Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Ayak Ağrısı Tedavisi

Ayak Ağrısı Tedavisi

Ayak ağrısı tedavisi,ağrıya neden olan problemin ne olduğuna göre değişebilir.Ayak ağrısına neden olan pek çok hastalık olduğunu ve bu hastalıkların neler olduğunu ayak ağrısı yazımızda anlatmıştık.Ayak ağrısı tedavisini doğru uygulamak için önce nedenin bilinmesi gerekir.Örneğin,ayak ağrısına neden olan problemlerden bir tanesi  plantar fasiittir..Teşhis bu olduğunda,tedavi için ayak alt kısmında bulunan plantar fasya bağdokusunu esnetme ve germe hareketleri yapılabilir.Gece atelleri  ya da gerekirse kortikosteroid iğneler kullanılabilir.Bunun gibi pek çok örnek verilebilir.Fakat bu yazımızda,ayakta çok uzun kalınması,bazı sebeplerle ayaklara aşırı basınç uygulanması,uygunsuz ayakkabı kullanımı gibi herkesin karşılaştığı genel ayak ağrılarının tedavisi ve alınabilecek önlemler üzerinde duracağız.

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak ağrısı için herkesin yapabileceği bazı uygulamalar ve alınabilecek bazı önlemler vardır.

  • Ayak ağrısı tedavisi,temel olarak;ayağı dinlendirme,ayağa baskı uygulamama, buz tedavisi ve ayakların kalp seviyesinden yüksekte tutulmasıdır.
  • Tüm gün ayakta kaldıysanız kan dolaşımını düzene sokmak ve ağrı varsa hafifletmek için şu hareket yapılabilir.Sırtüstü yatarak ayaklarınızı yüksek bir yere koyup bir süre bu şekilde bekletebilirsiniz.
  • Masaj yağıyla veya nemlendirici bir losyonla ayaklara ve bacaklara masaj yapıp kan dolaşımını düzenleyerek ağrıyı dindirebilirsiniz.
  • Ayakta ağrı ve şişkinlik varsa buz torbası ile ayaklarınıza 15-20 dakika kompres uygulayabilirsiniz.
  • Bir kaba sıcak su doldurarak ayaklarınızı içine sokup bir süre bekletebilirsiniz.
  • Ayak tabanının ortasına bilardo topu gibi yuvarlak bir cisim yerleştirip ileri geri yuvarlayabilirsiniz.Bu yöntem özellikle plantar fasiit problemi olanlara önerilir.Ayrıca ayakları ve ayak tabanını esnetme ve germe hareketleri yapılabilir.
  • Ayağa uygun rahat bir ayakkabı seçilmelidir.Dar ve yüksek topuklu ayakkabıdan kaçınılmalıdır.
  • Ayağa uygun bir ortopedik tabanlık,ortez kullanmak
  • Sistemli bir şekilde spor yapın.Koşarken sert zeminler yerine yumuşak zeminler tercih edilmelidir.
  • Doktorun önerdiği ağrı kesicilerden kullanmak

Ayak ağrısı tedavisi içinde Tabanlıklar ve Ortezlerin Yeri

Tabanlıklar,ayağa uygulanan baskılarda şoku azaltarak darbeyi emer ve ayağın zarar görmesini engeller.Topuk ve arkı destekler.Nem ve kokuyu engeller.Ayak ağrısı tedavisi içinde önemli bir yeri vardır.

ayak ağrısı tedavisi-gece ateli

ayak ağrısı tedavisi-gece ateli

Ortotikler veya ortezler de dengeyle ilgili yapısal problemler ve ark çökmesi gibi ciddi durumlarda hekim tarafından önerilebilir.Yumuşak,orta sert ve sert olmak üzere 3 tane tipi vardır.Sert olanları,artmış olan pronasyonu engellemek için kullanılır.Aşırı kilolu ve bacak kısalığı olan kişilerde faydalıdır.Fakat nöroma ve sesamoit gibi problemlere yol açabilirler.Yarı sert ortotikler de genellikle spor alanında tercih edilmektedir.Yumuşak olanları ise,özellikle diyabet hastalarında ve artriti olan hastalarda kullanılmaktadır.

Ortotikler,yürüme güçlüğü yaşanan bazı hastalıklarda yürümeyi kolaylaştırmaktadır.Doğuştan omurilik felci,spatik hastalık,çocuk felci,örnek verilebilir.Doğuştan ya da sonradan meydana gelen ve düzeltilemeyen ayak kemik hastalıkları gibi hastalıklar da eklenebilir.

Evde doğal yöntemlerle ayak ağrısı tedavisi

Ayak ağrısı tedavisi için evde yapılabilecek,herkesin uygulayabileceği pek çok doğal yöntem mevcuttur.Ayak ağrısı,bazı nedenlere bağlı olarak ayak bileği,ayak parmakları,ayak tabanı,topuk gibi ayağın çeşitli bölgelerinde görülebilir.

Sirke:İltihabı azaltan,pek çok tedavi yönteminde kullanılan antienflamatuar bir maddedir.Ayakların gireceği kadar büyüklükte bir kaba sıcak su koyulur ve içine 2 tatlı kaşığı sirke eklenir.İstenirse biraz epsom tuzu ya da deniz tuzu da karıştırılır.Ayaklar 20-25 dakika kadar karışımın içinde bekletilir.Karışımın içine tuz koyulduğunda ayaklarda kuruma olabileceğinden uygulamadan sonra ayaklara nemlendiriciler sürülebilir.

Karanfil Yağı:Karanfil yağının kan dolaşımını arttıran bir özelliği vardır.Bu özelliği sayesinde eklem ağrısı,ayak ağrısı,baş ağrısı,ayak ve tırnak mantarını tedavi edebilir.Ayak ağrısını rahatlatmak için,karanfil yağıyla ayağa yavaş yavaş masaj yapılır.Böylece kan akışı uyarılarak kaslar gevşer.Bu işlem günde birkaç kez yapılabilir.

Epsom Tuzu:Magnezyum sülfat,sülfür ve oksijen içeren epsom tuzu,ayak ağrısı tedavisinde kullanılabilmektedir.Küçük bir küvete ılık su doldurup 2-3 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyin.10-20 dakika arası ayaklarınızı bu suda bekletin.Rahatlama hissedeceksiniz.Tuzdan dolayı ayaklarda kuruma olabileceğinden işlem sonrasında ayaklara nemlendiriciler sürebilirsiniz.

Buz:Ayak ağrısı tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.Ağrı ve şişliği azaltmada etkilidir.Ayağa maksimum 10 dakika boyunca uygulanacak buz kompresi,ağrıyı ve varsa şişliği alacaktır.10 dakikadan fazla buz uygulamak sinirlere ve hücrelere zarar verebilir.

Sıcak ve Soğuk Suyla Şok Tedavisi:Sıcak ve soğuk su terapisi,ayak ağrısını hafifletmede etkili olabilmektedir.Çünkü sıcak su,kan akışını arttırır,soğuk su ise enflamasyonu azaltır.

İki kabın birine soğuk diğerine dayanabilecek kadar sıcak su koyun.Sıcak suda ayağınızı 3 dakika kadar bekletip ardından maksimum 1 dakika soğuk suda bekletin.Bu şekilde sıcak soğuk sırası bozulmadan 3 kez tekrarlanabilir.

Çeşitli Bitkisel Yağlar:Biberiye yağı,okaliptus yağı ve nane yağı,ayak ağrısını tedavi etmede etkilidir.Bir kaba sıcak su koyarak içine birkaç damla bu yağlardan damlatılır ve içinde 10 dakika bekletilir.

Ayak ağrısı tedavisi,ciddi durumlarda kesinlikle hekim tarafından kaynağa yönelik tedavi yapılması gerekmektedir.Evde yapılabilecek uygulamalarla geçmeyen uzun süreli ağrılarda da mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Mükremin Alkan