Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık Görülür mü?

Tüm annelerin ortak derdi olan ve oldukça sık görülen bebeklerde kabızlık,genellikle anne sütü alan bebeklerde fazla görülmez.İnek sütü,mama ve ek besinlerle beslenen bebekler,kabızlık riskiyle daha çok karşı karşıyadır.

Bebeklerde kabızlıktan bahsedebilmek için,bebeğin gerçekten kabız olup olmadığından emin olmak gerekir.Örneğin,bazı bebekler günde bir kaç kez kaka yaparken bazıları ise bir kaç günde bir kaka yapabilmektedir.Burada kakanın kıvamı da çok belirleyici bir etkendir.Katı ve sert,hatta parça parça,keçi pisliği kıvamında,dışkılama sırasında bebeği zorlayarak ağlatan bir tablo söz konusudur.Sadece dışkılama sıklığına bakarak bebeğin kabız olduğu kanısına varılamaz.İşte burada diğer kriterleri incelemek lazım.Yani dışkının kıvamı,ki bu çok önemlidir,bebeğin genel durumu gibi kıstaslara bakarak kabızlık varlığı,daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Ortaya Çıkar?

Yenidoğan bebekler dışında kalan çocuklarda,kabızlık nedeni genelde fonksiyonel kabızlıktır.Yanlış beslenme,çocuğun dışkısını tutması,verilmeye başlanan tuvalet eğitimiyle dışarıdan müdahaleler yapılması gibi sebeplerden dolayı bebeklerde kabızlık meydana gelir.

Bebeklerde Kabızlık Hangi Sorunlara Yol Açar?

bebeklerde kabızlık

bebeklerde kabızlık

Bebeklerin,çocukların kakasını tutması,barsaklarda kalan dışkıdan daha fazla su emilmesine yol açacağından,çocuk kakasını yaparken hem zorlancak ve acı çekmesine neden olacak,kabızlık daha da kronik bir hal alacak,hem de makatta çatlak oluşması ihtimalini güçlendirecektir.Bu durum da çocuğun daha fazla ağrı duymasına olanak tanıyacaktır.Şöyle özetlemek gerekirse;karın ağrısı,ateş,kusma,kilo kaybı,karında şişkinlik hali,iştahsızlık,ağrılı dışkılama,makatta kanama,çatlak,idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunları da beraberinde getirir.

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık

Yeni doğan bir bebek ilk 24 saat içinde kakasını yapar.Bu kaka siyah renklidir ve mekonyum denir.Bazen 48 saati bulabilir.Bu süreden sonra bebek kakasını yapmıyorsa,bebek kontrol edilmelidir.Çünkü makat açık olmayabilir veya dar olabilir.Böyle durumlarda cerrahi müdahale gerekir.

Yenidoğan bebeklere de ayrıca ilk 1 sene içinde inek sütü verilmemelidir.Mümkün olduğu kadar anne sütüyle beslenmelidir.

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Öncelikle bebeklerde kabızlık tedavisinden bahsetmeden önce,kabız olan çocuğun yaşına göre tedavi şeklinin belirlendiğini de söylemek gerekir.

Besinlerden bahsedecek olursak;çocuğun yiyebileceği şekilde erik,incir,kayısı,ayva gibi meyveler hoşaf halinde yedirilebilir.Bunlar,bebeklerde kabızlık tedavisi için tavsiye edilen meyvelerdir.

Karbonhidrat açısından zengin olan besinleri biraz azaltmak gerekir.Makarna ya da pilav gibi…Buna ilaveten yüksek miktarda nişasta içeren besinler yani,patates,muz,pirinç,havuç vb. gibi mümkün olduğu kadar minimuma indirilmelidir.Çünkü böyle gıdalar dışkıyı sert bir hale sokar.Olabildiğince tam buğday ekmeği tercih edilmelidir.Çocuğun yaşı biraz büyükse,yiyebileceği besin yelpazesi de geniş olacağından tedavisi daha kolay olmaktadır.

bebek masajı

bebek masajı

Onun yerine özellikle pırasa başta olmak üzere sebzelerden tüketmek faydalı olacaktır.Burada çok küçük bebeklerden söz ediyorsak,bebeğin karnının sağ altından başlayarak yukarıya doğru ve yine karnın soluna ve aşağısına doğru olacak şekilde,yani yönü aşağıya bakacak şekilde ters bir U çizerek hafiften parmaklarla masaj yapmak bebeği rahatlatacaktır.

Bebeğin sütüne biraz zeytinyağı karıştırılabilir.Ya da emziren annenin meme ucuna biraz sürülerek bebeğin sindirim sistemine ulaşması sağlanır.

 

Bitkisel çaylardan rezene,nane-limon,ıhlamur verilebilir.Ayrıca bol miktarda sıvı takviyesi yapılır.

Ayrıca bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlayan probiyotik yoğurtlardan da vermek,bebeklerde görülen kabızlık tablosunu ortadan kaldırmada yardımcı olacaktır.

Bebek kakasını çıkaramadığı için artık iyice huzursuzsa ve susmak bilmemecesine ağlıyorsa,kulak çöpünü zeytinyağına bandırarak bebeğin makatından hafifçe içeri doğru kaydırarak kakanın geçeceği yol yumuşatılır ve kayganlaştırılır.Bebeğin poposuna yabancı bir cismin temas etmesi bazı kesimlerce zararlı görülebilir fakat geleneksel bir yöntemdir.

Yine bir başka yöntem olan ve herkes tarafından bilinen,kabızlık için kullanılan fitiller vardır.Fakat bu fitillerin de sadece günü kurtardığını,yani anlık çözüm getirdiğini de bilmekte fayda var.Kabızlıkta en doğru tedavi beslenme şeklini ve düzenini değiştirmektir.Bir de barsakların iyi çalışmasını sağlayan ilaçlar ve müshiller vardır.Bebeklerde kabızlık için kullanılacak ilaçlar mutlaka doktor tarafından belirlenmelidir.

 

 

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan