Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Dış Hemoroid Tedavisi

Dış Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

Dış basur,makat dışında küçük kabartılar şeklinde görülebildiği gibi nohut büyüklüğünde de olabilir ve hastaya,görünüm ve estetik olarak verdiği psikolojik rahatsızlık dışında fazla bir şikayet yapmaz.Fakat buna rağmen dış hemoroid tedavisi,genellikle ameliyat yöntemiyle yapılır.Yani makat dışında şişmiş şekilde duran meme,kesilip çıkartılarak tedavisi sağlanmış olur.

Ameliyat yönteminin temelinde yatan amaç;hastalıklı ve sorunlu olan dokunun,kesilip yerinden çıkartılarak,ilgili bölgenin tekrar eski sağlıklı haline dönmesini sağlamaktır.Dış hemoroid tedavisi sürecindeki ameliyatta da  durum aynıdır.Makattaki dışarıdan gözle ve elle farkedilen  çıkıntı,uygun ameliyat ortamında cerrah tarafından kesilerek çıkartılır.Dış hemoroid tedavisindeki ameliyatta,genelde ağrı olmaz fakat iç basur da varsa ağrı fazla olmaktadır.

dış hemoroid tedavisi-ameliyat

dış hemoroid tedavisi-ameliyat

Dış hemoroidlerin varlığı en çok kadınları rahatsız etmektedir.Çünkü cinsel partnerinin de o dokuyu görmekten rahatsızlık duyacağını düşündüğü için bu konuda daha hassas davranırlar.Ayrıca görünüm ve estetiğe olan duyarlılıkları da buna eklenebilir.Erkek hastalar ise,var olan bu rahatsızlığı uzun bir süre görmezden gelebilmekte ve tedaviyi de erteleyebilmektedirler.

Dış hemoroid tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de,ameliyatsız bir şekilde uygulanan Surgitron tekniğidir.Dış hemoroid olan bölgeye radyofrekans dalgası uygulanarak yapılmaktadır.Bu da ultrasonik bir cihaz aracılığıyla gerçekleştirilir.

Dış Hemoroid Tedavisinde Beslenme

İster iç,ister dış hemoroid olsun,bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken pek çok kriter vardır.Bunların başında beslenme gelir.Çünkü kabızlık,çeşidi ne olursa olsun basurun bir numaralı sebebidir.Lifli ve posalı besinler tüketmek,bol su içmek,kayısı meyve sebze yemek gibi beslenmeyle alakalı yapılması gereken  eylemler vardır.Beyaz ekmek kullanmak  yerine tam buğday ekmeği tüketmek,tam tahıllı ekmek,çavdar ekmeği,yulaf ekmeği tüketmek,kuru baklagillerden tüketmek,meyveleri kabuklarını soymadan yemek gerekir.Ayrıca aşırı acı ve aşırı ekşi besinler,turşu baharat gibi şeylerden de uzak durmak gerekir.

surgitron

surgitron

Hareketsiz bir yaşam tarzı da hemoroid oluşunu tetiklemektedir.Uzun süreli oturmayı gerektiren mesleklerde daha çok görülmektedir.Bunun için sık sık spor ve egzersiz yapmak,bağırsak hareketlerini düzenleyen aktiviteler ve yürüyüşler yapmak,basur oluşumunu önleyecektir.Böylece aşırı kilo da  otomatik olarak önlenmiş olur.

 

Tuvalette uzun zaman geçirmek,dışkılama yaparken ıkınmayı alışkanlık hale getirmek,tuvaletini ertelemek gibi davranışlar hemoroid oluşumunu tetiklemektedir.

 

Dış hemoroid tedavisini özetlersek;çoğunlukla kullanılan yöntem ameliyat yöntemidir.Alternatif olarak kullanılabilecek bir diğer yöntem de surgitron tekniğidir.Bunun yanında hem iç hem dış hemoroidi önleyen beslenme ve yaşam tarzıyla ilgili kriterlere de dikkat etmek gerekmektedir.

 

Etiketler: , , ,

Dış Hemoroid Tedavisi Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Kadir dogan dedi ki:

  Sıcak suya oturun ameliyat gerekiyor oda çok zor bende yeni çıktı 42 yaşındayım akşam islaklik oluyor çok zorluyor iki küçük yan yana bir de nohut büyüklüğünde var kanama oluyor bir abi 53 sene çekmiş 12 yaşındayken çıkmış ameliyat olmamış kabul sutunu için pomat kullanın kabızlık yaptı kılcal damar kanamis ondan çıktı nohut ameliyat korkuyorum

 2. Kadir dogan dedi ki:

  Fitil ve krem kullanın aldı taktirde ameliyat

 3. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam benim makat bölgem de nohut büyüklüğünde şişlik var sürekli kabızlıkgim da var dogumdan sonra oldu cok.zorlanıyorum oturamıyorum ve yürüyemiyorum lutfen yardımcı olur musunuz?

 4. Selma dedi ki:

  Hocam ben 34 yaşındayım 2 gündür lavaboya çıktığım zaman temizlenirken elime nohut an küçük bir şişkinlik geliyor ayağa kaldığım zaman o şişkinlik durduğunu fark ettim aynadan baktım evet orda küçük bişey vardı beslenme alışkanlık çok bozuk büyük abdest 3 gide bazen 2 gude çıkarım ne ağrı oldu nede kanama ve korkuyorum da amaliyat gibi bişey der diye ne yapmalıyım ve bunun için hangi doktora gitmeliyim

 5. Fikret ırmak dedi ki:

  Benim 3 tane misket büyüklüğünde basur var hocam baya sisti ve cok sert eledigim an dayana. Miyorum kasiniyor kan az geliyor 12 sene yakin oldu ve bu. Aralar cok aciyor zor kalkiyorum oturamiyorum büyük abdest yapamiyorum cok zorlaniyorum agriyor.. Hocam ameliyat olsam iyi olurmu cogu derki ameliyat olma ameliyattan sonra gene cikiyor diyorlar bu konuda siz nedersiniz.

 6. ali dedi ki:

  Hocam merhaba 17 yaşındayım makatımda emin olamadığım bir şişlik var kanama dışında ki diğer belirtiler mevcut. Bundan 2 sene öncede aynı şey başıma gelmişti su toplamış gibi bir yapısı vardı 2 hafta içinde geçmişti. Şuan ki durum rahatsızlığımda yaklaşık olarak 1 buçuk hafta oldu bi ufalıyor tuvalete çıktıktan sonra büyüyor gibi ve çok fazla kaşınıyor. Napabilirim acaba?😕

 7. Baran dedi ki:

  Merhaba hocam ben askerim benimde nohut büyüklüğünde bi basurum çıkmış 2 aydır yalnız benim hastahane gitmeye imkanım olmuyor Ağrı kaşıntı vs gibi Şeyler yok ama ele Gelicek kadar büyük Buda beni rahatsız ediyor geçmesi için ne yapabilirim

 8. emine dedi ki:

  Hocam 24 yaşindayim.bende dıs basur var ve 3 yildr ayni skntiyi yaşiyorum dişkimi yapmakta oldukca zorlaniyorm kabizlik var. Basur memesi 3 tane ve nohut büyklügnde oluyo krem kullandigim zaman geciyor acisi ve sişliği. Fakat bikac gundur makatimda hic olmayan bisey oluyor gıdiklanma ve kaşinti var.sanki kurt kimildamasi gibi. Acaba napabilirim 😔

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan