Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Sarı Kantaron

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Ve Hemoroide Etkisi

Sarı kantaron yağı,kantaron otu ile zeytinyağının karıştırılmasıyla elde edilen şifalı bir karışımdır.Yani,zaten hepimizin faydalarını bildiği zeytinyağıyla yine çok faydalı ve şifalı kantaron otunun bir araya gelmesinden oluşur.Eskilerden beri yara tedavilerinde kullanılan bir bitkidir.Damar büzücü,mikrop öldürücü,antiseptik özelliği vardır.Genellikle haricen yani içilmeden sürme ya da masaj yapma yoluyla kullanılır.İçilerek kullanılması,hafif cinsel isteksizlik uyandırdığı söylenir.Herkesin evde kendi imkanlarıyla kolayca hazırlayabildiği bu şifalı karışım,ihtiyaç anında hemen yardımımıza koşması için hazırlayıp yanıbaşımızda bulundurmamız gereken bitkiler arasındadır.

sari kantaron otu

sari kantaron otu

Hazırlanışı ise çok basittir.Sarı kantaron bitkisinin çiçekleri biraz ezilir ve kavanoza koyulup,çiçeklerin üzerini geçecek kadar zeytinyağı eklenir.Kapağı kapatılmadan güneşe bakan bi yerde 10 gün bekletilir.Arada bir karıştırılır.Sonra da kapağı kapalı bir şekilde yaklaşık 1 ay daha bekletildikten sonra kavanoz açılır ve bir süzgeç aracılığıyla süzülür.

 • Hemoroidal bölgeye bir pamukla sürülür.Bir bardak suya bir kaç damla sarı kantaron yağı damlatarak bu su sürülür.
 • Yarada enfeksiyon olmasını önler.Bu da antiseptik özelliğinden kaynaklanmaktadır.
 • Deride oluşan hematomlarda,morumsu lekelerde ilgil bölgeye masaj yapılarak tatbiki sağlanır.Düzenli kullanıldığında morluğun yavaş yavaş kaybolmasını sağlar.
 • Gastrit ve reflü tedavisinde de dahilen kullanılmaktadır.
 • Yukarıda da bahsedildiği gibi damar büzücü etkisinden dolayı hem iç varis hem de dış varislerde olumlu etkisinin olduğu bilinmektedir.
 • Kaynar suyla yanma durumunda yanan yere hemen sürüldüğünde,acıyı dindirir ve yanıkları kısa sürede iyileştirir.Yanıklarda enfeksiyon oluşumu engeller.
 • Güneş yanıklarında da aynı şekilde uygulandığı zaman aynı olumlu etkileri olacaktır.
 • Sarı kantaron yağı,şeker hastalarında ayaklarda,bacaklarda görülen yaraların tedavisinde de kullanılır.
 • Bebeklerde sıkça görülen ve karın ağrısından kaynaklanan yakınmaları ve ağlamaları,sarı kantaron yağını karın bölgesine sürerek kesmek mümkündür.
 • Hücreleri yeniler,dolayısıyla  yaraların çabucak kapanmasını sağlar.
 • Bel,romatizma,sırt ve kas ağrılarında da masaj yoluyla sürülerek ağrının hafiflemesi sağlanır.
 • Kan dolaşımını düzenler,cilt bakımı için de kullanılır.
 • Sarı kantaron psikolojik rahatsızlıklarda da tercih edilen bir bitkidir.Hafif depresyon durumlarının tedavisinde kullanılır.Stresi azaltmada etkilidir ve sakinleştirici olarak faydalanılır.
 • Kansızlığa iyi gelir.

Peki hiç yan etkisi yok mu bu bitkinin?Elbette bütün bitkilerde olduğu gibi sarı kantaron otunun da fazla tüketilmesi halinde zararları bulunmakta.Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmaktan kaçınılmalıdır.Çocuk düşünenler için de kullanmaları iyi değildir.Çünkü yukarıda bahsedildiği gibi cinsel isteksizlik sorunu yapabilmektedir.Dikkat konusunda eksiklik yaşayanlar,şizofren hastalar ya da alzeimer hastalığı olanlar için uygun değildir.

Yan etkileri çok ağır olmamakla birlikte,baş ağrısı,baş dönmesi,yorgunluk,ağızda kuruma gibi durumlara yol açabilir.Faydalarının yanı sıra yan etkilerinin de olduğu düşünülerek,kullanırken herhangi bir anormallik hissedildiğinde kullanımı kesilmelidir ve doktora danışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bitkisel Basur Tedavisi başlıklı makalemizde ahmet maranki basur tedavisi, basur tedavisi bitkisel ve basur tedavisi patlıcan hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz