Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Dış Hemoroid

Dış Hemoroid Ne Demektir?

Yerinde bir tanım yapmak gerekirse dış hemoroid,makat bölgesinde dışarıdan gözle görülebilen ve elle farkedilebilen hemoroid memeleridir.Büyüklükleri farklılık gösterebilmektedir.Bazen bir nohuttan bile küçükken,bazen de yumurta büyüklüğünde kendini gösterebilmektedir.

Makat bölgesindeki hemoroid venlerinin sarkma yapması ve bağırsak duvarında meydana gelen zayıflamadan kaynaklanmaktadır.

dış hemoroid görüntüsü

dış hemoroid görüntüsü

Dış hemoroid genellikle pek rahatsızlık vermez.Defekasyon yani dışkılama esnasında,kişinin eline gelmesinden dolayı hastayı psikolojik olarak rahatsız eder.Özellikle bayan hastalarda da görsel ve estetiksel açıdan,kişiyi daha çok rahatsız eder.Çünkü cinsel beraberlik sırasında partneri bunu mutlaka farkedecektir.Bu da hem kadını hem de bunu gören erkeği rahatsız edecektir.

Kişide hemoroid şikayetlerinden olan ağrı,kanama,kaşıntı,ıslaklık durumları varsa,altında yatan başka bir sebep ya da dış hemoroidle karışabilen başka rahatsızlıklar söz konusu olabilir.Onun için alanında uzman bir hekime gitmek çok önemlidir.Örneğin,proktoloji uzmanı gibi..

Hemoroid problemi,günümüzde çok yaygın bir rahatsızlıktır.Hastanın günlük yaşamını ve psikolojisini ciddi şekilde etkiler ve istenmeyen pek çok sonuçlara yol açar.Sebepleri,tedavisi,belirtileri,korunma vb. konularında hemoroidle ilgili,özellikle internet gibi büyük bir kütüphane başta olmak üzere,pek çok kaynak vardır.Herşeye rağmen insanların bu konuda yoğun bir bilgi eksikliği bulunmakta ve hemoroidin görülme sıklığı azalmamakta,aksine artmaktadır.

Dış Hemoroid İle İç Hemoroid Arasında Fark Var mıdır?

Hemoroid kavramı,kendi içinde pek çok konu barındırdığından,bunu pek çok dalı olan bir ağacın gövdesine benzetmek yanlış olmaz.Bu kadar konu çeşitliliği olmasından ve bazen birbirine benzeyen durumların ve konuların varlığından dolayı,benzeyen iki durum karıştırılabiliyor.Nitekim dış hemoroid ve iç hemoroid arasında da tabiki farklar vardır.

Dış basur ya da dış hemoroidde oluşan lezyonlar,şişlikler makat dışından farkedilirler.İç hemoroidlerde ise şişlik görülmez.İç hemoroidlerde makattan kan gelmesi durumu söz konusuyken,dış hemoroidlerde sadece hafif bazı şikayetler dışında,ciddi rahatsızlıklar yoktur.Bazen hafif kaşıntı,ıslaklık hissi,yanma gibi şikayetler de meydana gelebilir.

Dış hemoroidler,iç hemoroidlere göre daha kolay tanınırlar ve daha basit tedavi edilirler.Makatın hemen yanında bulunan bir damarda pıhtı birikerek ödem oluşmasıyla kendini gösterir.Dış hemoroidin belli başlı sebepleri vardır.Çevresel ve genetik faktörler.kişinin yatkınlığı,uzun süren kabızlıklar ve ishal,aşırı kilo,hamilelik ve doğum,ağırlık kaldırma gibi aşırı egzersizler sonunda,damarlara uygulanan normalden çok fazla uygulanan basınç ve çok uzun süre ayakta kalmak ve oturmak gibi eylemler sonucu ortaya çıkabilirler.

Dış Hemoroidle Karıştırılan Hastalıklar Nelerdir?

Karıştırılan hastalıklar genellikle makat hastalıklarıdır.Bu konuda fazla bir bilgi birikimi ve tecrübesi olmayan kişiler, dış hemoroidle bu hastalıkları karıştırabilmektedir.Bu hastalıklar şunlardır:

Tromboze hemoroid(Boğulmuş Basur):Hemoroid dokusu çeşitli sebeplere bağlı olarak dışarı çıktığı zaman,anüs kaslarının bu hemoroid memesini sıkıp boğmasıyla ortaya çıkan tabloya tromboze hemoroid denir..Kısa bir süre içinde şişme ortaya çıkar.Geçici bir durumdur fakat şiddetli ağrı verir.Birden çok memenin de bundan etkilendiği durumlar söz konusudur.Kişi aşırı ağrıdan dolayı oturamaz hale gelir.

iç ve dış hemoroid

iç ve dış hemoroid

Anal Hematom:Ikınma gibi bir sebebe bağlı olarak makat bölgesinde bir damar çatlarsa ve buna bağlı olarak cilt altına kan birikirse,ağrı verici bir şişlik oluşur.Bir süre sonra kendilinden geçen bu tabloya anal hematom denir.

Makat Çatlağı(Anal Fissür):Aşırı ıkınmak ve kabızlık gibi zorlanmaya bağlı nedenlerden dolayı,makat çevresinde oluşan yırtıklar da dış hemoroidle karıştırılabilir.Makatta çatlak oluşumu,henüz daha oluşum aşamasından itibaren bile kanamaya sebep olabilir.Daha sonra kaşıntı,ağrı,yanma hissi,akınt ve meme oluşumu gibi belirtiler de eklenir.Dışkılama esnasında hasta,sanki makatını cam parçasıyla çiziyolarmış gibi hissettiğini ifade eder.

Makat Siğilleri Yani Kondilomlar:Makat çevresini hatta bazen içini etkileyen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alan mikrobik bir hastalıktır.Genellikle şikayet olmadığı için hasta görmeden farketmez.

Polipler:Kansere neden olabilen bu yapılar makat dışına kanama ve akıntı yapabildiği için yine dış hemoroidle karıştırılabilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Dış Hemoroid Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Yasin dedi ki:

  Merhabalar hocam,
  3. oldu tekrarlanıyor dış hemoroid oldumu ve bunun 3. evrede olduğunu söyledi doktorum ve acil ameliyat edilmesini. Ama işim gereği ameliyat olmak istemiyorum aynı zamanda hastalık yüzünden işimide yapamıyorum. Tonlarca tedavi denedim anlık hepsi işe yaramadı. Sizce ne yapmalıyım hocam.

 2. Kadir dogan dedi ki:

  Ic hemiroud içerden meme gelir fitil ve krem kullanın ameliyat sıcak makasla kesiyorlar lokal iğne ile

 3. Kadir dogan dedi ki:

  Murat burak iç hemiroud fitil ve krem kullan ilerde buyur dışarda kalır

 4. Murat Burak aydın dedi ki:

  Merhaba hocam, galiba büyük abdest yaparken makatta elime bi şişlik gelio, elimle ittiğimde şişliği içeri gidio. Dışkı olarak; sürekli ne katı ne cıvık bulamaç gibi bir dışkı yapıyorum. Bunun dışında şikayet yok. Doktora gitmeye korkuyom ve işsizim. Sonuc ne olur tedavi edilmezse? Dış hemetroid?

 5. necmi ali doğan dedi ki:

  Adanali: Bir an evvel bi genel cerrahi uzmanına görün.

 6. Adanali dedi ki:

  Hocam ben 18 yaşındayım 2 senedir bu dış basur var bende tovalete gidince eskiden ikinmadan kan gelmiyordu şimdi ikinmasam bile kan geliyor hemde damla damla fazla fazla geliyor ben kantoron yağı süruyorum ve zeytinyagi içiyorum ama eskiden kantoron yağını sürdükten sonra geçerdi 1 sene de bir bu kanama oluyor yani nasıl geçer tedavisi nedir ilerledikçe ilerliyor sanırım 🙁

 7. İlayda dedi ki:

  Merhaba ben 15 yaşındayım makat bölgemde basur gibi bişey çıktı bir kaç haftadır zor oturuyorum ağrıyor ama sonra o kendi kendine patladı ve kanamaya başladı ve ağrısı geçti bu nedir acaba?

 8. asker dedi ki:

  merhabalar.. kibrista vatani gorevimi yapmaktayim universite hayatimdan beri hemoroid ile ugrasmaktayim malum askeriyenin yemekleri kötü ve acı agir isler cok ilk zamanlarda bezelye boyutunda et parçası vardi ara sira cikiyor diskilamada siddetli agri ve kasinti yapıyordu smdi ise diskilama esnasinda sungerimsi yapilar sisiyor disari cikiyor ve diskilamami tam anlamiyla yapamıyorum akinti oluyor beraberinde pis koku yapiyor hergun ic camasiri degstriyorum yapmadigm sey de kalmadi krem fitil sicak su bir nebze ise yarasada anlik etki yapiyor daha snradan yine ayni oliyor. Askeri hastanede ameliyat olmak kurtulmak istiyorum ameliyat icin durum uygun mudur ? Bir yol gisterirseniz memnun kalirim. Simdiden cok teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan