Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Bitkisel Basur Tedavisi

Bitkisel Basur Tedavisi Nedir?

Bitkisel basur tedavisi konusuna değinmeden önce mayasıl tanımına bir göz atalım.Mayasıl yani hemoroid, halk arasında bilinen adıyla basur,sürekli bir şekilde oturarak iş yapanlarda,çeşitli nedenlerle sık sık kabızlık çekenlerde,beslenme alışkanlığına dikkat etmeyenlerde ,stres ve genetik gibi nedenlere de bağlı olarak da gelişen,aynı zamanda yaşla doğru orantılı olarak da görülme sıklığı artan,ıkınma gibi sebeplere bağlı olarak rektumdaki toplardamarların genişleme yaparak basur memesi diye tabir edilen bir et parçası şeklinde,elle hissedilir hale gelmesidir.Hemoroidin bitkisel tedavi yöntemleri dendiğinde akla gelen bitkiler ve kullanım şekilleri ise şöyle:

bitkisel basur tedavisi

bitkisel basur tedavisi

Bitkisel Basur Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Prof.dr.Ahmet  Marankinin Şifalı Bitkiler kitabında yazdığı bilgilere göre bitkisel basur tedavisi için şunlar yapılmalıdır:

 • Siyah Üzüm Yaprağı:Bir bardak su kaynatılır ve içine 10-15 gr siyah üzüm yaprağı konularak biraz  bekletilir.Bu şekilde hazırlanan çay türü karışımdan günde iki bardak içilmek suretiyle kullanılır.
 • Semiz Otu:Lapa şekline getirilir ve krem halinde basurlu bölgeye tatbik edilir.
 • Zeytinyağı:Isıtılarak ılık bir şekilde sabahleyin aç olarak 50 gr içilir.Bu şekilde bir kaç gün devam edilir.Böylece bağırsakların yumuşaması sağlanır.Ayrıca saf zeytinyağına batırılmış bir pamuk makat bölgesine gece yatmadan hemen önce sürülür ve 7 gün boyunca bu şekilde uygulanır.
 • Maydanoz:Bitkisel basur tedavisi kategorisi içinde kullanılan maydanoz,yine bir bardak suya,ince ince doğranmış maydanoz konularak on dakika kadar kaynatılır.Ocağın altı kapatılarak 20 dk kadar dinlendirilir.basurlu bölgeye bir pamuk aracılığıyla sürülmek suretiyle tatbik edilir.
 • Papatya:Bir bardak su kaynattıktan sonra içine 2 gr papatya konulur.On dakika kadar dinlenmeye bıraklıdıktan sonra bir pamuk aracılığıyla basurlu bölgeye tatbik edilir.
 • Rezene Tohumu:Bir bardak suyu kaynattıktan sonra içine 4 gr rezene tohumu konur.On dakika kadar beklettikten sonra karışım içilir ve bu işlem günde 2-3 kere olmak suretiyle tekrar edilir.
 • Patates:Bitkisel basur tedavisi grubunda yer alan patates,makat bölgesine konulacak şekilde uygun olarak kesilir ve basurlu bölgeye gün içerisinde uzun aralıklarla konur.Ya da rendelenerek püre haline getirildikten sonra basurlu bölgeye konularak gün içerisinde sık sık tekrar edilir.
 • bitkisel basur tedavisi

  bitkisel basur tedavisi

  Keçiboynuzu:Bir bardak suyun içine parça parça edilen keçiboynuzu konur ve 10 dakika kaynatıldıktan sonra yine 10-15 dk dinlendirilir.Günde 2-3 bardak bu karışım içilir.Ayrıca keçiboynuzu sürekli olarak tüketildiğinde, basur hastalığına ayrıca iyi gelmektedir.

 • Kuşburnu:Bir miktar kuşburnu kaynatıldıktan sonra lapa haline getirilir ve sıcaklığı gittikten sonra ılık bir şekildeyken avuca bir miktar alınarak makatta basurlu bölgeye sürülür.15-20 dakika bekledikten sonra sürülen bölge ılık suyla yıkanarak temizlenir.
 • Papatya,biberiye,kuşburnu ve ısırgan suyun içerisine konularak kaynatılır ve su ılıdıktan sonra 20 dakika bu suya oturularak,ılık suyla oturma banyosu yapılır.
 • Zakkum:Zakkumların sürgünleri kesilip doğranarak kaynatılır ve buharı makat bölgesine uygulanır.
 • Meşe Kabuğu:Bitkisel basur tedavisi   grubunda yerini alan meşe kabuğu,toz haline getirilerek merhem haline getirilir ve basurlu bölgeye sürülür.
 • Kırmızı Pancar:Ezilerek lapa haline geldikten sonra basurlu bölgeye tatbik edilir.
 • Andız otu:Kökleri parçalanarak bir kapta dövülür ve elekten geçirildikten sonra 1 çorba kaşığı suya atılıp sabahları kahvaltıdan yarım saat önce içilir.
 • Sarımsak:Sarımsak basura iyi gelir mi diye merak edenler için,üzüm çekirdeğiyle beraber ezildikten sonra lapa halinde basurlu bölgeye konur.
 • Çörek otu yağı:Küçük bir pamuğa,çörek otu yağını sürerek makat içi bölgesinin içine sürülür.
 • Marul:Marul tohumu toz haline getirildikten sonra günde beş gram içilir.
 • Patlıcan:Basurun bitkisel tedavisinde  patlıcan önemli bir yer tutar.8-10 tane patlıcanın yeşil olan sap kısımlarını çıkarıp 10-12 su bardağı suyu tencereye koyup ocakta kaynayana kadar bekletin.Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısıp yarım saate yakın bir süre daha kaynatın.Sonra ocağın altını kapatıp tencerenin kapağını hiç açmadan soğuyana kadar bekletin.Soğuyan bu suyu günde 2 defa aç karına olacak şekilde birer su bardağı için.1 hafta boyunca bu küre devam edebilirsiniz.

Bitkisel Basur Tedavisi için Bazı Kürler

Ayrıca bu yöntemlerden farklı olarak herkes tarafından bilinen ve her yerde adı geçen basur için kullanılan bazı

bitkisel basur tedavisi

bitkisel basur tedavisi

bitkiler bulunmaktadır.Bunlardan da kısaca bahsetmekte fayda var.

Bir tutam taze dereotunu biraz ezdikten sonra 1 bardak suyla beraber yutulur.Günde üç öğün yemeklerden 15

dakika önce yapılarak 1 ay boyunca bu şekilde devam edilir.Dereotunun basur hastalığı konusunda yararlı olduğu yaygın olarak bilinmektedir.

Gece yatmadan önce incir yaprağını bir bardak suda kaynatarak ılıdığı zaman içmek,rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Civan perçemi ile pelin otu karıştırılarak kaynatılır ve elde edilen çay günde bir bardak içilir.Ayrıca basurlu bölgeye sürülür.

Bitkisel basur tedavisi patlıcan  kullanılarak da yapılabilir.Patlıcanın bir tanesinin yeşil sapı,bir bardak suya atılarak kaynatılır.Bu çaydan günde iki defa olmak üzere(sabah-akşam) içilir.

Sarı Kantaron Yağı:Basur(hemoroid )hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve çok etkili bir bitki olan sarı kantaron bitkisinden elde edilen yağ(zeytinyağıyla karışık oluyor) bir pamuk aracılığıyla hemoroid bölgesine sürülür.Bu işlem günde 2-3 defa yapılmak suretiyle devam edilir.Bir süre sonra yavaş yavaş iyileştiği görülecektir.Sarı kantaron yağı bir çok şifa verici özelliğiyle meşhur ve aranan ve tercih edilen bir bitkidir.

Bir kaç tane ayvanın çekirdekleri çıkartılarak ,bir bardak suda bekletildikten sonra süzülür ve balla  karıştırılarak basurlu bölgeye sürülür.

At kestanesi havanda iyice ezilip un haline getirildikten sonra günde  üç öğün yemeklerden önce bir çay kaşığı miktarınca yutulur.Kanama varsa kanamayı azatmada etkilidir.

Bitkisel basur tedavisi cerrahi bir işlem gerektirmediği için ve doğada bulunan bitkilerden elde edildiği için hem uygulanabilirliğinin kolay olması hem de  doğru bitkiyi ve kullanım şeklini seçerek fayda sağlaması açısından avantajlıdır.Ama unutmamak gerekir ki;ilerlemiş derecelerdeki basurlar için cerrahi müdahale şarttır.O yüzden bir genel cerrahi uzmanına görünmek sizin için daha iyi olacaktır.

Etiketler: , , , ,

Bitkisel Basur Tedavisi Hakkında Yapılan Yorumları

 1. seyfi dedi ki:

  santefix sarı kantaron kremi kullananlar bilir. yanık ve hemoroide daha iyisi yok. ameliyatlık vaka dısında. ameliyatlık vakaları ameliyat dısında ıyılesmesi zor. ama imkansız degil

 2. mehmet dedi ki:

  merhaba benim makat dışında memeler var kanama bazen yapıyor ne önerirsiniz

 3. SEYFİ dedi ki:

  sarı kanteron kremi piyasaya çıktı. yanıklara ve yara tedavisi yanında hücre yenileme özelliği ile basur, mantar, ürtiker ,egzama, ve daha birçok hastalığa iyi geliyor. Santefix adıyla mersin de başladı pek yakında heryerede gelecek. çukurova ünv. prof. üretim

 4. uz dr emre yüksel dedi ki:

  arkadaşlar genellikle iç basur diye adlardıgımız hemeroid kolay bi tadavi yöntemi vardır yüzde yüz dogal bi yontemdir bu orko kıremler var genellikle yeşil zeytin özlüsü var onlarda kullanın her duştan sonra bolca sürün ve 2 gün sonra sizde hayrete düşeceksiniz gercekten iyi bi yontemdir arkadaşlar

 5. J dedi ki:

  Patates. Eskilerden…

 6. Devrim dedi ki:

  Inanın ağrı olarak iyilesmeyede en etkilisi sarı kantoron parmaginizla iyice iç dış onun ertesi güne ne ağrı ne yanma bir çok arkadaşıma tavsiye ettim hepsi memnun oğlum pisik oluyordu 1 saate bembeyaz poposu

 7. ferdi dedi ki:

  Bende de dış hemoroit var zeytinyağına batırlmış pamuğu makat bölgesine yerleştirdim bugün 4. gün ama basur memesi aşırı derece şişti devam etmeli miyim böyle olması normal mi? lütfen cevap ..

 8. Ferit ay dedi ki:

  Bendede dış hemoroid var ve şuanda da acısını çekiyorum bir kez olmak üzere operasyon geçirdim ama kesin çözüm değil tıbbi olarak bir tedavisi yok stresten çok oturmaktan acı turşu domates gibi şeylerden uzak durun arkadaşlar sayın hocam makak bölgesi neredeyse erik büyüklüğünü geçti acısı içime dökülüyor en azından acısını alacak kısa bir doğal tedavisi yokmu lütfen yardım

 9. Hkmt dedi ki:

  Ben bisey sormak istiyorm salatalik cekirdeği diyorlarya o cekirdek kurutulmusmu yoksa salataliktan ayiklicazmi onu anlamadm 15 gram ezip icin fln dio bazi sayfalarda bilgisi olan yardmci olabilirmi acaba…

 10. erman gultekin dedi ki:

  110sene önce ameliyat oldum ama şimdi gene başladı ve yeni kanamalar oluşuyor ddr un verdiği merhem ve kapsül ise yyaramıyor ameliyat olmak istemiyorum sizin onereceginiz ilaç varmı hem ishal olmam için hem de acı çekmemek icin

 11. Ebru dedi ki:

  Mrb okudum onerdiginizi bi sorum olacak ti .. Sari kantoran yagin bitki çiçeğini nerden bulabilirim

 12. ibrahim aydın dedi ki:

  Merhaba.. eskilerin kullandığı ve basur(hemoroid) da çok etkili olan bitkisel tedaviyi yazabilir misiniz.. Gerçekten çok ihtiyacım var ve ameliyattan çekiniyorum. teşekkürler..

 13. Ebru dedi ki:

  Sari kantaron basur koldaki yara ve yaniklara iyi gelirmi

 14. ilyas dedi ki:

  Slm
  Benim dls basurum var bana naslL
  Yardlmcl olursunuz
  Aallah razl olsun

 15. Eren dedi ki:

  Selamın aleyküm bende dış hemeroid var doktora gittim ameliyat diyor ama ameliyat sonrası çok sancı oluyormuş bunun başka bi bitkisel tedavisi yokmu

 16. Betül dedi ki:

  İyi günler benim makat bölgemde çok hafif bir acı yanma var. Çok az kanama oldu bitti şu an 5. Gunumdeyim. Başlangıçta etkili bir yönteminiz var mı ?

 17. Muhammed furkan dedi ki:

  Selamun aleykum bende arastirdigim kadariyla dis hemeroid var ama emin degilim cunku ara sira bu sislik olusuyor bana yardimci olabikirmisiniz ne yapmm gerekiyor

 18. mehmet dedi ki:

  selamlar 3sene bunun acısını çektim ağrılar yanmalar kanamalar en son 2 ay önce ağrısından duramadım acile gittim ameliyat dediler kayseride özel bi hastanede ameliyat oldum ileri derecedeymiş hem iç hem dıs hemoroid. ameliyattan sonra nerdeyse 15 gün cok sancılı gecti suan iki ay oldu tam ağrıları kesilmedi eskisi kadar byük kitle yok ama ufak ufak var sizce neyapmalıyım hala iyileşme aşamasındamıyım

 19. veli dedi ki:

  Slm ismim veli yurtdısandanım bana bitkisel tedavi icin yardımcı olurmusunuz ben suan rahatsızım coktan beri basur var var gecmiyo kasıntı var tuveletımi tamtam yapamıyorum nerdese bi sene olacak hep yıkıyorum evden baska yerde yapamıyorum. Yardimci olursanız sevinirim

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan