Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

hemoroid ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hemoroid ameliyatı sonrası yapılması gerekenler,hastanın ameliyat sonrasında içinde bulunduğu döneme ve yere göre ikiye ayrılır.

Birincisi,hemoroid ameliyatı sonrası taburcu edilmeden hastanede kaldığı bir günlük süreç,ikincisi ise taburcu edilip eve yollandıktan sonraki süreçtir.Hastanedeyken,hasta zaten sürekli gözlem altında bulunacağından,yani ameliyatı yapan doktor ve sağlık ekibi tarafından kendisine devamlı öneri ve talimatlar verileceğinden bu süreçte hastaya çok fazla iş düşmemektedir.Fakat hastaneden ayrılıp eve geldikten sonra kendi kendine yapması ve dikkat etmesi gereken daha fazla eylem olacaktır.Tabi şunu da belirtmekte fayda var;bilindiği üzere çeşitli hemoroid ameliyatı yöntemleri vardır.Burada hastanın klasik teknikle basur ameliyatı olduğunu varsayıyoruz.Dolayısıyla klasik hemoroid ameliyatı sonrası yapılması gereken uygulamaları içermektedir.

Hastanedeyken Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Hemoroid ameliyatı sonrasında hastanede,hastanın gözlem altında tutulması,ameliyata bağlı komplikasyonların kontrolü için gereklidir.Yani hastanın ağrı çekmemesi ve bu süreci daha konforlu bir şekilde atlatması için önem arz etmektedir.

hemoroid ameliyatı sonrası yapılması gerekenler ve soğuk kompress

hemoroid ameliyatı sonrası yapılması gerekenler ve soğuk kompress

Ameliyattan 4-6 saat sonra hasta ayağa kalkıp yürüyebilir hale gelir.Ağız yoluyla gıda alabilir.İlk idrara çıkış büyük öneme sahiptir ve takibi gereklidir.Spinal anestezi yoluyla(belden aşağısı uyuşturularak)ameliyat olmuş genç ve erkek hastaların %15-20’sinde ilk idrara çıkmada biraz zorluk yaşanması muhtemeldir.Bunun nedeni de bölgede meydana gelen şişlikler ve kalça kaslarında oluşan kasılmalardır.

İlk gün dışkılama ihtiyacı pek olmaz ama şayet olursa hasta korku duymadan bunu yapmalıdır,ertelememelidir.Genellikle korkudan dolayı,ilk gün tuvalet ihtiyacı ertelenirse bu,faydadan çok zarar getirecektir.Çünkü bağırsak içinde biriken dışkı,ameliyat bölgesini tahriş edecektir.İlk dışkılamada biraz ağrı ve kanama olması normaldir.Hemen bir sıcak oturma banyosu yapmak rahatlama sağlayacaktır.

Evde Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

İlk birkaç günlük dönem hassas olacağı için bu süreçte sıvılar ve sindirimi kolay besinler alınabilir.Doktor zaten beslenme şekliyle ilgili hastayı bilgilendirecektir.

  • ilk 5-6 günlük süre içinde ağrı kesici hapları 8 saatte bir alınarak ağrı kontrolü sağlanmaya çalışılır.Hala geçmediyse uykuya dalmadan hemen önce ağrı kesici bir iğne yaptırmak geceyi konforlu geçirmek açısından faydalı olacaktır.
  • Tuvalet ihtiyacı geldiği zaman ilgili bölgeye,uyuşturucu etkisi olan merhemlerden sürüp yaşanabilecek ağrıları hafifletmede yardımcı olur.
  • Ameliyat bölgesinin şiştiği ve ağrı yaptığı durumlarda soğuk kompres uygulanabilir.
  • Ilık su koyulmuş bir leğene oturmak da şişliği ve ağrıyı en aza indirecektir.Sudan kalktıktan sonra,hastaya verilen merhem,makat bölgesinin,sürülebilen  en içeri kısmına  sürülür..Çünkü sıkan  anal kaslar,ağrıya neden olduğu için bu hareket anal kasları gevşeterek ağrının azalmasını sağlayacaktır. Bu uygulamayı ilk 1-2 hafta boyunca günde 3-5 defa olmak üzere yapmak,maksimum fayda verecektir.
  • Beslenme şekli olarak ilk 3 gün posasız besinler alıp sindirimi fazla zorlamamak daha doğru olacaktır.Örneğin;sebzeli,pirinçli,tavuklu ya da herhangi bir çorba,süt,yoğurt,fazla tuzlu olmamak koşuluyla ayran,kabuğu soyulmuş meyveler,bal,reçel,yumurta,peynir,terayağı,taze meyve suları gibi..
  • İlk 3 gün posasız diyet bittikten sonra,zaten  her zaman almamız gereken posalı gıdalardan oluşan diyete başlanabilir.Örneğin;yeşil sebzeler,brüksel lahanası,brokoli,kereviz,pırasa,bamya,ıspanak,lahana gibi..Ayrıca patates,soğan,domates,biber,patlıcan,fasülye,bakla,mercimek,nohut,bezelye,bulgur,kepekli ekmek,kayısı,hurma,erik,incir,armut,soyulmamış elma,portakal,mandalina,kompostolar gibi lifli yani posalı besinler sayılabilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası yapılması gerekenler,dikkatle uygulandıktan sonra,doktorun belirttiği sürede kontrole gidilir ve kontrol muayenesi yapılır.Görünen duruma göre hekim,tekrar yönlendirmelerde bulunur.Herşey yolunda giderse sıkıntılı ve korkulan hemoroid ameliyatı sonrası dönem yavaş yavaş tarihe karışır ve hasta işine ve sosyal hayatına geri döner.

 

 

 

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan