Basur Neden Olur Ve Basura Dair Herşey

Basur Dogal Tedavi

Basur Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Basur dogal tedavi yöntemleri,basura yakalanmış hastaların çoğunun,ameliyat dışında,genelde tek başlarına uygulayabilecekleri yöntemlerdir.Çünkü hastalar,utandıkları için doktora  gitmek yerine bu tedavileri uygulamayı tercih etmektedir.Hemoroid nasıl geçer denildiğinde doğal yollardan ilaç tedavileri,sıcak uygulama,sülük tedavisi,alternatif tedaviler gibi çeşitli tekniklerden söz edilebilir.Bu teknikler aslında hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir.Çünkü basurun derecesi ve şiddetine göre ortaya çıkan ağrılar,hastayı bir an önce bu ağrılardan kurtulmaya zorlar.Bunun için de bu tedavi yöntemlerini tercih eder.

 • İlaç Tedavisi:Basur doğal tedavisinde kullanılan bir çok ilaç vardır.Bunlar hastalıktan kaynaklanan
  basur dogal tedavi ilik su banyosu

  basur dogal tedavi ilik su banyosu

  ağrı,kaşıntı gibi şikayetleri,hatırı sayılır derecede azaltmada başarılıdır.Bu ilaçlar şunlardır:

 1. Daflon 500 mg 60 Tb
 2. Doloproct 10 Supozituvar (fitil)
 3. Doloproct Krem 15 g
 4. Hedensa Pomat 100 ml 20 g
 5. Hemoralgine Pomat 40 g
 6. Kortos 10 Supozituar
 7. Kortos Fitil 24 Adet
 8. Kortos Krem 30 g
 9. Procto Glyvenol Fitil
 10. Procto Glyvenol Krem 30 g
 11. Procto-Glyvenol 400+40 mg 10 Supozituar
 12. Proctolog Fitil 10 Adet
 13. Proctolog Krem 30 g
 14. Recbutin Fitil 10 Adet
 15. Recbutin Krem 30 g
 16. Rectogesic Rektal Merhem 30 g
 17. Ultraproct Pomat 10 g
 18. Ultraproct Supozituvar (fitil) 10 Adet
 19. Vendios 600 mg 30 Tb

Bu ilaçların kapsamlı listesini ve fiyatlarını görmek için tıklayın

Burda sayılan bir çok ilacın kullanım şekilleri,etken maddeleri,endikasyonları gibi açıklamaları sitemizin içerisinde

ilac

ilac

hemoroid ilaçları yazımızda bulunmaktadır.Buradan yazıya ulaşabilirsiniz

 • Sıcak Uygulama:Basur doğal tedavi yöntemlerinden olan bu uygulamada bir leğene ılık su koyularak üzerine oturma,sıcak buhar uygulaması,termoforun üzerine oturma,sıcak tuğlaya oturma gibi çeşitli yöntemleri vardır.Hepsi de rahatlama sağlar.Oturma banyosu ,şişlik ve ağrı gibi durumlarda,rahat bir şekilde oturularak günde gerekirse 2-3 defa uygulanmalıdır.Rektum kaslarında rahatlama sağlar. Ayrıca içine karanfil bitkisinden elde edilen çay ya da papatyadan elde edilen çay konulursa,rahatlamanın artması adına daha faydalı olur.
 • basur doğal tedavi ve sülük

  basur doğal tedavi ve sülük

  Sülük Tedavisi:Bu yöntem genellikle şişmiş olan basurlarda,tromboze olmuş hemoroidde daha çok kullanılır ve kısmen faydalıdır.Şişen bu hemoroidin içinde pıhtı vardır,Sülüğün bu pıhtıyı emmesi sonucu basınçta azalma olur.Böylelikle şişliğin inmesiyle birlikte ağrıda da azalma olur.Sülük tedavisi uygulanmasa bile tromboze olmuş basur,diğer adıyla boğulmuş basur,1 hafta içinde kendiliğinden geçebilir.

 • Jilet Atma:Basur dogal tedavi olarak ya da alternatif tedavi olarak da sayılabilecek bu yöntem de sülük tedavisinin yaptığı etkiyle aynıdır.Yani bu yolla pıhtının azaltılmasıyla da şişlik ve ağrıda azalma olur.Ama enfeksiyon kapma ihtimali de olduğundan dikkatli olunmalıdır.

Bütün bu yöntemlerin dışında bazı bitkilerden da faydalanarak basur rahatsızlığına doğal yollardan tedavi bulmak mümkündür.Günümüzde artık ilaç kullanımı çok artmıştır.Eskiden ilaca ulaşmanın bu kadar kolay olmadığı zamanlarda,şifa olarak keşfedilen ve kullanılan bitkiler vardı.Şimdi basur için doğal yollardan tedavi sağlayan bitkilerden biraz bahsedelim.

Sarımsak:Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın birkaç dişini ezerek hindistan cevizi yağıyla karıştırdıktan sonra,bu karışımı basurlu bölgeye günde birkaç defa sürerek ve bunu sürekli tekrarlamak,zamanla hemoroidin geçmesini sağlayacaktır.Aynı şekilde tek olarak hindistan cevizi yağı da uygulanabilir.Çünkü hindistan cevizi yağının basur yani hemoroid üzerine iyileştirici etkisi,çoğu insan tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır.

Aloevera Bitkisi:Cildi rahatlatıcı ve onarıcı  etkisiyle bilinen bu bitkiden elde edilecek jel,ilgili bölgeye belirli aralıklarla sürülür.

Elma Sirkesi:Yine basuru iyileştirici etkisi konusunda en bilinen ve en etkili yöntemlerden olan elma sirkesi,bir pamuğa sürülerek ilgili bölgeye belirli aralıklarla tatbik edilir.Gözle görülür bir sonuç alınacaktır.

Hemoroid için uygulanacak daha birçok bitki vardır.Sitede konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için bitkisel basur tedavisi‘ne tıklayın.

Basur doğal tedavi yöntemlerini uygularken bazı konulara da dikkat ederek,bu tedavi yöntemlerini desteklemek,hasta adına daha çok fayda sağlayacaktır..Bunların başında beslenmemize dikkat etmek gelmektedir.Özellikle bol sıvı tüketerek ve lifli gıdalar ile sebze meyve tüketimini artırarak,basurun önüne geçmek mümkün olur.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz