Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Basur Ameliyatı

Basur Ameliyatında Bilinmesi

Gerekenler

Basur diğer adıyla hemoroid hastalığı,ameliyat harici yöntemlerle tedavi edilememişse,daha da ilerlemişse ve artık cerrahi müdahaleden  başka çare kalmamışsa,basur ameliyatı kaçınılmaz hale gelmiştir.Genelde birinci ve ikinci derece basurlarda direkt olarak ameliyat tercih edilmez.

Üçüncü özellikle dördüncü derece basurlarda hastanın yaşam kalitesi artık inanılmaz derecede hat safhaya ulaşmıştır ve hasta günlük işlerini neredeyse yapamaz hale gelmiştir.Bu noktadan sonra bir genel cerrahi uzmanı tarafından basur ameliyatı olma gereği doğmuştur.Bununla ilgili uygulanabilecek bir kaç tane yöntem olmakla birlikte ameliyatlardaki amaç genel olarak aynıdır.Yani yıpranmış ve sorunlu olan dokuyu çıkartarak yine o bölgenin eski haline dönmesini ve organın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

basur ameliyatı

basur ameliyatı

Ameliyatlarda anestezi için kullanılan yöntem spinal anestezi yöntemidir.Yani belde özel bir bölgeye iğne vurulması yoluyla bel altı bölgesinin uyuşmasını sağlamaktır.Bu yöntemle ameliyattan sonra ilk birkaç saat ağrı hissedilmez.Klasik ameliyatlarda makattan dışarıya doğru sarkan hemoroid memeleri kesilerek makat bütünlüğü sağlanmaya çalışılır.Ameliyat,Ligasure isimli bir cihazla yapıldığında daha hızlı,dikişsiz,ve kansız olduğundan,ameliyat sonrasında da kanama ve ağrı gibi durumlar açısından daha konforludur.Bu basur ameliyatı sırasında dokunun ne kadar çıkartılacağı konusunu,ameliyatı yapan hekimin iyi ayarlaması gerekmektedir.Çünkü doku az miktarda çıkartılırsa,ileride basurun tekrarlama olasılığı artar.Çok fazla çıkartılıp makat örtüsü düz bir hale getirilmeye çalışılırsa da  ilerleyen dönemlerde makat darlığı gelişmesine neden olabilmektedir.

Pek çok hastanın merak ettiği basur ameliyatı ne kadar sürer sorusuna cevap olarak;ameliyatın hangi teknikle yapıldığı ve hastanın durumunun nasıl olduğuna göre değişmesidir.Teknolojinin de gelişmesiyle klasik ameliyata  alternatif olarak kullanılan,daha modern,bir kaç tane ameliyat yöntemi bulunmaktadır.

Basur Ameliyati Yöntemleri

 • THD-HAL Yöntemi:Basur ameliyatı yöntemlerinden olan bu yöntem,hemoroid memelerine kan akışını sağlayan üç adet damarın bağlanması işlemine dayanmaktadır.Daha detaylı anlatmak gerekirse;bir doppler cihazı kullanılarak,makat kanalı içinde,hemoroid yastıkçıklarının içindeki atardamarların bulunarak bu bölgeye dikiş atılmak suretiyle damar akışının engellenmesi prensibine dayanmaktadır.Uzun hali Transanal Haemorrhoidal Dearterialisation şeklindedir.Kanama,ağrılı dışkılama ve tekrar nüksetme ihtimalleri düşüktür.

THD_HAL Yönteminin Avantajları:

 1. Kesme işlemi yapılmadığından ağrı daha az olmaktadır.
 2. İşe dönüş süresi bir kaç gün içinde olmaktadır.
 3. İltihap ve kanama gibi bazı komplikasyonlar daha az görülmektedir.
 4. Bu yöntemde,tedaviden sonra pansumana gerek yoktur.
 5. Makat darlığı komplikasyonu gelişmez ve kanama yoktur.
 6. Dışkı tutamama ve gaz kaçırma gibi yan etkilere rastlanmaz.

 

 • LONGO Yöntemi:Basur ameliyatı tekniklerinden olan longo yöntemi ülkemizde 15 seneden beri uygulanmaktadır.Sinir ağlarının fakir olduğu makat içi bölgesinde yapıldığı için,ameliyat sonrasında ağrı hissi çok azdır.Üçüncü ve dördüncü dereceye ulaşmış hemoroidlerde ve ayrıca makat sarkması durumunda uygulanan ve başarı oranı en yüksek olan tekniktir.

Longo basur ameliyatının  avantajları:

 1. Damarları kesmesi ve dikmesinden,yani damarların sabitlenmesinden dolayı tuvalet esnasındaki  ıkınmalardan hemoroid memelerinin tekrar dışarı çıkmaması.
 2. İşe dönmenin daha erken olması:Ameliyat süresi genelde 30 dakika gibi kısa bir süre olduğundan  hasta bir kaç gün sonra işine ve normal yaşantısına dönebilir.
 3. Ağrının çok az olması:Makatın son 3-4 cm’lik kısmı sinir ağından zengin olduğu için,bu yöntemde bu bölgeye müdahale yapılmaz,daha iç kısımlarda çalışıldığından hasta ameliyattan bir gün sonra bile tuvaletini ağrı duymadan yapar.Bu yöntemle ameliyat olan hastaların çoğu ağrı kesicilere çok ihtiyaç duymaz.
 4. Bu yöntemde,bir alet yardımı ile kolayca basur(hemoroid)memeleri yukarıya doğru çekilmekte ve hepsinin içeriye girmesi sağlanmaktadır.Dolayısıyla iç hemoroid memeleri dışarıya doğru sarkma yapmaz.
 • lazerle basur ameliyati

  lazerle basur ameliyatı

  Lazer Yöntemi:Basur ameliyatı tekniklerinden olan lazer tedavisi,ışıkla tedavi olarak da bilinmektedir.Lazer yani yüksek ısıya sahip ışık,hemoroid memesine odaklanarak bu memede belli bir oranda yakma sağlayarak bu bölgedeki genişlemiş ve varis halini almış damarları da yakarak hacim olarak küçültecektir.Hasta bu yakma işlemini fazla hissetmeyecektir çünkü ağrı sinirlerinin fakir olduğu alanda çalışılmaktadır.Yapılan bu işlem,bu bölgede bir süre sonra yeni ve sağlıklı bir doku oluşturacaktır.Lazer yöntemiyle basur ameliyatının,klasik yönteme göre bir çok konuda üstünlükleri vardır.

Lazer Yöntemiyle Basur Ameliyatının Avantajları:

 1. İşlemden sonra ağrı olmadığı için kişinin normal yaşamına dönme süresi oldukça kısadır.
 2. Makat darlığı komplikasyonu olmaz.
 3. Ağrısız bir yöntemdir,bu yüzden narkoza gerek yoktur.
 4. Kesici bir aletle kesme işlemi olmadığından kaslarda hasar meydana gelmez,bu sayede de dışkı tutamama gibi olgular olmaz.
 5. Kanama neredeyse hiç görülmez.
 • Anal Dilatasyon(Makatın Genişletilmesi):Bu yöntemde ameliyatı yapan cerrahi hekim,parmaklarıyla anestezi altında makat kaslarını genişletme yoluna gider.
 • Lateral İnternal Sfinkterotomi:Makat içindeki kasın kesilerek makat içi basıncın düşürülmesi amaçlanır.Ameliyat sonrasında dışkı ve gaz kaçırma problemi görülebilir.Bu olasılık,ameliyattan sonra ilk bir ay içinde %20-30,daha sonraki dönemlerde ise maksimum  %15 civarındadır.Fakat bu işlem,işinde uzman bir kolorektal cerrahi alanında çalışan bir cerrah tarafından yapıldığı zaman,bu komplikasyonların en aza inebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Basur Ameliyatı Sonrasında Görülebilecek Komplikasyonlar:

Basur ameliyatı olanlar,bazı durumlarda çeşitli komplikasyonlar yaşayabilir.

 1. Ağrı:Basur ameliyatından sonra en sık görülen şikayetleren bi tanesidir.Çeşitli ağrı kesicilerle kontrol altında tutulmaya çalışılır.
 2. Kanama:Ameliyattan sonra genellikle ilk 3-4 hafta içinde görülür.Dikişlerin ve zımbaların açılmasından kaynaklanır.Enfeksiyon gelişirse de kanama görülebilir.Basur ameliyatından sonra kanama oluşan hastalarda nadiren de olsa tekrar ameliyat gerekebilir.
 3. Kabızlık:Basur ameliyatı geçiren kişilerin çoğu ameliyattan sonra,ağrı çekecekleri korkusuyla dışkılama yapmaktan çekinirler.Bu da dışkının bağırsak içinde taşlaşmasına neden olur.Ama genelde kabızlık,ameliyattan sonra bir kaç gün içinde geçer.Geçmediği takdirde dışkı gevşetici ilaçlar verilir.
 4. Makatta Darlık Gelişmesi:Ameliyat sonrasında görülen en önemli komplikasyonlardan biridir.%0-5 arasında görülür.İleri derece basurlarda rektum bölümü fazla kesilirse ya da makat bölgesinde alt bölüme dikiş atılması durumunda makat darlığı gelişebilmektedir.Ameliyattan sonra yaklaşık iki ay sonra makat genişletme işlemi uygulanır.
 5. Makatta Kaşıntı:Makatı temizleme amacıyla çeşitli sabun ve benzeri kimyasalları kullanma sonucunda gelişebilir.
 6. Dışkı Veya Gaz Kaçırma:Ameliyat sırasında,makatın çevresinde bulunan yastıkçıkların fazla alınması durumunda nadir olarak görülen bir komplikasyondur.
 7. Makat Fistülü:Çok ender görülür.
 8. Makat Çatlağı:Longo ve HAL yönteminde bile çok nadir görülen bir komplikasyondur.
 9. Enfeksiyon:Bu da çok ender görülen bir komplikasyon olmakla birlikte ameliyat bölgesini temiz tutmak çok önemlidir.
 10. İdrar Yolu Enfeksiyonu:Kişiye uygulanan idrar sondası sonrasında gelişebilir.
 11. Sürekli ıkınma hissi

Basur Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Ameliyattan önce bağırsakları boşaltıcı ilaçlar verilerek bağırsakların temizlenmesi sağlanır.Ameliyattan bir gece öncesinden itibaren su ve gıda alımı kesilir.Hasta,aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa kullanmayı bırakır.Ilık bir duş alınarak genel vücut temizliği sağlanır.

Basur Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

 1. Neredeyse her ameliyatta olduğu gibi ağrı hissini azaltmak için ağrı kesiciler alınmalıdır.8 saatte bir alınabilir.Gece yatmadan önce haplar fayda etmiyorsa kabadan ağrı kesici bir iğne vurularak hastanın gece rahat yatması sağlanır.
 2. Operasyondan sonra yalancı bir tuvalet hissi olma ihtimali olduğundan,ilk 2-3 gün tuvalete gitmek yerine ,bir küvete ılık su doldurup içine oturun,ıkınmadan ve zorlamadan kendinizi gevşetin.ıkınma ve zorlama olursa kanama olabilir.Olması durumunda sırtüstü uzanın.
 3.  Basur ameliyatı işleminden sonraki ilk 10 gün,günde 3-5 defa 10 dakikalık ılık su oturma banyosu uygulayın.Banyonun sonunda kalkarken merheminizi makat içerisine sürün.
 4. ilk 3 gün posasız gıdalar tüketin,süt,yoğurt,bal,reçel,açık olmak kaydıyla çay,yumurta,peynir,tereyağı,kabukları soyulmuş meyve vs…
 5. İlk bir kaç günden sonra da kabız olmamaya özen gösterin,her zaman posalı gıdalar tercih edin.Nohut,mercimek,bezelye gibi baklagiller,sebze meyveler tüketin..

Video formatında ameliyat izlemek için  hemoroid ameliyatına tıklayın.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan