Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Dış Hemoroid Belirtileri

Dış Hemoroid Ve Dış Hemoroid Belirtileri

Dış hemoroid belirtileri konusuna girmeden önce dış basurun yani dış hemoroidin ne olduğunu belirtmekte fayda var.Makatın dışında deri altında bulunan ve normal durumlarda dışarıdan bakıldığı zaman gözle görülmeyen dış hemoroid dokusu,hemoroid sebeplerinin başında gelen kabızlık ya da ıkınmaktan dolayı şiştiği zaman görünür hale gelir.Anüsün dışında meydana geldiği için de hastanın bunu farketmesi erken olur.Bu durumun bir sonucu olarak dış hemoroidin tanısı çok kolay ve erken olmaktadır.

Dış Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

dış hemoroid belirtileri ve makatta kaşıntı

dış hemoroid belirtileri ve makatta kaşıntı

Dış hemoroid belirtileri daha erken ortaya çıktığı için iç hemoroidlere göre daha çabuk teşhis koyulduğunu daha önce belirtmiştik.Rektumda bulunan toplardamarların oluşturduğu kesecikler,makat dışına doğru sarktığı için elle farkedilir hale gelmiştir.Şişmiş halde olan bu damarlara ıkınma gibi bir sebeple aşırı bir basınç uygulandığında,daha fazla ağrı oluşur.

 

 

Dış hemoroid belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Dışarıda olan şişliklere basınç uygulandığı zaman ağrı olması.Oturmak ve yürümek gibi eylemler buna örnek gösterilebilir.
 • Şişliğin olduğu bölgede kaşıntı olması
 • İlgili bölgede ıslaklık hissi olması
 • Yine dışarıda oluşan bu şişlik,dokunulduğu zaman ağrıya neden olacağı için,tuvaletten sonra makat temizliğinin yeterince yapılamamasından kaynaklanan ve iç çamaşırda oluşan bir kirlilik
 • Dışarıda oluşan bu hemoroid memesinin,anüs kaslarının sıkması sonucunda tromboze hemoroide(boğulmuş basur)dönüşmesi.Yani tromboze hemoroidin varlığı
 • Anal hematomun varlığında ağrı oluşması

Genel Hemoroid Belirtileri

 1. Kaşıntı:Rektal damarlar şiştiği için bu damarlardan sızan sıvının makat dışına çıkması ve ilgili bölgenin uzun süre kapalı kalıp havasız kalması da eklenerek kaşıntıya neden olmaktadır.Dış basurda da olmasına rağmen daha çok iç hemoroide özgü bir belirtidir diyebiliriz.
 2. Kanama:Bu belirti de iç basura özgü diyebiliriz.Çünkü dış hemoroid belirtileri arasında kanama pek yoktur.Şayet varsa altında yatan başka bir sebep veya dış hemoroide eşlik eden başka bir rahatsızlık vardır.Hemoroide özel kanama şekli,taze kırmızı kan şeklindedir.
 3. Ağrı:Hem iç hem dış basurda görülen bir belirtidir.İç hemoroidin derecesine göre ağrı artarken,dış hemoroidde de oluşan basınç ve zorlamayla ağrı olabilmektedir.
 4. Makatta duyulan ıslaklık hissi:Şişmiş olan rektal damarlardan sızan sıvının rektum bölgesine birikmesinden dolayıdır.
 5. Rahatsızlık Hissi:Tuvalet ihtiyacını yaptıktan sonra bile kişi yapmamış gibi hisseder.

Bu belirtilerle doktora başvuran hastalarda başka rahatsızlıklar da görülebilir.Bunlar;Makatta çatlak,tromboz,anorektal fistül(perianal fistül),perianal abseler olarak sayılabilir.

Dış ya da iç hemoroidin,bazen ilk başta hekim tarafından bile karıştırılabildiği ve iç ya da dış hemoroid belirtileriyle benzer belirtileri taşıyan başka bazı makat hastalıklarının olduğu da bir gerçektir.Bunun için,kesin tanıyı sağlayacak bazı yöntemler vardır.Bunlardan bir tanesi anoskopidir.Anoskop denilen bir alet aracılığı ile makat kanalının içinin incelemesidir.

Bir diğer yöntem ise,makattan yapılacak bir muayenedir.Bu işlem yapılmadan önce,hasta uygun pozisyona getirilir.Bu pozisyonlardan çoğunlukla secde ve kadınların normal doğum yaparken getirildikleri litotomi pozisyonu tercih edilir.Hekim bir eldiven takarak parmağına kayganlaştırıcı olarak jel veya vazelin sürer ve rektal kanalın içinde anormal bir oluşumun ya da normalin dışında bir hassasiyetin olup olmadığına bakar.Bu işleme tıp dilinde rektal tuşe denmektedir.

Bunların yeterli olmaması durumunda tanı için kullanılan bazı endoskopi yöntemleri de bulunmaktadır.Örneğin,sigmoidoskopi ya da rektoskopi gibi.

Sıklıkla sorulan ve merak edilen sorulardan bir tanesi de,dış hemoroid ya da iç hemoroid olsun,bu rahatsızlık kansere dönüşür mü?Hayır böyle bir şey söz konusu değildir.Fakat makattan kan gelmesi gibi bir durumda,olması muhtemel bir kalın bağırsak kanserini,hemoroid olduğunu düşündürerek yanıltabilir.

Dış hemoroid belirtileri yazımızı sonlandırırken,bu belirtilerin biri ya da bir kaçı tespit edildiği zaman,vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini de üstüne basarak vurgulamak istiyoruz..

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan