Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri Faydalı mıdır?

Günümüzde yaygın bir rahatsızlık olan ve ilerleyen dönemlerde kişinin hayatını olumsuz şekilde etkileyen hemoroid bitkisel tedavi de dahil olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri ile hafifletilebilir ya da iyileştirilebilir.Günümüzde yaygın olan basur,bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Bazı bitkiler hemoroid kanamalarına iyi gelebileceği gibi bazıları da iltihabı iyileştirici etkiye sahiptir.Şişkinliği azaltıcı ve ağrıyı dindirici etkilere sahip olanları da mevcuttur.Sonuç olarak her türlü rahatsızlığa karşı eczanelerden aldığımız ilaçların nerdeyse hepsinin içinde,bitkilerden yapılmış maddeler bulunduğunu göz önüne alırsak,bitkileri direkt olarak kullanmanın da faydalı olabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.Burada önemli olan,doğru bitkiyi doğru bir şekilde kullanmaktır.

Hemoroid Bitkisel Tedavi İçin Kullanılan Bitkiler Nelerdir?

Hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan bazı bitkilerden,etki alanları ve kullanım şekillerini de belirterek bahsetmek gerekirse;

At kestanesi:Geçmişten bu yana kullanılagelen ve eskiden şifacı diye tabir edilen insanların da sıkça kullandığı bir bitkidir.Hemoroid yani basur rahatsızlığından ziyade kremleri varis tedavisinde de tercih edilmektedir.Kanamayı durdurucu ve iltihabı giderici etkisi vardır.Kabuklarını veya yapraklarını (1-2 tatlı kaşığı)kurutulmuş olarak kaynamış suya atıp,10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içilebilir.Ya da ılıttıktan sonra basurlu olan bölgeye tatbik edilir.İşlenmemiş at kestanesi,içeriğinde esculin adında zehirli bir madde bulundurduğundan kontrollü kullanılması tavsiye edilir.

Patlıcan Sapı:Patlıcanın yeşil sap kısmını,her bir sap için bir bardak olacak şekilde,bir bardak suda kaynatarak sabah akşambir bardak  içilmek suretiyle kullanılabilir.

aloe vera bitkisi

aloe vera bitkisi

Aloe Vera Bitkisi:Kadın bakım ürünleri reklamlarında bile ismini sıkça duyduğumuz bu bitki,hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri arasında sıkça tercih edilir.Çünkü yaprakları içerisinde hem yara hem yanıklara iyi gelen bir jel vardır.Bu jel,evimizin balkonunda bile yetiştirme imkanı olan bu aloe vera bitkisinin yaprağını kırdığımızda kolaylıkla görülebilir.Bu berrak sıvı, bir pamuk yardımıyla hemoroid bölgesine tatbik edilir.Piyasada hazır yapılmış aloe vera jeli bulunabilir.

Alıç:Meyveleri hafif ekşimsi ve tatlıdır.Ağacı dikenli olan bu meyve,kalp-damar hastalıklarınada iyi gelip,lif açısından zengin olması sebebiyle kabızlığa da iyi gelmektedir.Kabızlık önlendiği için hemoroid  olma riski de en aza inecektir.

Kantaron Yağı:En bilinen etkisi;yaraları hızlı iyileştirici özelliğidir.Ayrıca harap olmuş dokunun çabuk tamir olmasını sağlayan ve kanamayı durduran bir etkiye sahiptir.Bu özelliğiyle hemoroidde kullanılması gereken bitkilerden bir tanesidir.

Papatya:Hemoroiddeki kullanım şekli,papatya özlü kremi hemoroid bölgesine sürmek ya da ılık veya soğuk bir papatya çayını basurlu bölgeye uygulamaktır.Hem kaşıntıya hem de iltihaba iyi gelir.Papatyayı kaynatıp ılıttıktan sonra ve bir küvet ya da leğene koyulduktan sonra içine oturmak suretiyle de papatya çayından faydalanılır.

Tavşan Memesi Bitkisi:Alıç gibi bu bitki de eski zamanlardan beri kalp-damar hastalıkları için özellikle tercih edilen bir bitkidir.Damarları büzücü etkisinden dolayı hemoroid tedavisinde de tercih edilen bir bitkidir.

Güvercin Ağacı Bitkisi:Hemoroid için satılan bir çok ilacın yapısında bulunan bu bitki,şişen hemoroid damarlarını kuvvetlendiren bir etkiye sahiptir.

Civanperçemi:Hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri arasında sık tavsiye edilen bir bitkidir.Hem kremi hem de çayı hazırlanarak bu bitkiden fayda sağlanabilir.Yine hemoroid banyosu hazırlanarak bu bitkiden yararlanılır.Bir tatlı kaşığı kıyılmış ve ufalanmış civanperçemi,kaynamış bir su bardağının içine atarak 10 dakika demlemeye bırakılır.Günde 3 öğün olmak üzere yemeklerden önce içilir.

Diğer Hemoroid Bitkisel Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Yeşil patlıcan sapı ve incir yaprağını kaynattıktan sonra bir süre ılımasını bekleyerek,bir leğene koyup üzerine oturarak hemoroid banyosu yapmak  da şikayetleri rahatlatma adına fayda sağlayacaktır.Ayrıca hemoroid banyosunun içine mentol de koyarak rahatlama sağlanabilir.

Özel Bir Karışımla Hazırlanan Etkili Bir Hemoroid Çayı:

hemoroid bitkisel tedavi

hemoroid bitkisel tedavi

At kestanesi,üzerlik tohumu,Aslanpençesi,karahalile,civanperçemi bitkilerinden hazırlanır.Büyük bir su bardağındaki kaynamış suya bir tatlı kaşığı civanperçemi,bir tepeleme tatlı kaşığı aslanpençesi,yarım tatlı kaşığı üzerlik tohumu,biraz karahalile biraz da at kestanesi katılarak 40-50 dakika demlemeye bırakılır.Sonra süzerek bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa,kahvaltıdan ve akşam yemeğinden bir saat önce içmek suretiyle faydalanılır.

Özel Bir Karışımla Hazırlanan Etkili Bir Hemoroid Kremi:Yarım litre zeytinyağının içine 250 gr sarı kantaron bitkisi konur ve bu karışımın üzeri,tülbent gibi bir örtüyle kapatılarak 15-20 gün dinlendirilmeye bırakılır.Elde edilen bu preparat, günde 3 defa hemoroid bölgesine  tatbik edilir.

Makatta Meme Görülüyorsa Uygulanabilecek Etkili Bir Yöntem:Kantaron yağı,nane yağı,biberiye yağı,okaliptus yağı,defne yağı,ardıç katranı,çam yağı(bu sayılanların her biri 1,5 tatlı kaşığı),2,5 tatlı kaşığı gliserin ve 100 cc katı vazelin bir kaba katılarak krem halini alana kadar karıştırılır.Sabah akşam hemoroid memesinin olduğu bölgeye sürülür.Bir süre sonra meme kaybolacaktır.

Hemoroid bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce iyi bir araştırma yaparak veya konunun uzmanlarına danışarak sağlam bir ön bilgi edinmeniz,tedaviyi daha da sağlam temellere oturtacaktır.Sitemizde hemoroidle ilgili hemen hemen herşeyi bulabilirsiniz.Konuyla ilgili daha farklı ve ayrıntılı bilgiler bulmak istiyorsanız bitkisel basur tedavisi ne tıklayın..

 

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan