Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Basur Cesitleri

Basur Cesitleri Ve Dereceleri Nelerdir?

Basur çeşitleri ve dereceleri konusunu ele alırken iç basur ve dış basur olarak  iki ayrı konu şeklinde üstünde durmak gerekir.Basurunuz var ve acaba hangi derecede veya hangi tip diye merak mı ediyorsunuz?Aslında hemoroidin çoğu iç hemoroiddir ve bunların da kendi içinde ayrıldığı dört derecesi vardır.

Basur Cesitleri -İç Basur

basur cesitleri-ic basur-dis basur

basur cesitleri-ic basur-dis basur

Birinci Derece İç Basurlar(Hemoroidler):Kayda değer bir belirti vermemekle birlikte kişiyi rahatsız eden bir durum yoktur.Ancak rektum içindeki damarlar belirginleşmeye başlar ve 1-2 cm kadar kendini gösterir.Ayrıca tahriş olduğu zaman kanama ihtimali vardır.Nadiren de olsa kanama olduğu zaman bu, ara ara kendini tekrarlar.

  Basur çeşitlerinden birinci derece iç basurda;hastalığı kişinin elle ya da gözle farketmesi hemen hemen imkansızdır.Ancak bir genel cerrahi uzmanının tespitiyle ortaya çıkar.Bunun için rektoskopi gibi yöntemler kullanılır.

İkinci Derece İç Basur(Hemoroid):Basur çeşitlerinden ikinci derece iç basurda,makat dışına çıkan memeler söz konusudur.Bu basur memeleri,birinci derecedekine göre çok az olmak suretiyle,bir miktar daha büyüme göstermiştir.Fakat dışkılama sırasında dışarı çıkan meme,hastanın tuvaletten kalkmasıyla tekrar içeri girer.Kişi dışkılama esnasında fazla ıkındığı zaman,hassaslaşan bu yapıda kanama meydana gelir.Zaten bu kanama haricinde de şiddetli ağrı ya da kaşıntı gibi fazla bir belirti yoktur.

Üçüncü Derece İç Basur(Hemoroid):Basur çeşitlerinden üçüncü derece iç basurda,hastalık artık tamamen kendini hissettirmeye başlar.Hasta da artık makat dışına çıkan basur memesini farkeder.Tuvalet esnasında dışarı çıkan meme,artık kişi kendi içeri sokmadan kaybolmaz.Dışarıda kalan bu meme,basur hastalığının genel belirtilerini vermeye başlar.Yani kanama,ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi şikayetleri olur.

Dördüncü Derece İç Basur(Hemoroid):Basur çeşitlerinin son evresi olan bu aşamada artık durum,oldukça vahim bir hal almıştır.Artık hastalığın,en kötü yanlarını hastaya gösterdiği ve yaşattığı evredir.Daha önceki evrelerde çok önemsenmeyen hastalık,kişinin hayatını olumsuz yönde etkilediğinden,doktorun müdahalesinden başka bir seçenek kalmamıştır.Bu dönemde iç basurla dış basur tamamen karışmıştır.Makattan devamlı dışarıda duran basur memeleri söz konusudur.O memeleri artık içeriye sokmak imkansızdır.Tuvalet esnasında bu memeye dokunulduğu zaman ağrı söz konusu olduğundan,anüs çevresinin hijyen ve temizliğinin de yeterli yapılamaması sorunu baş göstermiştir.Yani basur çeşitleri ve dereceleri içinde en kötü olan dördüncü evredir.

Basur Cesitleri -Dış Basur

Dış basurda makat bölgesinde küçük kabartılar görülür.Görünüm açısından pek hoş olmadığı konusunu saymazsak,hastaya pek rahatsızlık vermez diyebiliriz.

İç ve dış basurdan farklı olarak birkaç benzer durumdan söz edelim.

 • Boğulmuş Basur(Tıp Literatüründe Tromboze Olmuş Basur):İç hemoroidde çeşitli sebeplere bağlı olarak ıkınma hareketleriyle dışarı çıkar ve anüs kaslarının sıkmasıyla buraya kan akışı bozulur.Buna bağlı olarak da şiddetli ağrı ve şişlik meydana gelir.
 • Makat Sarkması:Makatın üst kısmının,ıkınma gibi sebeplere bağlı olarak dışarı çıkmasıdır.Aslında tanıma bakıldığı zaman basurla benzeşmektedir ama muayene sonucunda tam olarak ne olduğu netleşir.Yaşla doğru orantılıdır,yani yaş arttıkça hastalığın görülme sıklığı da artar.
 • Anal Hematom:Yine bir ıkınma sebebiyle rektum bölgesinde çatlayan bir damardan,cilt altına kan birikmesi suretiyle ağrılı bir şişlik oluşturmasıdır.Genelde kendiliğinden geçmektedir.

Basur çeşitleri ve dereceleri yazımızı bitirirken bu hastalıktan müzdarip herkese acil şifalar diliyoruz.

Etiketler: , , , ,

Basur Cesitleri Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Aliosman dedi ki:

  En iyisi bir genel cerrahi polikinliğine gidip doktor tarafından muayene olmak ve gerekirse ameliyat la kurtulmak.bende yaklaşık 10 yıldır çekiyorum bu çileyi.vede şuanda 4.derecede ilerlemiş durumda.su anda doktorun verdigi ilaçları kullanıyorum.1ay sonra ameliyat olup kurtulacam nasip olursa inşallah

 2. Mahsun Akcan dedi ki:

  Selam aynı hastalığı taşıyan arkadaşlarım. Bu hastalığı çekiyorsanız;

  Abi düzenli beslenin
  Lifli yiğeceklerle tükenin (senze agırlıklı olsun)
  Et çok fazla tüketmeyin ette lif yik kabızlığa yol açar ıkınmayla basurunuzun artmasını sağlar.
  Bol bol su icin ben günde 5 litre su içiyorum
  Ne çok fazla oturun nede çok fazla ayakta kalın her ikisini eşitleyin.
  ******** ve en önemlisi her lavabodan sonra hemoroidi içeriye sokun ( içeriye itelerken acı veriri bu yüzden nemlendirici krem kullanın kayganlaştırır.
  Birde telefonla lavaboda oyalanmayın

 3. Adsız dedi ki:

  Aynen ilk olarak fındık büyüklüğünde dış kısımda birşey ve gittikçe büyüdü ve patladı. Uzun bir süre iltihap aktı. Ve yaklaşık 2 senedir kanla karışık iltihap akıntısı devam ediyor. Bu hangi basur çeşidine giriyor? Dış basur desek iltihap akan bir çeşit göremedim…???

 4. ömer dedi ki:

  makattan dışarıya doğru önce fındık büyüklüğü kadardı şimdi baş parmağımın başı kadar oldu sadece et parçası iltihap kan veya renk degişikligi yok çok acı veriyor ne yapabiliriz nasıl iyileşir bilgisi olan varmı.

 5. Gizem dedi ki:

  Benim disarda ve çok ağrım var her hangi bir kanama yok çok fazla büyümüş halde ve daha 18 yaşındayım çok fazla sık sık görmeye başladım ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

  • Hamza dedi ki:

   Nasıl oldun kardeşim tedavini anlatsana aynısı bende de var kanama henüz yok fakat memeler dışarda ve ağrı var

 6. Ramazan dedi ki:

  Benim suan baloncuk olmus nasil gecirecegim bunu yardimci olun

 7. Tufan dedi ki:

  Bende hemoroit var dış şişlik ve ağrı var ne yapmalıyım

 8. GUGİ dedi ki:

  ARKADAŞLAR BENDE DIŞ BASUR VARDI. İÇERDEDE AZDA OLSA BİRŞEYLER VARDI. BEN ALOVERALI BİR KREM KULLANDIM, TALK PUDRASIYLA BİRLİKTE. BENİMKİ GEÇTİ ŞÜKÜR. SİZİNKİDE GEÇER İNŞALLAH.

  • Mucahit dedi ki:

   Bendeki aynisi. Agri yok kanama yok ama dis basur var. Sen bendeki gecti demissin.acisi agrisimi gecti yoksa basur yokmu tamamen gorunmuyormu

 9. ilkyaz dedi ki:

  Bende de dis basur var, doktora gitmekten cok cekiniyorum, sitenizden cok faydalandim, cok tesekkurler..

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan