Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Hemoroid ilaclari

Hemoroid ilaclari Hangileridir?

 

Basura yakalanmış kişilerin doktora gitmeden,hastalığın çok ağır seyretmediği durumlarda Hemoroid ilaclari, hastanın imdadına yetişmektedir.

hemoroid ilaclari

hemoroid ilaclari

Grip gibi basit bir hastalığa yakalandığımız zaman iyileşmek için ilaçlar kullanırız ve nitekim düzenli bir kullanım sonrasında da iyileşiriz.Fakat basur hastalığında kullanılan hemoroid ilaclari aynı şekilde sonuç göstermeyebilir.Çünkü kullanılan ilaçlar,basurun ağrı,kanama,kaşıntı gibi şikayetlerini baskılamakla sınırlıdır.Yani belirtilerden kaynaklanan şikayetleri en aza indirir.Hastalığı iyileştirme konusundaki olumlu etkileri,hemoroidin derecesi ve çeşidine göre değişmekle beraber sınırlıdır.Yine şöyle söylemek gerekirse;bu ilaçlar,basur(hemoroid) hastalığını tedavi etmez,hastalığın derecesi bile aynı kalır.Çünkü alınan ilaçlar yıpranan bağdokuları ve genişleyen damarları hastalıktan önceki durumuna döndüremez.Fakat hastaları rahatlatma adına etkili bir fayda sağlarlar.Yine de hemoroid şikayetleri için kullanılan ilaçları,doktor tavsiyesiyle almanın ve kullanmanın önemini bir kez daha hatırlatmak gerekir.Çünkü hemoroid diye tahmin ettiğiniz rahatsızlık,sizin bilginiz dahilinde olmayan başka bir rahatsızlık olabilir.Örneğin;anal fissür yani makatta çatlak,fistül gibi rahatsızlıklarla karıştırılabilir.Bilinmesi gereken nokta,bir hekime danışmadan varsayımlar üzerine alınan ilaçlar,bazen vakit kaybına neden olabilir.Bu da problemin daha da ilerlemesine neden olur.

       Bunun için kullanılan ilaç,fitil ve kremler vardır.Hastalıktan kaynaklanan genel belirtiler olan ağrı kaşıntı,dolgunluk hissi,kanama gibi şikayetleri azaltır.Aynı zamanda rahatlama hissi sağlar.Tabi burdan hastalığın iyileştiği sonucu çıkmaz.Bütün bu bilgilerden yola çıkarak hemoroide özgü ilaclardan kullanan hastanın,bunları bilerek hastalığın ilerlemiş olduğu durumlarda,ilaçların hastalığı tedavi edeceği ve iyileştireceği yönünde büyük beklentiler içine girmemesi gerekir.


Hemoroid ilaclari Çeşitleri Ve Kullanım Şekilleri

 • Oral Kullanılan İlaçlar
 • Krem Şeklinde Sürülen İlaçlar
 • Fitil

Oral Kullanılan Hemoroid ilaclari

 • Analjezik İlaçlar(Ağrı Kesiciler):Dönem dönem ağrının kendini gösterdiği ve hastayı rahatsız etmeye başladığı zamanlarda ağrıyı dindirmek için kullanılır.Sadece ağrıyı keser.
 • hemoroid ilaclari

  hemoroid ilaclari

  Daflon:Basur krizlerine ait belirtilerin tedavisinde kullanılır.Şişen toplardamarların büzüşerek daralmasını sağlayarak şişliğin azaltılmasını sağlar.Şişllik azaldığı için otomatik olarak kanama ve ağrı da azalır.

 • Doxium Kapsül: Doxium’un etken maddesi kalsiyum dobesilattır.Vazoprotektifler grubuna dahildir.Kılcal damarlardaki dirençte artma sağlar ve bu damarları harabiyetten korur.Damarlardaki dolaşım bozukluklarının tedavisinde etkilidir.Basurda şişen toplardamarlarda da etki sağlayarak şişmesiyle ilgili şikayetlerde azalma sağlar.

Krem Şeklinde Sürülen Hemoroid ilaclari

 • Hedense Pomad(100 ml 20 g):  Hedense pomad,makat çevresindeki derin çatlaklar,iç ve dış basurla ilgili rahtsızlıklar,basur ameliyatı gibi rektum ve anüsle alakalı müdahalelerin hemen sonrasında ortaya çıkan ağrı ve kaşıntı şikayetlerinin tedavisinde kullanılır.Mentollü olduğu için,sürülen bölgede ferahlık hissi uyandırır.
 • Anestol Pomad(30 g):Lokal anestezik bir ilaç olduğu için hemoroidal bölgenin dışına sürülerek bu bölgede uyuşma sağlar ve bunun sonucunda da ağrıyı azaltır.
 • Hemoralgine Pomad(40 g):Hemoralgine pomad,basurun dönemsel olarak tekrarlayan şikayetlerinde(ağrı,kaşıntı,kanama vs.) kullanılır.
 • Kortos krem(30 g):Anal fissür;yani anüsteki çatlaklarda ve basurda oluşan kaşıntılarda etkilidir.Hidrokortizon asetat benzalkonyum klorür gibi etken maddeleri vardır.
 • Procto Glyvenol Krem(30 g):Hem iç hem dış hemoroidde kullanılır.Etken maddesinde  Lidokain hidroklorür vardır.Yine aynı basur belirtileri üzerinde endikedir.Ağrı,kaşıntı ve şişlik gibi..
 • Progtolog Krem(30 g): Progtolog krem,ağrı,kaşıntı,şişme,yırtılma,çatlaklar,kaşıntı,dolgunluk hissi gibi şikayetleri iyileştirmede kullanılır.

Fitil Olarak Kullanılan Hemoroid ilaclari

 • Kortos Fitil(24 adet):Anüste görülen çatlaklar,iç ve dış hemoroidler üzerinde etkilidir.Uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır.
 • procto glyvenol-hemoroid ilaclariProcto-Glyvenol(Fitil):Procto-glyvenol fitil,iç ve dış basurun tedavisinde endikedir.Etken maddesi lidokain tribenosid’tir.Bu da basurun genel belirtileri olan ağrı,şişlik,kaşıntı gibi şikayetleri azaltır.
 • Proctolog Fitil(10 adet):Anal bölgede oluşan yırtık,çatlak,ağrı,kaşıntı ve sıvı birikmesi gibi şikayetlerde kullanılmaktadır.

Hemoroid ilaclari yazımıza son verirken şunu da belirtmekte fayda var:Ne ilacı olursa olsun her ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışarak kullanın.Uzman hekimin sizi muayene ederek verdiği ilacı kullanmak en doğrusudur.Basur için kullanılan ilaçların listesi ve fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız:Hemoroid ilaçları

Etiketler: , , , ,

Hemoroid ilaclari Hakkında Yapılan Yorumları

 1. hamdi sofu dedi ki:

  nohutbüyüklügündeiçbasurumvarneilcıalmalıyım

 2. hamdi şahin dedi ki:

  selam ben hemoroid için faydalı bir bitkisel ürün satmaktayım bu işim gereği hastalarla konuşuyorum bu gün bir sorun ile karşılaştım ve ilk defa duydum sorun şu hastamız hemorooid de lazer li müahale yaşamış fakat müdahaleden sonra hastamız iktidarsızlık yaşamaya başlamış ve eşiyle ilişkiye giremiyor sebebini bilen varmı tedavisi varmı bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

 3. ikraa dedi ki:

  dış basur var memeli hamileyim napabilirim yardım edin

 4. MUSTAFA DAĞDELEN dedi ki:

  HEMAROLGİN MERHEM NEDEN PİYASADA YOKTUR BİLEN VARMI ACABA…

 5. burak dedi ki:

  Hem o roid hem bu roid fark eden bir şey yok…tek çare ameliyat…😆

 6. Deniz dedi ki:

  İki hafta önce hemoroid ten ameliyat oldum.senelerdir çekiyordum.15 dk nin başına geldi.Şükür rahatım tek dikkat etmeniz gereken lifli gıdalar yiyin…

 7. Ahmet Valioğlu dedi ki:

  Kardeşim kesinlikle internet üzerinden fahiş fiyata satılan Hemorita kara merhem adlı ürün ile sözde doğal hemoroit ürünlerine kesinlikle inanmayınız,itibar etmeyiniz…DAFLON 500 mg film tableti tarifine uygun kullanın..Yanında birde gerçekten mucizevi krem RECTODERM i kullanın hemoroitten kurtulun..

 8. Ebru dedi ki:

  Emzirme döneminde bunlardan hangisinin kullanılması daha iyi olur? bilgi verirseniz sevinirim

 9. sibel dedi ki:

  Merhaba. Maalesef bende aynı dertten mustaribim ve tedavisi olmayan bir HASTALIK ancak ağrılarımdan aşağıda yazdığım ilaçları kullanarak rahatlıyorum herkese geçmiş olsun…

  DAFLON 500mg
  ANESTOL POMAD
  PROCTOLOG POMAD

 10. emin dedi ki:

  hemoroid başlangıcı yaşıyorum.çok küçük işmeler ve kaşıntı başlangiçi var.gelişmeyi durdurmak için nasıl önlem alınır.selamlar

 11. leyla dedi ki:

  merhaba benimde hemoroidim var ne ilac kullandiysam bir turlu gecmiyor ne yapmam gerekiyor cvp gonderirseniz sevinirim

 12. Hatce dedi ki:

  Lutfen Ama lutfen cevap verin cok caresiziim ne yapacagim bilmiorumm korkuyom ameliyatttan ilacla gecsin istiyorum yardim edin daha 19 yasindayim kabiz oldum ondan sonra basur cikti.

 13. Ali dedi ki:

  Bende son 1 yıldır sadece lavaboya girince çıkıyor herhangi bir ağri sızi yok sadece psolojik rahatszlk veriyor doktorlarda birisi kan toplanmasi diyor bbiri ameliyat diyor biri ilaçla gecer diyor yukarda yazdıniz ilaçları kullandım geçmedi anlamadım ne yapacağmı

Yorum Yaz