetleri için kullanılan ilaçları,doktor tavsiyesiyle almanın ve kullanmanın önemini bir kez daha hatırlatmak gerekir.Çünkü hemoroid diye tahmin ettiğiniz rahatsızlığın altında başka bir problem yatıyor olabilir.Örneğin;anal fissür yani makatta çatlak,fistül gibi rahatsızlıklarla karıştırılabilir.Bilinmesi gereken nokta,bir hekime danışmadan varsayımlar üzerine alınan ilaçlar,bazen vakit kaybına neden olabilir.Bu da problemin daha da ilerlemesine neden olur.

       Bunun için kullanılan ilaç,fitil ve kremler vardır.Hastalıktan kaynaklanan genel belirtiler olan ağrı kaşıntı,dolgunluk hissi,kanama gibi şikayetleri azaltır.Aynı zamanda rahatlama hissi sağlar.Tabi burdan hastalığı iyileştireceği sonucu çıkarılmamalıdır.Bütün bu bilgilerden yola çıkarak hemoroide özgü ilaclardan kullanan hastanın,bunları bilerek hastalığın ilerlemiş olduğu durumlarda,ilaçların hastalığı tedavi edeceği ve iyileştireceği yönünde büyük beklentiler içine girmemesi gerekir.

Hemoroid ilaclari Çeşitleri Ve Kullanım Şekilleri

Basur için ilaç tavsiyesi denildiğinde akla gelen ilaçlar aşağıdaki gibidir.

Hemoroid ağrısına iyi gelen ilaçlar şöyle sınıflandırılabilir.

 • Oral Kullanılan İlaçlar
 • Krem Şeklinde Sürülen İlaçlar
 • Fitil

Oral Kullanılan Hemoroid ilaclari

 • Analjezik İlaçlar(Ağrı Kesiciler):Dönem dönem ağrının kendini gösterdiği ve hastayı rahatsız etmeye başladığı zamanlarda ağrıyı dindirmek için kullanılır.Sadece ağrıyı keser.
hemoroid ilaclari
hemoroid ilaclari

Daflon:Hemoroid ağrısına iyi gelen ilaçlar arasında yer alan Daflon,basur krizlerine ait belirtilerin tedavisinde kullanılır.Hemoroid ilacı daflon,şişen toplardamarların büzüşerek daralmasını sağlayarak şişliğin azaltılmasını sağlar.Şişllik azaldığı için otomatik olarak kanama ve ağrı da azalır.

 • Doxium Kapsül: Doxium’un etken maddesi kalsiyum dobesilattır.Vazoprotektifler grubuna dahildir.Kılcal damarlardaki dirençte artma sağlar ve bu damarları harabiyetten korur.Damarlardaki dolaşım bozukluklarının tedavisinde etkilidir.Basurda şişen toplardamarlarda da etki sağlayarak şişmesiyle ilgili şikayetlerde azalma sağlar.
 • Krem Şeklinde Sürülen Hemoroid ilaclari

  • Hedense Pomad(100 ml 20 g):  Hedense pomad,makat çevresindeki derin çatlaklar,iç ve dış basurla ilgili rahtsızlıklar,basur ameliyatı gibi rektum ve anüsle alakalı müdahalelerin hemen sonrasında ortaya çıkan ağrı ve kaşıntı şikayetlerinin tedavisinde kullanılır.Mentollü olduğu için,sürülen bölgede ferahlık hissi uyandırır.
  • Anestol Pomad(30 g):Lokal anestezik bir ilaç olduğu için hemoroidal bölgenin dışına sürülerek bu bölgede uyuşma sağlar ve bunun sonucunda da ağrıyı azaltır.
  • Hemoralgine Pomad(40 g):Hemoralgine pomad,basurun dönemsel olarak tekrarlayan şikayetlerinde(ağrı,kaşıntı,kanama vs.) kullanılır.
  • Kortos krem(30 g):Anal fissür;yani anüsteki çatlaklarda ve basurda oluşan kaşıntılarda etkilidir.Hidrokortizon asetat benzalkonyum klorür gibi etken maddeleri vardır.
  • Procto Glyvenol Krem(30 g):Etkili bir hemoroid kremi olan Procto Glyvenol krem,hem iç hem dış hemoroidde kullanılır.Etken maddesinde  Lidokain hidroklorür vardır.Yine aynı basur belirtileri üzerinde endikedir.Ağrı,kaşıntı ve şişlik gibi..
  • Progtolog Krem(30 g): Yine etkili bir hemoroid kremi olan Progtolog krem,ağrı,kaşıntı,şişme,yırtılma,çatlaklar,kaşıntı,dolgunluk hissi gibi şikayetleri iyileştirmede kullanılır.

  Fitil Olarak Kullanılan Hemoroid ilaclari

  • Kortos Fitil(24 adet):Anüste görülen çatlaklar,iç ve dış hemoroidler üzerinde etkilidir.Uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır.
  • procto glyvenol-hemoroid ilaclari
   Procto-Glyvenol(Fitil):Procto-glyvenol fitil,iç ve dış basurun tedavisinde endikedir.Etken maddesi lidokain tribenosid’tir.Bu da basurun genel belirtileri olan ağrı,şişlik,kaşıntı gibi şikayetleri azaltır.
  • Proctolog Fitil(10 adet):Anal bölgede oluşan yırtık,çatlak,ağrı,kaşıntı ve sıvı birikmesi gibi şikayetlerde kullanılmaktadır.

  Hemoroid ilaclari yazımıza son verirken şunu da belirtmekte fayda var:En iyi hemoroid ilacı hangisi sorusuna en iyi cevabı,gerekli değerlendirmeler ve tespitlerden sonra doktor verecektir.Ne ilacı olursa olsun her ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışarak kullanın.Uzman hekimin sizi muayene ederek verdiği ilacı kullanmak en doğrusudur.Basur için kullanılan ilaçların listesi ve fiyatlarını öğrenmek için basur ilaçları  tıklayınız:

  Etiketler: , , , ,

  hemoroid ilaçları Hakkında Yapılan Yorumları

  1. Alparslan dedi ki:

   O kremi nasıl kullandınız ucunda acayip bir şey var ne kadar sıkacağız?

  2. ali abi dedi ki:

   Slm bana ultraproct krem iyi gelmisti yine hemoroid oldum yine kullanayim bari!

  3. Lila dedi ki:

   Merhaba,

   Lütfen biri kullandığı ilaçları yazabilir mı?
   (İlaç ismi,dozu,günde kaç defa kullanıldığını)?
   Çok teşekkür ederim.

  4. Ramazan dedi ki:

   Bakın arkadaşlar hiç lafı çevirmeye gerek yok. Bu işte kendine güvenen ameliyat olsun. Ben tam 1 ay çektim bu basur ameliyatı sonrası ağrıları. Dr.a kalsa 1 haftaya iyisin dedi ama öle değil.
   Çok değerli ve acılarınızı dindirecek bir kaç tecrübemi sizinle paylaşacağım.
   1. Ameliyat öncesi muhakkak mideniz bağırsağınız ve mesaneniz boş olsun.
   2. Ameliyat sonrasında uyuşukluk geçmeden sonda taktırın. Bakın bu ilk gece için çok önemli. Sonda takın yoksa doğum sancısından beter acı çekersiniz.
   3. Tampon takılacak ve en az 1 gün kalacak. Sonda takılı olduğu için gezmenize kalkmanıza gerek kalmayacak ve rahat rahat idrarınızı edeceksiniz.
   4. Asla kendinizi fazla kasmayın ve ıkınmayın.
   5. Medikalcilerde hemoroid hastaları için küçük leğenler var lazımlık gibi. Klozetin üstüne konuluyo. Muhakakk bundan 1 tane alın.
   6. İlk kakanızı bu aldığınız lazımlığın içine sıcak su doldurun ve içine yapın.
   7. Her kakanızı yaptığınızda bu kabın içini sıcak su doldurun ve içine yapın. Sonra yıkayıp temiz sıcak su doldurun ve 15 dakika içinde oturun.
   8. Anestol ve antibiyotik pomat alın her lavabodan sonra kuru ve temiz anüsünüze sürün iyice.
   9. Lavabodan sürüne sürüne çıkacaksınız bir dönem. Bu sonraki ağrı için sıcak su torbasını kalçanızın altına bırakarak uzanın ilaç gibi gelecek size. Sıcak su torbası 10 dkka kalsın altınızda sonra 5 dakikka kaldırın sonra yine 10 dakika bırakın.
   10. Tam tahıl gevrekleri yulaflı mısırlı falan markette satılıyor sütle onu yiyin. Katı bişey 1 hafta asla yemeyin. Kabız olduğumuz için bu hastalığa düştük. Bir daha kabız olmayın.
   11. İlk bir hafata ishal da olmayın kabızda olmayın. BEKUNis diye bir hap var ben onu kullandım. Sabah ve akşam 1 tane atıyordum ve lavaboda zorlanmıyordum.
   12. İltahap ve kanama 1 aya kadar devam edecek aşırı derecede yoksa korkmayın.
   13. Sinameki çayı için. ama günde 2 bardaktan fazla içmeyin. 1 hafta için bir hafta içmeyin. Bu önemli bakın. İdrara rahat çıkarsınız.
   14. Su için. Ama hayatınızda içmediğiniz kadar su için.
   15. Yoğurt hoşaf çorba tam tahıl bunlarla 1 hafta sadece bunlarla beslenin.
   16.günde en az 6 defa sıcak su banyosu yapın. O lazımlığa oturun.
   Sormak istediğin bişey varsa sorun ben cevap veririm.
   Hepinize geçmiş olsun Allah güç ve sabır versin.

  5. Mehmet çelik dedi ki:

   Harun kardeş dediğin ilacın adı nedir yabancı üülkede gelen….. kim hangi ilacı kullanıp ta yüzde yüz fayda görmüşse ilacın adını yazınız lütfen

  6. kenan dedi ki:

   ben 10 gün önce ameliyat oldum mecburen bende biraz işler çıgrından çıkmıştı 7 tane vardı 3 tanesi toplardamarda idi bunlar bogma yöntemi ile çıkarıldı 2 adet iç keseli basur memesi yakılarak alındı ve diger 2 tanesi kesik açılarak boşaltıldı kisacası şu an götümü imkb ye açsam hisseleri tavan yapar agrıdan geberiyordum ameliyatın ilk 5 günü agrıdan bırak tuvalete çıkmayı oturmak bile işkenceydi çok kelimesi çektigim agrıyı tarif etmekte yetersiz kalır şu an 10 gün oldu agrı sadece dışkılarken az miktarda oluyor 6 çeşit hap ve rectubin krem ve fitil kullanıyorum günde 4 kere sıcak suya oturuyorum

  7. Harun dedi ki:

   Arkadaşlar allah yardımcınız olsun çeken bilir ben 20 senedir çekiyordum ama yabancı ülkeden gelen bir arkadaşım krem getirdi 5 günde yok oldu şuan istedigim.kadar baharat acı yiye biliyorum ne kanama nede ağrı kaldı

  8. Erhan dedi ki:

   Ben ilk basur İçin hastaneye gittim ilaç verdi ilaç verdi kullandım yalan yokk rahatlattı beni sonra ilerleyen zaman yine rahatsız oldum doktora gittim genelcerrahi bölümüne ameliyat dedi ameliyat oldum 7. Ay boyunca çok rahattım sonra yine çıktı basur yine doktora gittim kan bıhtılaşması dedi o kan bıhtısını boşallatı ilaç verdi krem fitil patikon suyu kullanıyorum Suan ama sonumuz ne olcak bilmiyorum 😱😱

  9. Hasan dedi ki:

   Arkadaşlar bende bu sorunla karşı karşıyayım en iyisi dengeli beslenme
   Çok dikkat etmek gerekiyor
   Dünyanın ilacını kullandım ama nafile ne acılar diniyor ne kanama bitiyor hayatım berbat oldu allah yar ve yardımcımız olsun..

  10. Hülya canbulat dedi ki:

   Öncelikle herkese geçmiş olsun aynı sorun bendede var. Birde kanama yapıyor.tuvalete çıkamıyorum lütfen bildıgınız bir ilaç varsa söylerseniz sevınirım.doktora gitmeye utanıyorum

  11. Neslişah dedi ki:

   Size ilk tavsiyem asla ve asla utanmayın. Eğer kadınsanız ve utanıyorsanız bir sürü kadın genel cerrahlarımız var iyi bir tanesini araştırın ve çok geç olmadan gidin. Emin ol muayenede sizin canınızı acıtmadan ve utandırmadan sizin için en iiyi olan şeyi size zaten söylüyolar. Reçetesiz kafanıza gmre ilaç kullanmayın yoksa daha kötü olursunuz. Bende çok utandım ancak procto glyvenoller hayatımı kurtardı şu an hiçbişeyim kalmadı. Hemen doktora gidin.

  12. Ahmet dedi ki:

   Doktor bana kortos fitil, krem birde hep yazdı. Hapı 1 ay kullanacağım.5 gün oldu ağrı kalmadı. Fitil toplam 20 tane. Günde 1 tane kullanıyorum. Geriye 15 tane kaldı. Bazi yerlerde fitilin 1 haftadan fazla kullanılmayacağı yazıyor. Bunu bilen var mı? 1 haftadan sonra keseyimmi yoksa bitene kadar kullanmam lazım mı?

  13. AYBÜKE dedi ki:

   Patlıcanların yeşil kafalarını kaynatıp sabah akşam birer bardak için.Hemoroidi patlayıp hastanelerde günlerce yatan babama uyguladım bu kürü.7 yıldır hiçbir sıkıntısı yok.Sizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

  14. Hasan dedi ki:

   Bende 2 kez ameliyat oldum biri genel cerrahi diğeri boğma yöntemi, boğma yöntemi 4 yıl götürdü ama şuanda tekrar çıktı kanama da var şişlikte ama bir süre sonra şişlik iniyor alıştım açıkcası ama ameliyat 4-5 sene rahatlatıyor sonra tekrarlıyor bilginize..

  15. Deniz dedi ki:

   Benimde hemoroit im var.başta kanamali oldu.sonra araştırdım basur olduğunu öğrendim.utandığım için doktora gitmedim.daflon ve recbutin iyi geldiğini öğrendim.denedim gayet iyi düzenli kullandığımda faydasını gördüm.

  16. esma dedi ki:

   3. derece hemoroid im vardı kanama ve iltihap yok. doktora gittim sakın ola bitkisel cart curt kullanmayın gidin doktora göstereceksiniz hepsi bu. dafflon bi ilac daha ve iki de krem verdi çok şükür geçti ameliyat olabilirsin ama yüzde 80 gecer dedi cok sukur gectı. gecti ama ilac bitmedi devam etmeli miyim ?

  17. ledün dedi ki:

   arkadaslar bu yönde hemoroyıt sıkayetı olan kardeslerım öncelıkle gecmıs olsunn allah şifa versın

   bende bu sorunla kısa sure önce karsılastım ve
   pro.doktor birinden dınledıklerımı uyguladım
   cok cok ıyı geldı 1 2 gune hersey esgısı gıbı yoluna gırıyor arkadaslar

   her sabah ac karnına bir demet dereOtu tuketın yedıkten sonra ustune bol su tuketın

   aksamda yatmadan önce aynı sekıl uygulayın hıc bır sorun sıkıntı kalmaz

  18. İlyas dedi ki:

   Arkadaslar bir ardadas vasitasiyla tanistim bu surun uzerine calisiyorlar ilaclar amerikadan geliyormus 2 ayda kesin cozum bir daha tekrarlamiyormus ve tedavi suresince sizi takip ediyorlar 2 ayda tamemen bitiyormus ben deniycem

  19. Yusuf dedi ki:

   Ben iki defa ameliyat oldum yine cikti doktorla konustum bunun bir disisi bir erkegi varmis disisi ureme yaptigi icin devamli cikma ihtimali varmis bir sivilce gibi dusunun bir tarafi iylestiriyosun obur taraftan cikiyo tedaviside yok galiba artik inanmiyorum

  20. Sema barut dedi ki:

   Sema.hemeroid için prokto givenol iyi geliyor mu.azaltıyor mu acaba.?teşekkürler.

  21. Halil dedi ki:

   İki defa ameliyatını olmus biriyim kanamalı hemoroid rahatsızlığım var inanin çare mare yok sadece yiyip içtiğine oturup kalktığın yerlere dikkat edicek çoçuğunu kötülüklerden korur gbi koruyacaksın. Ve son olarak kayısı suyu veya sizi gabizliktan kurtardığına inandığınız gıdaları kullanmayı standarda bağlayın (3 gün sonra kaybolan basit hemoroidlerden bahsetmiyorum heran tetikte olan ileri seviyeden bahsediyorum)

  22. ben cuneyt dedi ki:

   aniden ortaya çıktı doktora gittim basür sesi ilaç yazdı ama bi faydası olmadı şimdilik 3 gün oldu

  23. Gokhan dedi ki:

   Ben salı günü ameliyat oldum lazerle. Ne ilaç nede şifalı bitkiler iyi gelmedi. Bugün çok şükür iyiyim. Bence en iyisi isinde uzmanlaşmış genel cerrah bulun ve gerçekten utanmayin. Bende utandım ve cok çektim. Inanin dünya varmış. Ama dedigim gibi. Isınde uzman bir genel cerrah..

   • Ehliman dedi ki:

    Hangi doktora gittiniz memnun kaldınız mi

   • Pınar dedi ki:

    Bende 24 ocak çarşamba ameliyat oldum 5.gunum 5 gündür hastenede yatuyirum o kadar ilaçlar kullandim hiç bir faydası yok üstelik ameliyat oldum kurulmak istedim derken o şikayetlerin daha fazlası ile şuan acı içind e kıvranıyorum araştırma hastanesinde ameliyat oldum şimdi diyorum keşke işin piri olan bu işin uzmanı olan bir cerraha gitseydim diye rabbim hepimize şifa versin çok ama çok kötü kimseye vermesin benim gibi olanlarada çok ama çok Acil şifalar ne olacak bu durumum bilmiyirum sosyal hayattan yaşamaktan nefret ettim artık

  24. Mucahit dedi ki:

   Nette araStirdim azicik.Doctora gidip verecegi ilaclari kullanmak 1.secenek veya youtubedeki degerli hocalarimizdan Dr. İbrahim Saracoglu ve Dr.Ahmet Maranki hocamizin onerileri ki bunlar benim icin ilk secenektir tavsiyemde budur.Ameliyati unutun en son care olsun ameliyatin bazi riskleri var ki hayatinizi karartablir.

  25. Şenol öğün dedi ki:

   Bende hem çatlak hem hemeroid var doktor ilaç verdi gecmezse ameliyat dedi kicimin üstüne oturamiyorum resmen fındık kadar dışarı çıktı et parçası çok fena

  26. Şahizer Dıkbiyik dedi ki:

   Bende yumurta büyüklüğü kadar ne yapıcam bilmiyorum..

  27. Ali dedi ki:

   Bende son 1 yıldır sadece lavaboya girince çıkıyor herhangi bir ağri sızi yok sadece psolojik rahatszlk veriyor doktorlarda birisi kan toplanmasi diyor bbiri ameliyat diyor biri ilaçla gecer diyor yukarda yazdıniz ilaçları kullandım geçmedi anlamadım ne yapacağmı

  28. Hatce dedi ki:

   Lutfen Ama lutfen cevap verin cok caresiziim ne yapacagim bilmiorumm korkuyom ameliyatttan ilacla gecsin istiyorum yardim edin daha 19 yasindayim kabiz oldum ondan sonra basur cikti.

   • Mucahit dedi ki:

    Youtuben ahmet maranki ve dr.ibrahim sarac in bitkisel yontemlerini kendin uygula ben inaniyorumki faydasini goreceksin.

  29. leyla dedi ki:

   merhaba benimde hemoroidim var ne ilac kullandiysam bir turlu gecmiyor ne yapmam gerekiyor cvp gonderirseniz sevinirim

   • Mucahit dedi ki:

    Bence. Tv lere cikan.ahmet maranki ve dr.ibrahim soyadini hatirlamiyorum onlarin bitkisel kurlerini ve kremlerinin hazirlanisini youtubeden izle ve uygula ameliyattan once bunlari denemelisin

  30. emin dedi ki:

   hemoroid başlangıcı yaşıyorum.çok küçük işmeler ve kaşıntı başlangiçi var.gelişmeyi durdurmak için nasıl önlem alınır.selamlar

   • Mucahit dedi ki:

    Dostum madem baslangici var. Yapman gereken şu;doktora git seni muayene etsin sana uygun en iyi tedaviyi yazssin.Sen de ona gore bir tedavi uygula.zaman kaybederek hastaliginin ilerlemesine izin verirsen.bu gunlerini mumla arar basini taslara vurursun.beni dinle ve hemen bir doktora basvur utanmak zorunda degilsin.gittt

  31. sibel dedi ki:

   Merhaba. Maalesef bende aynı dertten mustaribim ve tedavisi olmayan bir HASTALIK ancak ağrılarımdan aşağıda yazdığım ilaçları kullanarak rahatlıyorum herkese geçmiş olsun…

   DAFLON 500mg
   ANESTOL POMAD
   PROCTOLOG POMAD

  32. Ebru dedi ki:

   Emzirme döneminde bunlardan hangisinin kullanılması daha iyi olur? bilgi verirseniz sevinirim

  33. Ahmet Valioğlu dedi ki:

   Kardeşim kesinlikle internet üzerinden fahiş fiyata satılan Hemorita kara merhem adlı ürün ile sözde doğal hemoroit ürünlerine kesinlikle inanmayınız,itibar etmeyiniz…DAFLON 500 mg film tableti tarifine uygun kullanın..Yanında birde gerçekten mucizevi krem RECTODERM i kullanın hemoroitten kurtulun..

  34. Deniz dedi ki:

   İki hafta önce hemoroid ten ameliyat oldum.senelerdir çekiyordum.15 dk nin başına geldi.Şükür rahatım tek dikkat etmeniz gereken lifli gıdalar yiyin…

   • gamze dedi ki:

    Merhaba. Ameliyatı tavsiye eder misiniz?

    • Omer dedi ki:

     Merhaba ben omer ameliyatı kesinlikle tavsiye etmiyorum ben oldum ve tekrar yeniledi özel bir doktora gittim bana dediği şu oldu doktorun .paranı almak için yapıyor doktorlar bu işi dedi bu hemoroitin tek çaresi hastaneye yatacaksın 8 gün boyunca serumla besleneceksin midede karında diski kalmayacak amaliyatı olacaksin takı yaraların iyileşene kadar tekrar serumla besleneceksin tuvalete girmeyeceksin çözüm buymus

   • cemile63 dedi ki:

    peki tavsiye ediyormusunuz komplemi uyusturuyolar yoksa sadece o bolgeyimi!!!

  35. burak dedi ki:

   Hem o roid hem bu roid fark eden bir şey yok…tek çare ameliyat…😆

  36. MUSTAFA DAĞDELEN dedi ki:

   HEMAROLGİN MERHEM NEDEN PİYASADA YOKTUR BİLEN VARMI ACABA…

  37. ikraa dedi ki:

   dış basur var memeli hamileyim napabilirim yardım edin

   • Kadir dogan dedi ki:

    Ikraa dış basur var ameliyatı olmak gerekiyor bende 3 tane var korkuyorum kanama yapiyor doğumdan sonra ameliyat ol

  38. hamdi şahin dedi ki:

   selam ben hemoroid için faydalı bir bitkisel ürün satmaktayım bu işim gereği hastalarla konuşuyorum bu gün bir sorun ile karşılaştım ve ilk defa duydum sorun şu hastamız hemorooid de lazer li müahale yaşamış fakat müdahaleden sonra hastamız iktidarsızlık yaşamaya başlamış ve eşiyle ilişkiye giremiyor sebebini bilen varmı tedavisi varmı bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

  39. hamdi sofu dedi ki:

   nohutbüyüklügündeiçbasurumvarneilcıalmalıyım

  Yorum Yaz

  Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan