Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Hamilelikte kabızlık

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Ortaya Çıkar?

Hamilelikte kabızlık görülmesinin başlıca nedeni;bu dönemde progesteron hormonunun fazlalaşmasıyla birlikte,özellikle kalın bağırsakta  olmak üzere düz kasların gevşemesidir.Dolayısıyla kalın bağırsaktaki peristaltik hareketlerde ortaya çıkan yavaşlama,buradan geçen besinlerin daha yavaş ilerlemesine,akabinde su emiliminin daha fazla olmasına neden olmaktadır.Bu durum da dışkının daha sert ve kuru hale gelmesine sebebiyet vererek kabızlığa neden olmaktadır.

Hamilelikte kabızlık,bebeğin büyümesiyle paralel olarak ana rahminin de büyümesiyle,bağırsaklarda oluşan baskıdan da olabilmektedir.Hamilelikte sıkça görülen şikayetlerden biri olan kabızlık,tedavi edilmediği takdirde beraberinde bir çok sorunu da getirebilir.Tuvalet sırasında zorlanmadan dolayı,makatta oluşabilecek çatlaklar ve en önemlisi de hemoroid yani basur problemidir.Bu yüzden daha sıkıntılı durumlar ortaya çıkmadan kabızlığın bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

hamilelikte kabızlık

hamilelikte kabızlık

Hamilelik döneminde az su içmek,lifli yani posalı gıdaların az alınması ya da hiç alınmaması,hareketsiz ve sporsuz bir yaşam sürmek de kabızlığa davetiye çıkarır.Kabızlık rahatsızlığı olan hamilelere verilen müshil ilaçları,ishale yol açabilir ve sıvı-elektrolit kaybı da olumsuz durumlar doğurabilir.Ayrıca, hamilelikte kullanılan demir ve kalsiyum gibi bazı ilaçlar da kabızlık yapabilir.

Yoğun stres de gebelik döneminde bu rahatsızlığa yol açabilir.Bu dönemde,hormonal nedenlerden dolayı kadındaki duygusal gelgitler,kadındaki duygusal hassasiyet bunları tetikler.

Hamilelikte Kabızlık Ne Zaman Başlar?

Progesteron seviyesinin tavan yaptığı ve büyüyen uterusun,bağırsağa baskı uygulamaya başladığı dönemler olan 5.aydan sonraki zamanlarda problemli hale gelmeye başlar.Gebelikte kişinin beslenme şekli ve yaşam tarzı gibi sebepler de kötüyse,gebelik süresi boyunca kabızlık sıkıntılı bir süreç halini alır.

Hamilelikte Kabızlıktan Nasıl Korunulur?

  1. Gebelikte düzenli bir tuvalet alışkanlığı çok önemlidir.Mümkünse her zaman aynı saatte tuvalete gidilmesi,kabızlığı önlemede güzel bir adımdır.Çünkü ertelenen dışkı,sonrakilerle birleşerek defekasyon yani dışkılama esnasında rektumda genişleme yapar.O bölgenin tembelleşmesiyle ve ıkınmayla bölgesel sinirlerin harabiyeti sonucu kabızlık yerleşir.
  2. Bağırsak hareketlerini hızlandıran besin öğelerinden oluşan uygun bir diyet yapmak:Lif içeren besinlerden yeteri kadar tüketmek önemlidir.Normal bir insanın kabızlıkta ya da kabız olmamak için tüketmesi gereken gıdalar,hamilelik süreci içinde olan kadınlar için de geçerlidir.Bu gıdaları kabızlığa ne iyi gelir yazımızda ayrıntılarıyla açıklamıştık.
  3. İlk dönemlerden itibaren spor ve egzersizi hamileliğin her döneminde eksik etmemek gerekir.Tabi ki ilerleyen dönemlerde doktor tarafından düşük ya da erken doğum gibi ihtimallerden söz edildiyse durum farklı olabilir.Spor ve egzersiz,dışkının bağırsaklardan,fazla sıvı emilimi olmadan daha kolay ve hızlı geçmesini sağlar.Bu da dışkının kurumasını önler.Kalp atışlarını ve vücuttaki diğer sistemlere sağladığı fayda gibi sindirim sisteminin de daha düzgün çalışmasını sağlar.
  4. Karın bölgesine yapılacak bir masaj sayesinde bağırsakların çalışmasına destek olunabilir.Bağırsak hareketleri saat yönünde olduğundan masaj şu şekilde yapılır.Sağ elle karnın sağ altındaki kasıktan başlayarak yukarı doğru gelip sola doğru kayarak karnın sol altındaki kasık bölgesine inecek şekilde,yani yönü aşağıya olan bir nal şekli çizerek günde 2-3 defa 5-10 dk’lık sürelerle yapılabilir.
  5. Sabahleyin aç karnına bir bardak ılık su içmek,kuru kayısı,kuru erik yemek gibi kabızlığı önleyecek uygulamalara da kabızlık nasıl geçer yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte kabızlık görülme oranı %40’lara kadar çıkmaktadır.Bu yüzden kabızlık,kadınların birçoğunun gebelikteki korkularından bir tanesidir .Fakat bilinçli bir şekilde alınacak bazı önlemlerle kolayca bu rahatsızlığın üstesinden gelmek mümkündür.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan