Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

halluks valgus nedir

Halluks Valgus

Halluks valgus yani ayak başparmağı çıkıntısı,ayak baş parmağının eklem kısmındaki kemiğin eğriliğine denir.Ayak başparmağında bulunan bursa mukozasının şişmesi olarak da tanımlanabilir.Başparmak eklemini koruyan yağ yastıkçığı,deformasyon sonucu aşırı yük ve baskıya maruz kalır.Bunun sonucunda reaksiyonel bir büyüme gerçekleşir.Bu büyüme arttıkça ayakkabının o bölgeye uyguladığı baskı daha da artar.Kızarıklık ve şişlik kalıcı hale gelmeye başlar.

Halluks valgus,genellikle kadınlarda görülür.Bunun nedeni,kadınların ucu dar ve yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmeleridir.Bunun sonucunda ayak başparmağına normalden fazla bir yük binmektedir.

Ayak bunyonu sebepleri

Halluks valgus,sıklıkla ayağa uygun olmayan ayakkabıların uzun süre giyilmesinden kaynaklanır.Dar,sivri burunlu ve yüksek topuklu,ayak başparmağını sıkan rahatsız ayakkabıların kullanılmasından dolayı oluşur.Diğer sebepler arasında genetik yatkınlık,polio(çocuk felci),artrit gibi hastalıklar vardır.Aynı zamanda ayak yaralanmaları ve ayak deformasyonları da sayılabilir.

halluks valgus-ayak bunyonu

halluks valgus nedir

 

Halluks valgus belirtileri:  Her zaman belirti göstermeyebileceği gibi ileri safhalarda kendini belli edebilmektedir.En belirgin özelliği,ayak başparmağındaki esnekliğin kaybolması ve buna bağlı olarak yürürken ayak bunyonu ağrısı oluşturmasıdır.Ayrıca ayak başparmağı ekleminde ağrı, kızarıklık,nasır,ilgili bölgede ciltte tahribasyon,kabarcıklar oluşması gibi belirtiler eşlik eder.Başparmak düz olması gerekirken diğer parmaklara doğru kayma yapar.Dış kısımda yumru oluşur.Bu yumru büyüdükçe ayakkabı giymek daha da zorlaşmaya başlar.Yürürken ve merdiven çıkarken bunyon ağrısı kendini gösterir.Tedavi edilmezse bu durum kronikleşebilir ve ciddi kireçlenmeler meydana gelebilir.

Halluks valgus tedavisi

Ayak baş parmağı çıkıntısı, genellikle ilerleyicidir ve müdahale edilmediklerinde daha da kötüleşip ağrılı hale gelirler.Fakat erken dönemde ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilirler.İlk aşamada önlem alma yöntemine başvurulur.Ayağa uygun olan yumuşak tabanlı,düz olmayan,hafif topuklu ayakkabılar seçilir ve kullanılır.Söz konusu rahatsızlık ilgili bölgede varsa yumuşaklık sağlama adına  özel koruyucu ped kullanılabilir.

Ameliyatsız halluks valgus tedavisi:Halluks valgusun ameliyatsız tedavisi,çok ilerlememiş vakalarda ilerlemeyi yavaşlatmak ve konforu artırmak için alınabilecek bazı önlemleri içerir.

  1. Doktorun tavsiye edeceği rahatlık sağlama adına bir halluks valgus gece ateli  kullanmak
  2. İlgili bölgeyi koruyacak ve yumuşaklık sağlayacak bir ped kullanmak
  3. Buz tedavisi:Ağrı ve iltihap varsa bunu hafifletmek için ideal bir yoldur.
  4. Masaj:İlgili bölgedeki kan dolaşımını arttır ve rahatlamayı sağlar.Bilinçli ve düzenli yapılan bir masaj,büyümüş bir bunyonu bile küçültebilir.
  5. Ayak ve Bacak egzersizleri:Doktor tarafından verilen günlük ve düzenli olarak yapılan egzersizler,bacak ve ayak kaslarını güçlendirerek ayak bunyonu ağrısını azaltır ve rahatsızlığın ilerlemesi yavaşlayabilir.
  6. Zerdeçal:Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin bileşeni,ağrı ve enflamasyonu azaltmada etkilidir.Tadını sevmeyenler için doktora danışarak kurkumin kapsül alıp kullanılabilir.
  7. Bazı anti-inflamatuar ilaçlar ağrının hafifletilmesinde kullanılabilir.Örneğin,Asetilsalisilik asit(Aspirin,Ekotrin),İbuprofen(Advil,Motrin,Nuprin gibi..),Naproksen(Anoprox,Naprelan,Aleve gibi..)
  8. Özel pedler,özel astar ortezi ilerlemeyi yavaşlatabilir.
  9. Başparmak tabanındaki iltihaplanma,lokal kortizon enjeksiyonu ile giderilebilir.

İlerlemiş vakalarda cerrahi girişime başvurulur.Cerrahi müdahale ile deformasyon giderilir ve ağrı hissi kalıcı olarak düzeltilebilir.Konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri halluks valgus ameliyatı başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan