Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Basura Ne iyi Gelir?

Basura Ne iyi Gelir Sorusuna Kapsamlı Cevaplar

Basura ne iyi gelir diye sorulan bir soruya aslında verilebilecek bir çok cevap vardır.Bunların içerisinde ilaçlardan tutun da bitkisel olarak hazırlanan karışımlara,doğal tedavilerden tutun da evde uygulanan sıcak uygulamaya kadar pek çok şey sayılabilir.Bunlara ek olarak alınması gereken besin gruplarını da sınıflandırmak ve buna göre beslenme düzenini değiştirmek de söylenebilir.

Yaş arttıkça basur hastalığına da yakalanma riski bir o kadar artmaktadır.Basura ne iyi gelir diye bir soruya cevap ararken önce hangi nedenlerin basura yol açtığını bilmek gerekir.Sebebini bilmek çözümünü de baraberinde getirir.Örneğin kabızlık yol açmışsa,hemen kabızlığı bol su tüketerek,lifli besinler tercih ederek,çok fazla oturarak zaman geçiriliyorsa hareketli hale gelerek kabızlığa mani olabiliriz.Zaten kabızlık basur hastalığının en baştaki sebeplerinden biri olduğu için ortadan kaldırdığınız zaman basura yakalanma ihtimaliniz de o kadar azalır.

Ülkemizde basurun görülme sıklığının çok fazla olmasının nedeni aslında şöyle açıklanabilir:Hareketli bir yaşamdan uzak olmamız,beslenme alışkanlığımızın düzgün olmayışı,yemeklerimizde bol bol baharat kullanmamız gibi pek çok neden sıralanabilir.Şimdi basura ne iyi gelir sorusuna bu hastalığa iyi gelen yiyeceklerle cevap vermeye çalışalım.

Basura iyi Gelen Yiyecekler

 • Yoğurt Ve Kefir:Düzenli bir sindirimi sağlaması,bağırsak hareketlerini artırması ve kabızlığı önlemesi açısından büyük faydaları vardır.Ayrıca prebiyotik diye adlandırılan barsaklarda bulunan ve midede tam olarak sindirilmeden bağırsaklara geçen besinlerin parçalanmasına yardım eden iyi bakteri diye adlandırılan organizmalara destek olurlar.
 • Tahıllar:İçeriğinde bulunan lif ve proteinlerle sindirimi kolaylaştırır.Ayrıca sahip olduğu zengin besin değerleri de cabasıdır.Sağlıklı bir sindirim sistemi için günlük gerekli olan lif miktarı yaklaşık 20-40 gr arasıdır.Bunlara kepek ekmeği,tam buğday ekmeği,yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç gibi besinler sayılabilir.
 • basura ne iyi gelir

  basura ne iyi gelir

  Meyve ve Sebzeler:Meyve ve sebzelerin herkes tarafından bilinen bir çok faydası varken basurla ilgili faydalarından bahsedecek olursak;posalı oldukları için kabızlığın oluşmasına engel olurlar.Dışkıyı yumuşatarak dışkılama olayını kolaylaştırırlar ve anüs ve rektum kaslarını zorlamazlar.Basura ne iyi gelir sorusuna meyve- sebze olarak verilecek cevaplar arasında ;avokado,enginar,elma,armut,bezelye,brokoli,fasülye ve yeşil yapraklı sebzeler vardır.Özellikle bol bol pırasa tüketmenin,basura ne kadar iyi geldiğini,üzerine basarak belirtmek gerekir.

 • Sıvılar:Bağırsak hareketlerinin düzenli olması için alınabilecek en önemli besinlerden birisi de bol bol sıvı tüketmek adına su içmektir.Siyah çay yerine yeşil
  basura ne iyi gelir-su

  basura ne iyi gelir-su

  çay tüketmek,özellikle kayısı suyu başta olmak üzere meyve suları tüketmek,kabızlığın dolayısıyla basurun önüne geçmekte etkilidir.Ayrıca kafeinli içeceklerden(çay,kahve,kola vs.) uzak durulmalıdır.Çünkü kafein vücudu susuz bırakır.

 • Sabah,kahvaltı yapmadan önce 1 su bardağı ılık papatya çayı içmek,basur ağrısına iyi gelir.
 • Sık sık keçiboynuzu tüketmek de basurdan kaynaklanan ağrılara iyi gelir.
 • C vitamini açısından zengin olmasıyla bilinen kuşburnu,çayı yapılarak içilmesiyle veya lapa şeklini alana kadar pişirdikten sonra,bu lapanın ilgili bölgeye sürülerek tampon yapılmasıyla da basura iyi geldiği bilinmektedir.

Basura ne iyi gelir yazımıza devam ederken evde yapılabilen rahatlatıcı bazı yöntemlere de değinelim.

 • Basur ilaçları(merhem,fitil):Bu konuya ayrıntılı olarak ilaç isimlerini ve açıklamalarını da vererek  hemoroid ilaçları konumuzda değinmiştik.
 • Ilık bir Banyo;rektal damarları rahatlatarak ağrının azalmasına yardımcı olur.
 • Soğuk Uygulama:Buz dolu bir torbayı 10-15 dakikayı geçmemek kaydıyla makat bölgesine bastırın.Ağrı ve şişliği azaltacaktır.


Hamilelikte Basura Ne iyi Gelir?

Çoğu zaman hamilelik döneminde yaşanan bir sıkıntı olan basur yani hemoroid,ağrısıyla anne adayına zor anlar yaşatabilmektedir.İçinde bulunulan hassas dönemden dolayı,anne adayının basur ilaçları kullanmak yerine,ağrılarını dindirmek adına evde uygulayabileceği bir yöntem olan hemoroid oturma banyosu yöntemini uygulaması daha uygundur.Bir leğen ya da küvete sıcakla ılık arası olacak ölçüde su doldurun.Bu suyun içinde oturarak günde 2 ya da 3 defa olacak şekilde 15-20 dakika kadar kalın.Basurdan dolayı ağrınız varsa,bu ağrınızı dindirecektir.Gebelik döneminde hemoroidle ilgili bilgileri hamilelikte hemoroid yazımızdan bulabilirsiniz.

                                                               Basura Ne iyi Gelmez      

Aşırı acı olan soslar ve baharatlar,bağırsaklardan tam anlamıyla sindirilmediğinden kanama gibi şikayetleri artırabilir.İçinde çok suni şeker(rafine)olan yiyecekler ve içecekler(gazlı içecek,pasta,kek)kabızlığa yol açabilir.Pastırma gibi kurutulmuş ve ısıl işleme tabi tutumuş et üketmek de basura iyi gelmeyen şeyler arasındadır.

Aşırı tuz tüketimi,içinde aşırı miktarda tuz barındıran yiyecekler,örneğin tuzlu ay çekirdeği,tuzlu kuruyemişler,tuzlu kraker tarzı şeyler,taşikardiyle beraber kan basıncını artırdığı için rektal damarların şişmesine neden olarak basuru tetikler.

Yiyecek ve içeceklerden farklı olarak da,yapılmaması gereken bazı şeyler de vardır.Bunların en başında hereketsiz bir yaşam tarzı,ara ara hareket etmeksizin  uzun süre oturulan işlerde çalışmak,bisiklet sürmek gibi makat bölgesini zorlayan sporlar yapmak,aşırı kilo almak gibi eylemler basura iyi gelmeyen hatta basura sebep olan durumlardır.

Basura ne iyi gelir yazımızı bitirirken konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayın

Etiketler: , , , ,

Basura Ne iyi Gelir? Hakkında Yapılan Yorumları

 1. ali dedi ki:

  arkadaşlar basurun en iyi ilacı traş kremidir,banyoda o bölgeye surun iyce yansin bakın nasıl rahatlarsınız.bunu bikaç kez araliklarla tekrarlayın allahın izniyle birsey kalmiyor

 2. Sinan dedi ki:

  Arkadaşlar dereotunu ac karına yemek üzerinden bir bardak su içmek basurun ilacıymış diye duydum. İNŞALLAH doğrudur. 15 gün denemek lazımmış. İNŞALLAH bir faydası olur

 3. ati dedi ki:

  Allah yardımcımız olsun arkadaşlar, valla çok zor bir şey. Bu arada kesinliğine emin olmadığınız şeyleri yazmayın, insanlar ve biz çaresizlik içinde ölmüşten medet arar haldeyiz, lütfen…

 4. Aylin dedi ki:

  Kesinlikle ve kendim agrısını ve acısını cekmiş bir insan olarak yazıyorum basura kesin ve net cözüm hemorita kara merhem bu sorunu yasayanlar hiç düşünmeden alsınlar ve birdaha yasamamak üzere kurtulun.Şiddetle tavsiye ediyorum son derece güvenilir ve 1hafta içinde tamamen iyilesme saglıyor baska birsey aramayınn

 5. Adsız dedi ki:

  3 Haftadır Bağsurum 2 Ay Önce 1 Defa Daha Olmuştum 3 günde geçmişti ama bu sefer hala geçmedi doktara gitmeye çekiniyorum ne yapmalıyım kalıcı bi tedavisi varmıdır bıktım artık her gün saat 19:00-23:00 aralarında tuvalte giriyorum çok acı çekiyorum sabah kalktığımda bağsur içeri girmiş oluyor lütfen yardım edin

Yorum Yaz