Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Hamilelikte Hemoroid

Hamilelikte Hemoroid Nasıl Oluşur?

Hamilelik,hemoroid oluşumunu tetikleyen,eğer varsa basur yani hemoroidden kaynaklanan şikayetlerin daha da artmasına neden olan bir süreçtir.Hamilelikte hemoroid oluşumu şu şekilde gelişir.Bu dönemde kan basıncının artmasına bağlı olarak uterusta bir miktar büyüme olmaktadır.Büyüyen bu uterus,ana damarlara baskı yapar ve bu oluşan basınç daha da artar ve akım yavaşlar.Akımın yavaşlamasından dolayı da yüzeye yakın damarlarda varisleşmeler meydana gelir.

Progesteron hormonunun da damardaki düz kasları gevşetici etkisinden dolayı bu varisleşme daha kolay hale gelir.Bacaklarda,vulvada ve makat bölgesinde varisler oluşur.Hamilelik ilerledikçe de rahmin,vücudun alt kısımdaki toplardamarlara uyguladığı baskı da artmaktadır.Bu da damarlarda göllenmeye neden olmaktadır.Bunun sonucunda da hamilelikte hemoroid oluşmaktadır.

hamilelikte hemoroid

hamilelikte hemoroid

Bu dönemde barsaklarda bir yavaşlama oluşur.Hormonların da etkisiyle düz kaslar gevşer,barsakların çalışma hızında bariz bir yavaşlama olur.Bu yavaşlamadan dolayı da kabızlık şikayetleri başlar.Bilindiği gibi kabızlık hemoroid oluşumunun bir numaralı sebeplerindendir.Hamilelikte kabızlık,hem bu dönemde östrojen hormonunun artmasından hem de bebeğin anne karnında bağırsaklara uyguladığı baskıdan ve hamilelik dönemi boyunca kusma yoluyla sıvı kaybı olduğundan ve bu sıvı kaybı yeteri kadar karşılanamadığından oluşmaktadır.Dışkı sert,kalın ve kuru olduğundan anüs kaslarını zorlayarak hem makatta çatlaklara sebep olabilir hem de makat dışına hemoroid memeleri çıkmasına neden olur.Kabızlık ortaya çıktığı anda bu durumu hemen ortadan kaldırmak için kabızlık önleyici laksatif yani dışkıyı yumuşatarak dışkının barsaklardan geçişini kolaylaştıran çeşitli ilaçlar ya da kabızlığa iyi gelen lifli yiyecekler,kayısı ve kayısı suyu gibi gıdalar alınabilir.

Hamilelikte Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelikte hemoroid yani basur tedavisi kadınlar için zorlu bir süreçtir.Çünkü hamilelik durumundan dolayı hastaya her ilaç verilememektedir.Bu dönemde cerrahi müdahale çok acil bir durum olmadığı sürece neredeyse tercih edilmez.

Hamilelikte hemoroid tedavisi için genellikle önerilen yöntemler şunlardır:

 • Oturma Banyoları:Çok sıcak olmamak kaydıyla ılık bir suda 15-20 dakikayı geçmeden oturarak rahatlama sağlanılabilir.Hamilelikte basur için sıcak su,son dönemlerde doğumu tetikleyeceğinden tercih edilmez.
 • Hamilelik dönemine uygun doktor tarafından verilen fitil ve pomadlar:Gebelik döneminde her ilaç kullanılamadığından dolayı,doktor tarafından önerilen hamilelikte hemoroid için fitiller ya da kremler aracılığıyla,hemoroidden kaynaklanan ağrı,kaşıntı gibi şikayetler azaltılır.
 • Dışkıyı yumuşatan ilaçlar:Yine doktor tarafından önerilen kabızlık önleyici ilaçlar kullanılabilir.
 • Ağrı kesiciler:Parasetamol türü ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Makat bölgesine soğuk kompres uygulamak
 • Hemoroid bölgesini temiz tutarak daha ileri derecede komplikasyonların oluşmasını engellemek

Hamilelikte Hemoroid Olmamak İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelikte basur olmamak için öncelikle beslenmeye çok dikkat etmek gerekmektedir.Dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

saglikli beslenme

saglikli beslenme

sebze meyve-sağlıklı beslenme

sebze meyve-sağlıklı beslenme

 • Sebze-meyve tüketimi
 • Lifli ve posalı gıdalara yönelmek
 • Nohut,mercimek,bezelye gibi baklagillerden tüketmek
 • Acılı,baharatlı ve turşu gibi aşırı ekşili gıdalardan uzak durmak
 • Normal ekmek yerine kepekli ekmek tüketmek
 • Günde minimum iki litre su içmek
 • Doktorun önerdiği egzersizleri uygulamak
 • Tuvalette uzun süre oturmaktan ve aşırı ıkınmaktan kaçınmak

Hamilelikte Hemoroid Bebeğe Zarar Verir mi?

Pek çok anne adayının merak ettiği,hamilelikte hemoroid bebeğe zarar verir mi ya da hamilelikte hemoroid normal doğuma engel mi  sorularına şöyle cevap verilebilir.Yukarıda açıklanan sebeplerle hamileyken oluşan hemoroidin bebeğe herhangi sakıncası yoktur.Sadece hemoroidin ileri boyutlara ulaşmış bir derecesi varsa,doktor normal doğum yerine sezeryanı önerebilir.

Hemoroid Hamilelikten Sonra Geçer mi?

Bu durum,kişinin kendine yaptığı bakıma,aldığı önlemlere,genişleyen damarların kendini ne kadar sürede toparlayacağına bağlıdır.Bu,kişiden kişiye değişebilmektedir.Hamilelikten sonra hemoroid yani basur,bazen kendi kendine de geçebilmektedir.

Hamilelikte hemoroid normal doğuma engel teşkil etmemektedir.Basit,ciddi olmayan hemoroidlerde normal doğum yapılabilir.Fakat istisnai durumlarda,örneğin;tromboze olmuş hemoroidlerde veya dış genital organlardaki büyük varislerle birlikte büyük hemoroid pakeleri varsa doktor sezeryanı önerebilir.Sezeryan ile doğum sayesinde,normal doğum sırasında aşırı ıkınmaktan kaynaklanan zorlanmalardan hasta kurtulmuş olur.

Etiketler: , , , ,

Hamilelikte Hemoroid Hakkında Yapılan Yorumları

 1. tuana dedi ki:

  Hamileliğin sıkıntıları yetmiyormuş gibi bir de hemoroid çıktı.normal doğum yapmakla sezeryan arasında hemoroidin ilerlemesi riski açısından fark var mıdır?

  • İnci dedi ki:

   Size sonuna kadar katiliyorum o kadar çok sknti yasiyorm bi de şimdi bu cikti aklima bile gelmezdi gebelikten dolayi hemoroid oluşacağı :((

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan