Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

ayak bileği ağrısı

Ayak bileği Ağrısı Sebepleri

Ayak ve ayak bileği ağrısı,genellikle burkulma gibi bir travmadan ya da uzun süre ayakta kalmaktan meydana gelir.Çok fazla ayakta kalmaktan kaynaklanan ağrılar genellikle kısa sürelidir.Fakat burkulmadan sonra ayak bileğinin tam olarak iyileşmemesi ise sürekli bir ayak bileği ağrısı sebebidir.Çünkü burkulma esnasında,kemikler arasında bulunan ligamentler yırtılarak hasar görebilir.

Ayak bileği incinmesi,bütün ayak bileği yaralanmalarının yüzde 85-90’ını oluşturmaktadır.

Diğer ayak bileği ağrısı sebepleri:

 • Çatlaklar Ve Kırıklar:Herhangi bir darbe,travmatik bir nedenden dolayı ayak bileğinde çatlaklar ve kırıklar oluşabilir.Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.
 • Tendon iltihabı:Kasların kemiğe yapmış oldukları bağlantılarının zarar görmesi ve iltihabıyla oluşur.Ayak bileği ekleminin etrafındaki tendonlarda böyle bir hasarın oluşması da ayak ve ayak bileği ağrısına neden olabilir.Buna şişlik de eşlik edebilir.
 • Kıkırdak hasarı:Geçirilen herhangi bir ayak travmasından sonra ayak bileğindeki kıkırdak risk altında demektir.Yani her an sakatlanma ihtimaliyle karşı karşıyadır.
 • Gut Hastalığı:Gut hastalığı,vücuttaki ürik asitin arttığı durumlarda oluşur.Artan bu ürük asitin eklemlerde bıraktığı kristallerden dolayı ağrılar oluşur.
 • Artrit:Ayak bileğinde ağrıya en çok yol açan artrit osteoartrittir.Yaşlanmaya bağlı olarak eklemlerde aşınma ve yırtılma daha fazla olacağından osteoartrit yaş ilerledikçe daha sık görülür.Bakteri ve mantar enfeksiyonu sonucu oluşan septik artrit de ayak bileğinde varsa bu da ağrı sebebidir.
 • Pıhtıyla tıkanmış  bir toplardamar
 • Bacakta varisli toplardamarların varlığı
ayak bileği ağrısı

ayak bileği ağrısı

 

Ayak Bileği Ağrısı Sebepleri:

 1. Ayak bileğinde sürekli bir ağrı.
 2. Yürürken güçlük çekilmesi
 3. Ayak bileğinin sağlamlığını kaybetmiş hissi,ayak bileği ekleminin boşlukta kalmışlık hissi,İnstabilite
 4. şişlik
 5. Hassasiyet
 6. Ayak bileği burkulmalarının sık yaşanması
 7. Sertlik

Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi

Tedaviye başlamadan önce ağrının sebebini iyi anlamak gerekir.Çünkü her ağrıya aynı tedavi yöntemi uygulanmaz.İncinmiş bir ayak bileği için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.Genellikle de başarılı sonuçlar verir.Fakat şunu da unutmamak gerekir ki;burkulma ve gibi incinme geçirmiş bir ayak bileği zayıf düşmüştür ve travmanın tekrar olma olasılığı yüksektir.

Buz:Travmatik vakalarda ağrıyı ve şişliği rahatlatmak için sıklıkla kullanılan buz tedavisi oldukça iyi sonuçlar verir.İncinmeden sonraki 3-4 gün,günde birkaç kez olmak üzere ayakta ilgili bölgeye buz torbası koyulablir.Her uygulama için torbalar 15-20 dakika kadar bekletilebilir.

Kompresyon:İlgili ayak bileğini elastik bir bandajla sarmak rahatlama sağlar.Bandajla sarmak ayrıca burkulmayı önlemede yardımcı olur.

Korumak:Burkulma ve yaralanmayı önlemek için sargı,atel ya da özel destekler kullanılabilir.

Ayak  bileğini yükseltmek:Ayak bileğini kalp seviyesinden yukarıda tutmak ağrıyı azaltabilir.

Dinlenme:İncinmeden sonra mümkün olduğunca yürümekten ve ayak bileğine yük bindirmekten kaçınılmalıdır.Çok mecbur kalındığı durumlarda koltuk değneği gibi bir destek kullanılmalıdır.

Asetaminofen veya iboprofen gibi reçetesiz ilaçlar,ağrı ve şişliği azaltmak için kullanılabilir.

Artritin neden olduğu bir  ayak ve ayak bileği ağrısı varsa bu ağrıları önlemek neredeyse imkansızdır.Fakat bu ağrıları biraz da olsa kontrol edebilmek  için  şunlar yapılabilir:

 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
 • İdeal kilo aralıklarında kalmak
 • Bilinçli ağrı kesiciler kullanmak
 • Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar alarak şişlik ve ağrı gibi durumları azaltmak
 • Spor ve ağır olmayan egzersizler yaparak fiziksel açıdan aktif kalmak

Ameliyat Tedavisi:

Ayak bileği Artroskopisi:Ayak bileğinin ön tarafında 2 adet delik açılarak özel bazı cihazlarla tedavi amaçlı yapılan ameliyat yöntemidir.Bu teknik,kıkırdak yaralanmaları,yumuşak doku ve kemik sıkışma ağrıları,romatolojik hastalıklarda sinovit temizleme gibi durumlar için kullanılmaktadır.Eklem içinde yabancı cisim varsa bunu  çıkartmak için de kullanılır.Nadir olarak kemik kistleri ve kırıklarında da kullanılabilmektedir.

ayak bileği ağrısı tedavisi-artroskopi

Ayak bileği artroskopisinde genellikle ayağa alçı uygulanmaz.Bir diğer avantajı da ayak bileğinde serbest harekete izin verilebiliyor olmasıdır.Hassas bir ameliyat olduğu için artroskopi alanında çok tecrübeli ortopedik cerrahlara yaptırılmalıdır.

Ayak ve ayak bileği ağrısı, burkulma ve incinme gibi travmatik sebeplerden sıklıkla karşımıza çıkar.Bunların olmaması için herşeyden önce aşırı kilo almamaya özen gösterilmesi gerekir.Ayağı ve bileği destekleyen rahat ve ayağa uygun ayakkabılar giyilmelidir.Spor ve egzersiz yapmadan önce ısınma hareketleri,esneme ve gerdirme egzersizleri yapılmalıdır.Ayak bileğini ve ayağı zorlayacak aktivitelerde ayak bileği destekleri ve buna uygun malzemeler kullanılmalıdır.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan