Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri Nelerdir?

 Basur belirtileri nasıl olur denince ilk akla gelenler;makatta ağrı,şişlik,yanma, kaşıntı,kişinin makatında  yoğun bir dolgunluk hissi hissetmesi ve bundan kaynaklanan bir huzursuzluk,kişinin tuvalet ihtiyacı esnasında taharet yaparken eline şişlik gelmesi(bu bir süre sonra kişiye ağrı ve rahatsızlık vereceğinden dolayı alafranga diye tabir edilen klozetli tuvaleti tercih ederek temizliğini elle yapmadan halletmesi en doğrusudur.

basur belirtileri ve dereceleri

basur belirtileri ve dereceleri

Hemoroid semptomları   arasında bulunan ağrı,aslında basurun esas bulgusu değildir.Esas bulgusu kanamadır.Hastalığın belirtileri  çeşidine göre farklılık göstermektedir.Yani iç basur ve dış basur şeklinde.Şimdi bunları ayrı ayrı ele alalım:

İç Basur Belirtileri

İç basur belirtileri‘nde damarların şişkinliği,rektumun içinde meydana geldiğinden gözle görülmez ve elle hissedilmez.ancak büyüklüğüne bağlı olarak hissedilen ağrı değişkenlik gösterebilir.Tuvalet ihtiyacı sırasında,basurun hemen hemen bir numaralı sebebi sayılabilecek kabızlıktan dolayı,dışkının aşırı sert ve kalın olması,içeride şişmiş olan damarlardan geçerken bu bölgenin tahriş olmasına neden olur.Böylelikle hemoroid semptomlarına hem ağrı hem de kanama eklenir.

Şimdi iç basur belirtilerini maddeleyelim:

 • Kanama:İç basurda en temel belirti kanamadır.Kişi bunu tuvalet ihtiyacını giderirken ,ya dışkıda ya da tuvalet kağıdında farkeder.Bir de kanın rektum bölgesinde birikmesiyle oluşan bir tablo vardır.Buna da pıhtılaşan hemoroid(basur)denmektedir.
 • Kaşıntı:Basur belirtileri kaşıntı gibi önemli şikayetlerle kendini gösterir.Zira iç basuru olan hastaların çoğu kaşıntıdan şikayet etmektedir.Bunun nedeni rektum içerisinde şişmiş olan damarların akıntı oluşturmasıdır.Bu akıntı da dışarı sızarak kaşıntıya yol açmaktadır.
 • Ağrı:Daha önce de belirttiğimiz gibi ağrı,dış basurda olduğu kadar şiddetli olmayabilir.Fakat rektum içerisinde oluşan şişliğin büyüklüğüne bağlı olarak ağrı değişkenlik gösterebilir.Yani şişlik büyükse daha çok ağrı yapar.Nadiren de olsa,şişmiş olan damarlara yani basurlaşmış damarlara doğru kan akışı durabilir.Bunun sonucunda da ağrılar şiddetlenir.

Dış Basur Belirtileri

Hemen hemen dış basurla iç hemoroid belirtileri aynıdır ama dış basurda belirtiler daha ağırdır.Belirtiler kabızlıkla birleşirse ortaya çıkan tablo daha vahim bir durum alır.Bu yüzden kabızlık sorunu olan bir kişinin ilk yapması gereken şey,bunu ortadan kaldırmak için bir dizi önlem almak olmalıdır.Dış basur belirtileri dışarıdan gözle görülebildiğinden teşhisi daha kolaydır.Çünkü kalın barsaktaki rektum ve anüste bulunan toplardamarların oluşturduğu kesecikler,dışarıya doğru sarkma yapmıştır ve artık elle hissedilir hale gelmiştir.Bu şişmiş damarlara ıkınma gibi nedenlerle aşırı basınç uygulandığında,duyulan ağrı daha da artmaya başlar.Konuyla ilgili videoya ulaşmak için hemoroid semptomları’na tıklayınız.

Dış basur belirtilerini sıralayacak olursak:

 • Makat dışında elle hissedilebilir ve gözle görülebilir şişlikler olması
 • Şişlikler dışarıya çıktığı için kaşıntı olması
 • Oturma gibi sebeplerden dolayı bu şişliklere uygulanan basınçtan ötürü ağrı olması.Ayrıca yürüme de ağrıya sebep olmaktadır.
 • Makat bölgesi devamlı kapalı halde olduğu için oluşan ıslaklık hissi
 • Tuvalete çıkıldığı zaman taharet esnasında ağrı olacağı için,temizlik eksikliğinden dolayı iç çamaşırda kirlenme görülmesi
 • Kanın rektum bölgesinde birikmesiyle oluşan boğulmuş basur ya da pıhtılaşan hemoroiddir.

Genel Ve Yaygın Basur Belirtileri Ve Basurdan Korunma Yolları

 • Ağrı:Daha önce de söylediğimiz gibi;ağrı,direkt olarak basurun varlığını kanıtlamaz. Ancak rektal bölgedeki şişerek basurlaşmış damarların,anüs bölgesindeki kaslar aracılığıyla basınca maruz kalması ve özellikle bu damarlara kan akışının durması,şiddetli ve devamlı ağrılara yol açar.
 • Kanama:Şişmiş damarlar gerek sertleşmiş ve kuru hale gelmiş dışkının zorlamasıyla gerekse ıkınmaktan kaynaklanan zorlanmayla kanama meydana gelir.
 • Kaşıntı:İç basura özgü bir belirtidir diyebiliriz.Çünkü şişmiş olan damarlardan dışarı salgı sızar ve anüs
  basur belirtileri-kasinti

  basur belirtileri-kasinti

  etrafında bu bölgenin de havasız kalmasından dolayı kaşıntıya neden olur.

 • Rahatsızlık Hissi:Kişi tuvaletini yaptıktan sonra bile hala tuvaletini yapmamış hissi duyar.

Basur belirtileri konulu yazımızın sonuna gelirken şunu da söylemek gerekir ki;bu belirtiler sadece hemoroidle bağlantılı olmayabilir.Çünkü hemoroid belirtileriyle makatta görülen diğer bazı hastalıkların belirtileri benzerlik taşıyabilmektedir.Onun için makat bölgesinde  her görülen  kanama,ağrı,kaşıntı gibi belirtileri hemoroid olarak yorumlamamak gerekir.Bu verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız sizin için en mantıklı olanıdır.

Basurdan korunma yolları ise diğer yazılarımızda detaylı olarak anlatılmaktadır.Yazıya

basura ne iyi gelir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Basur Belirtileri Hakkında Yapılan Yorumları

 1. gul dedi ki:

  ben bırsey soracak benım kız kardesım 22 yasında anus’un ya
  nında bezelye tanesı kadar bırsey varmıs ve ama soyledıgınız gıbı olan yanı basurun hıc bır belıtısı onda yok sadece o bezelye gıbı olan var o nedır mavı ıle mor arasında bır renkte mıs bır yardımcı olsanız bılgı verın

 2. Bülent Çetinalp dedi ki:

  merhabalar .benim makatımda yeni farkettim daha iltihap gibi bir şey oluşmuş büyüklüğü ise serçe parmagın tırnağı kadar.nedir bu acaba .

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan